Anasayfa | CANLI / BANTTAN YAYIN | EMLAK - OTOMOBIL | Künye / Iletisim | Silivri Ara | Anketler

Silivri ARA


Gelişmiş Arama

Baltalar Topraktan Çikti

Silivri' nin iki günlük gazetesi Hürhaber ve Degisim, yine kavganin esiginde. Geçmiste de sik sik karsi karsiya gelen iki gazete, bugünlerde yine gerginlik yasiyor. Ilhan Uygun' un sahibi oldugu Sevginar Sali Uygun' un yönettigi Hürhaber ile Refik Bek' in sahibi oldugu Ömer S. Çetin' in yönettigi Degisim yine kavganin esiginde.

Kategori  Kategori : Diger
Yorumlar  Yorum Sayısı : 7
Okunma  Okunma : 2586
Tarih  Tarih : 21 Mart 2007 06:44

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto
Silivriliyiz.COM'u Facebook'tan da takip edenler...


Son haftalarda Selami Degirmenci' nin CHP' ye üye olus süreci ile ilgili Hürhaber' de çikan haberlere Degisim' in ertesi gün tam zit bilgilerle cevap vermesiyle baslayan gerginlik, bugün Degisim' in mansetiyle tepeye tirmandi. Degisim, Hürhaber' de dün çikan "Çarsi' da yikim iptal" haberine "Ne yikim var ne tescil" basligiyla yalanlama yayinladi. Degisim haberinde Hürhaber ismini de kullaninca ipler gerildi. Iste gerginlik yaratan iki haber :

HÜRHABER' DE DÜN ÇIKAN "ÇARSI' DA YIKIM YOK" HABERI

Bir süredir yikim beklentisi bulunan Piri Mehmet Pasa Camii önündeki isletmelerin Anitlar Kurulu tarafindan tescili sonrasinda uygulama gündemden kalkti. Isyerlerinin yikilmayacagi haberi iki yildir tedirginlik yasayan çevre esnafini ise rahatlatmaya yetmedi.
SILIVRI’de Ugur Mumcu Meydani’nda bulunan dükkânlarin yikimi uzun bir süredir gündemdeydi. Konuyla ilgili özellikle bölgedeki isletme sahiplerinde tedirginlik devam ederken, Anitlar Kurulu’ndan bölgedeki dükkânlarin tescil ettirildigi ve yikimin tamamen gündemden kalktigi ögrenildi.

ANITLAR KURULU BINALARI TESCIL ETTI YIKIM IPTAL OLDU
Silivri Belediyesi eski Zabita Binasi’nin yikimi sonrasinda bölgede bulunun diger dükkânlarin da yikilarak meydanin açilacagi yönündeki beklenti, Anitlar Kurulu tarafindan gerçeklestirilen tescilin ardindan imkânsiz hale geldi.
Uzun bir süredir tedirgin bir bekleyis içerisinde olan meydandaki isletme sahiplerinin bu kararin ardindan derin bir nefes almasi bekleniyor.

TABELA DÜZENLEMESI YAPILACAK
Edinilen bilgilere göre bölgedeki isletmeler ile ilgili belediyenin bir düzenleme talebi olacak. Özellikle dükkânlarin tabelalari ile ilgili ayarlama getirilmesi bekleniyor.

EZER: BELEDIYE ILK GELDIGI GÜNDEN ITIBAREN YIKICI BIR TAVIR ALDI
Konuyla ilgili degerlendirmelerine basvurdugumuz çevre esnaflarindan Bakir Ezer, su sekilde degerlendirmede bulundu: “Belediyenin geldigi günden itibaren hep yikici olmaya çalistigini, hiçbir zaman için yapici olmaya çalismadigini düsünüyorum. Ayni sekilde ilk yikilmayi düsünülen yer caminin önü oldu. Ikinci olarak da asagida bulunan Ezer Kuyumculuk dükkanimiz, su anda Mis Köfte olarak kiraya vermistik, orayi yikmayi düsündüler. Dere islah çalismasini düsündüler.
Çok güzel bir çalisma olarak su anda tek dogalgazi görüyorum. Baska da bir sey göremiyorum. Insanlar hep bir tehlike içindeler. Mal sahibi olarak ince bir dikenin üzerinde oturuyormus gibi hissediyoruz. Asagidaki dükkanimda kiracim çikti. Üç aydir kiraya veremiyorum. Dükkanima kiraca geliyor, ben açik yüreklilikle söylüyorum, böyle bir olay var, arastirin diye. Tut ki yikildi. O, içerideki kiraci ne olacak? Kim karsilayacak onun maddi manevi zararini? Kimse de talep etmiyor, çünkü gelen insanlar dükkanlarin yikilacagini düsünüyorlar. Ayni sekilde burasi için de o, söz konusu olsaydi. Burasi için de insanlar ‘Ne olacak?’ diye kendi kendilerine soracaklardi. Su anda kiraya vermeye kalksa veremeyeceklerdi. Bu insanlarin magduriyetini kim karsilayacakti? Belediye mi karsilayacakti? Asagida duydugumuz kadariyla arkadasimiz bu sirada dükkan devraldi. Eger, belediye burayi yikacaksa niye oraya ruhsat veriyor? Niye insanlari zor durumda birakiyor?
Bir kisi çikip desin ki belediye Silivri’ye sunu yapti. Dogalgaz haricinde bir seyin yapildigini söylesin. Silivri’ye bir TOKI yapilacak diye duyuyoruz. Hala bir sey yok. Ne oldugu net bir sekilde belli degil. Belediye yikilacak diyor, ama net bir sekilde neden yikilacagini, ne yapilacagini, bu insanlarin ne olacagi konusunda bir sey söylemiyor. ‘Yikmayi düsünüyoruz.’ Tamam yikin. Eger, Silivri yararinaysa kabulüm ama yiktigin zaman oradaki insanlari ne yapacaksin? Burayi yiktigin zaman, yer alti çarsisi dediler…Türkiye’de çalisan bir tane yer alti çarsisi söylesinler bana? Yer alti çarsisi esittir batakhane. Iki sene önce böyle bir sey gündeme geldiginde aynisini söyledim. Aklima gelen tek sey Aksaray yer alti çarsisi, ama o, da çalismiyor. Buradaki 15 esnafi nereye götürecek?

