Anasayfa | CANLI / BANTTAN YAYIN | EMLAK - OTOMOBIL | Künye / Iletisim | Silivri Ara | Anketler

Silivri ARA


Gelişmiş Arama

Silivri Kumburgaz'daki Yazliklar Gidiyor.

Geçmiste Çatalca'ya bagli bir köy olan Kumburgaz'da arsalara 1968'de tapu verildi. Bu dönemde sahildeki ilk yapilar insa edilmeye baslandi. Kiyilarla ilgili 1972 yilinda yapilan ilk düzenlemede de özel mülkiyet olamayacagi maddesi vardi. Ayrica, Anayasa Mahkemesi de 'kanun hükümlerinin geriye dönük uygulanmayacagi' yönündeki ilkenin bu kanun hükümleri için uygulanmayacagi kararini verdi. Daha sonra 1990 yilinda Kiyi Kanunu çikarildi ve düzenlemeler kanunlastirildi. Ancak bütün bu zaman boyunca kiyi kenar çizgisine uzakligi açisindan

Kategori  Kategori : Genel Haberler
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1122
Tarih  Tarih : 22 Haziran 2006 08:00

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto
Silivriliyiz.COM'u Facebook'tan da takip edenler...


özel mülkiyetin bulunamayacagi alandaki sitelere iliskin bir islem yapilmadi. Ardindan 2004 yilinda Hazine, Kumburgaz'da kiyi kenar çizgisi içinde kalan dairelere tapu iptal davasi açti. Hazine avukatlari dava açtiklari dairelerin devrine ya da satisina engel olmak için de ihtiyati tedbir karari koydurdu. Büyükçekmece Mal Müdürlügü'nün avukatlari kiyi kenar çizgisi içinde kalan dairelere her hafta 10 civarinda dava açiyor, su ana kadar Kumburgaz'da 1700 daire için tapu iptal davasi açildi. Davalar Büyükçekmece 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülüyor.

SITELERE TAHLIYE DAVASI

Tayfun Sitesi'nde 100, Erdem Sitesi'nde 220, Erçag Sitesi'nde 160, Savas Sitesi'nde 220, Deniz Sitesi'nde 240, Dalgiç Sitesi'nde 150, Derya Sitesi'nde 100 daire için dava açildi. Açilan davalarin yüzde 35'ni Hazine kazandi. Temyize giden site sakinlerinin davalari halen Yargitay'da. Erçag Sitesi yöneticisi Sazim Altas, kendi sitesinde 4 daire sahibinin davayi kaybettigini belirterek, 'Avukatlar bu davalari kazanmamizin güç olduguna inaniyor.

Çünkü daha önce Anayasa Mahkemesi'nin kiyilara iliskin düzenlemelerde kanunun geriye dönük uygulanmayacagi ilkesinin geçerli olmadigi yönünde bir karari varmis' seklinde konustu.


Kanun 14 yil sonra uygulandi

1990'DA çikarilan Kiyi Kanunu'na göre kiyi kenar çizgisinden (suyun kara ile birlestigi nokta) itibaren içeriye dogru 50 metre içinde özel mülkiyet olamiyor. Kiyi Kanunu'nun ilgili maddesinde 'Yaklasma mesafesi ve kiyi kenar çizgisi arasinda kalan alanlar, ancak yaya yolu, gezinti, dinlenme, seyir ve rekreaktif amaçla kullanilmak üzere düzenlenebilir' deniyor. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odasi Genel Sekreteri Rahmi Yücel Yasayan, 'Yapilirken bu binalara nasil göz yumulmus bilmiyorum. Bugüne kadar islem yapilmis olmamasi sasirtici. Kiyilar hiçbir sekilde özel mülkiyete konu olamaz' dedi.

SITE SAKINLERI ISYANLARDA

KUMBURGAZ'DA eski Belediye Baskani Hayri Erçag, 'Sahilde 120 metrekarelik beton düzlük elimizden çikacak. Iskani olanlara dahi dava açildi. Her gün yeni dosyalar hazirlaniyor' diye konustu. Kumkent Sitesi yöneticisi Güngör Kalender, Kiyi Kanunu'na muhalefet eden sitelere açilan davalarin sayisinin artabilecegini belirterek, 'Bitisikteki Erçag Sitesi'nin tamami devletle mahkemelik' dedi. Sahilde benzin istasyonu bulunan Remzi Ulus ise 'Yapilirken kimsenin sesi çikmadi. Ne var ki, Kiyi Kanunu üzerine devlet harekete geçti. Pek çok sitede tapu alim satimi yapilamiyor' diye dert yandi


Neden bu kadar beklendi?

ERÇAG Sitesi'nde Hazine'nin açtigi davayi kaybeden ve dosyasi Yargitay'da bulunan daire sahiplerinden Sezgin Erçag, 'Henüz bir sonuç çikmadi. Bekliyoruz. Bugüne dek böyle bir sorun yasanmamisti' dedi. Maliye Bakanligi'nin ayni yazili emri Silivri Mal Müdürlügü'ne de gönderildi. Ancak Müdürlük, davalari takip edecek yeterli sayida avukati ve memuru bulunmadigi gerekçesiyle sadece 50 daire hakkinda dava açti. Kumburgaz Belediye Baskani Hüseyin Çorbacioglu tapu iptal davalarinin belediye ile ilgisi olmadigini belirterek, 'Hazine Kiyi Kanunu'na muhalefetten bu isleme basladi. Fakat bugüne dek, neden uygulanmadi bilmiyorum' dedi.

KALPTEN ÖLEN VAR

KUMBURGAZ'DA ilk tebligat 2004 yilinda Erçag Sitesi'nin yöneticisi Enis Küçükoglu'na yapildi. Emekli parasiyla aldigi bu dairenin elinden alinacagi korkusuna kapilan Küçükoglu'nun kalbi bu strese dayanamadi. 65 yasindaki Küçükoglu, 4 saat sonra kalp krizi geçirerek yasamini yitirdi.

Emlakci Erol Pamir, 'Son aylarda davalik olan sitelerde satis yapamadik. Tapuda tedbir var. Her gün yeni dosyalar ekleniyor' diye konustu


Kaynak : "Aksam"Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz


Diğer Haberlere Söyledikleriniz...

 • DEMİRAL'IN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI... (132  kişi okudu)
 • SİLKENT! İŞTE TÜM GERÇEKLER…(CİHANGİR DAVUTOĞLU) (1006  kişi okudu)
 • TAHİR SERT ÖZEL AÇIKLAMA YAPTI… (1070  kişi okudu)
 •  

  SON DAKİKA HABERLERİ

  YAZARLARIMIZ

  HABERLER FACEBOOK'ta

  Silivri'deki haberleri Facebook profilinizden takip edin.

  Aşağıdaki BEĞEN butonuna tıklayın, Silivri'den habersiz kalmayın.

        

  HABERİNİZ OLSUN

  İSTATİSTİKLER

  49 kategori altında, toplam 10414 haber bulunmaktadır.

  Bu haberler toplam 11933458 defa okunmuş ve 14795 yorum yazılmıştır.

  13.04.2006'dan beri yayındayız...