Ayni sekilde asagidaki dükkanlar için söz konusu. Belediye islah çalismasi diyor, dere islah edilmis. Su, kanal için diyor kanal için problem yok. Yilacaksa bile sebep söylenmeli ve en kisa sürede yapilmali. Ama yapilmayacak da, yikilmayacak da. Bunu çikip belediyenin  açiklamasi gerekiyor.   
Belediye geldi tas köprüyü degistirdi. Tamam. Çok güzel. Tas köprüden Balkan Koleji’nin arasina herhangi bir belediye çalisani o, yola gitmis mi? O, yoldaki düzeni görmüs mü? Belediye bir gün o, yolu görsün. O, insanlar belediyeye oy mu vermedi? Yollarda yama üstüne yama yapilmis. Ben orada oturuyorum, mecburen E-5’i kullanmak zorunda kaliyoruz.
Küpeste, çarsidaki caminin önündeki dükkanlar ve Bogluca Deresi’nin etrafindaki binalar yikilacak denildi. Ikisini de yikamadilar, üçüncüsünü de yikamayacaklar. Çünkü korkuyorlar. Orada 2 bin tane oy var. Ya düsüneceksiniz, net bir karar vereceksiniz, iki bin oyu da karsiniza alacaksiniz, inandiracaksiniz sebeplerine insanlar razi gelecek. Insanlar ‘Evet, burasi  benim can ve mal güvenligim için yikilmali’ demeli önce. Ama bunu dedirtemiyorlar.
‘Silivri’ye bir çocuk parki yapalim’ demediler. Atatürk Büstü’nün orada vardi. Ben hep oraya düzenleyeceklerini düsündüm. Ama oraya da otopark yaptilar. Orasi otopark, burasi otopark, bir tane çocuk parki yok. Simdiki çocuklarin oyun oynayacak yerleri yok.”

KALENDER: BURANIN YIKIMI KIMSEYE YARAR SAGLAMAZDI
Halit Kalender: “Yikim karari söylentileri vardi. Bizi çekemeyenler var. Her gelen yeni bir sey ortaya çikartiyor. Buranin yikilmasi hiç kimseye bir sey saglamazdi.”

TAN: HEP RANT KAVGASI VAR
Osman Tan: “Politikacilarin geçmiste yaptiklari hatalara kendi hatalarini da ekleyerek akli sira yeni düzenlemeler yapacaklar, Silivri’yi rahatlatacaklar. Bunlarda hep rant kavgasi vardir. Ama bu gün burasi bu politikaciya yar olmaz, yarin öbür politikaciya yar olur. Iste sinemanin gerçegi. 1960 yilinda pazar yeri olarak istimlak edildi, 40 yil sonra birilerine peskes çekildi. Yarin öbür gün buralari da yikilir, kalkarlar buralara dükkan yaparlar kendi yandaslarina satarlar. Bu Türkiye’nin bir gerçegidir. Piri Mehmet Pasa Cami’sini gören görüyor, ibadet eden ediyor. Burayi yiktiklari zaman eger görünüm hos görünüyorsa kendilerine buyursunlar arka taraftaki evleri seyretsinler. Evlerin cepheleri bu tarafa bakmis olsaydi, tamam burada bir yikim kar amaçli olabilirdi.
Trafigi rahatlatacagim diyorsa, kim gelse bu sartlarda Silivri’de rahatlatamaz. Derenin etrafinin yikilmasi kime ne kazandirir ben de bilmiyorum. Biz göremeyiz ama çocuklarimiz mutlaka görür, üç dört tane siyasetçiye rant saglar. Silivri’nin tarihini inceleyenler eski belediye baskanlarinin ne yaptiklarini bilir. Bunlar devletin parasini çarçur etmekten hiçbir seye yaramayan bir takim oyunlar bana göre.”

DEGISIM' DE BUGÜN ÇIKAN "NE YIKIM VAR NE TESCIL" HABERI :
Hürhaber Gazetesi'nde yayimlanan, Silivri Çarsi Meydani'nda, Piri Mehmet Pasa Camisi bahçesine siniri olan is yerlerinin tescillendigi ve yikimi yapilamayacagi haberi ile ilgili olarak gazetemizi arayan bazi vatandaslar “bu isi temcit pilavi gibi iki de bir ortaya çikarmayin kardesim” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Silivri'de yayimlanan Hürhaber Gazetesi' nde yer alan bir haber üzerine gazetemizi arayan bazi vatandaslar “bu isi temcit pilavi gibi iki de bir ortaya çikarmayin arkadas” diyerek tepkilerini dile getirdiler. Gazetemizde böyle bir haberin yer almadigini açiklamamiza ragmen tepkili halleri devam eden vatandaslarin bu tepkilerine gerekçe olan haberi kaynagindan ögrenmek üzere Hürhaber Gazetesi' ni inceleyip, ardindan da Silivri Belediyesi yetkilileri ile ve sözü edilen is yeri sahipleri ile görüstük.
Söz konusu olan haber ile iliskin belediye yetkililerinden aldigimiz bilgiye göre, Çarsi meydaninda herhangi bir yikimin söz konusu olmadigi, Tescil konusunda ise Çardak Köftecisi isletmecilerinin Anitlar Yüksek Kurulun'da yaklasik bir buçuk yil önce kendi is yerleri için tarihi eser belgesi aldiklarinin bilgileri dahilinde oldugunu söyledi. Belediye ilgililerinin “durup dururken bu tarz haber yaparak halk arasinda polemik yaratmanin kime ne yarar saglayacagini anlamak mümkün degil. Programimizda böyle bir yikim yok. Esnafimiz rahat olsun.” diyerek açiklama getirdiler. “Çarsi dükkanlari tescillendi yikim iptal” diye baslik atan Hürhaber gazetesinin kaos yaratmaya çabaladigini belirten ilgililer, “gündemimizde böyle bir olay yok” diyerek çarsi esnafinin rahat olmasi istediklerini belirttiler.
SALI : "HABERIMIZ DOGRU, ISPATLAYACAGIZ"
Öte yandan bugün Degisim' de çikan habere Hürhaber' den cevap hazirligi basladi. Medya kulislerinde konusulduguna göre haberlerinin dogru oldugunu savunan Hürhaber' in Genel Yayin Yönetmeni Sevginar Sali, rakibi ve refigi Ömer S. Çetin' in yalanlamasina yarinki sayisiyla cevap verecek. Sali "Haberimizin dogru oldugunu en yetkili agizdan ispatlayacagiz." diyerek tartismanin alevlenecegi sinyalini veriyor.

Kaynak : SH Dijital
Adres : http://www.silivriliyiz.biz/haber?aid=2574


Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu Habere toplam 7 yorum yazılmıştır.

Gökmen SIVRI [ 24 Mart 2007 10:13 ]

Kaan Bey, yeterli inceleme yapmadan sonuca ulasmaya çalismissiniz.
Dediginiz gib,i arada atladiklarimiz OLMAMISTIR. 1621 numarali haberden sonra BÜTÜN HABERLERDE kaynak koyu ve haberin basinda gösterilmektedir. Sizin üzerinde durdugunuz haber 1618 numarali haberdir. Yani eski bir haberdir. 1621'den geriye dogru orijinaliteyi bozmamak adina hiç islem yapmadik. Size özel uygulama degildir.

mardini [ 24 Mart 2007 01:21 ]

Ben silivri kadara yerel gazetesi fazla olan bir yer görmedim. bari adam gibi bir gazete olsa burda aslinda gazeteciler suçlu degil bunlari kale alan idarecilerimiz de suç al birini vur ötekine ne yazazin bize ne

kaan göktas [ 23 Mart 2007 18:03 ]

Gökmen Bey;
Arada atladiklariniz olmus sanirim ki, örnegin su an yazistigimiz haber.. Ben de bu yorumu yazmisim.. Ilginize ve cevabiniza tesekkürler.

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.


Diğer Haberlere Söyledikleriniz...

 • Jet-Ski'li Cankurtaran Ekipleri Is Basinda (2078  kişi okudu)
 • SİLİVRİ'DE PİSLİKTE YAŞAMAK GÜZEL Mİ? (596  kişi okudu)
 • AK PARTİ SİLİVRİ’NİN GELECEĞİ… (CİHANGİR DAVUTOĞLU) (863  kişi okudu)
 •  

  SON DAKİKA HABERLERİ

  YAZARLARIMIZ

  HABERLER FACEBOOK'ta

  Silivri'deki haberleri Facebook profilinizden takip edin.

  Aşağıdaki BEĞEN butonuna tıklayın, Silivri'den habersiz kalmayın.

        

  HABERİNİZ OLSUN

  İSTATİSTİKLER

  49 kategori altında, toplam 10388 haber bulunmaktadır.

  Bu haberler toplam 11783369 defa okunmuş ve 14792 yorum yazılmıştır.

  13.04.2006'dan beri yayındayız...