Anasayfa | CANLI / BANTTAN YAYIN | EMLAK - OTOMOBIL | Künye / Iletisim | Silivri Ara | Anketler

Silivri ARA


Gelişmiş Arama

ÜMİT KALKO'DAN DEV ADIMLAR...

ÜMİT KALKO'DAN DEV ADIMLAR...

Kategori  Kategori : Okul Haberleri
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1854
Tarih  Tarih : 25 Mayıs 2013 12:07

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto
Silivriliyiz.COM'u Facebook'tan da takip edenler...


Toplam yatırım tutarı 13 milyon 750 bin TL

 

MEKTEBİM OKULLARI’NDAN 10 YENİ KAMPÜSTE 14 YENİ OKUL

 

İstanbul’da Silivri, Büyükçekmece ve Bakırköy’de yedi okul ile faaliyet gösteren Özel Mektebim Okulları, 13 milyon 750 bin tutarında yatırımla 10 yeni kampüste 14 yeni okul daha açacak.

 

Halen mevcut okullarında 1470 öğrencinin öğrenim gördüğü Mektebim Okulları, 2013-104 eğitim-öğrenim döneminde 5580 öğrenciye daha eğitim verme imkanı bulacak.

 

Bünyesinde kolej, Anadolu Lisesi, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Fen Lisesi ve Güzel Sanatlar Lisesi bulunan Özel Mektebim Okulları, bunlara 10 yeni kampüsünde kolej, Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Anadolu Adalet Meslek Lisesi olmak üzere 14 yeni okul ekleyecek.

 

 

İstanbul’da yeni bir özel okul devi doğuyor. Halen İstanbul’da Silivri, Büyükçekmece ve Bakırköy’de yedi okul ile faaliyet gösteren Özel Mektebim Okulları, 13 milyon 750 bin tutarında yatırımla 10 yeni kampüste 14 yeni okul daha açacak. Halen mevcut okullarında 1470 öğrencinin öğrenim gördüğü Mektebim Okulları, 2013-104 eğitim-öğrenim döneminde 5580 yeni öğrenciye daha ulaşacak. Kurduğu Anadolu Sağlık Meslek Liseleri ile tanınan ama bünyesinde kolej (anaokulu, ilkokul, ortaokul) Anadolu Lisesi, Fen Lisesi ve Güzel Sanatlar Lisesi de bulunan Özel Mektebim Okulları’nın yeni okullarının arasında iki Anadolu Adalet Meslek Lisesi de olacak.

 

Adını Millet Mektepleri’nden alıyor

Mektebim Okulları adını Latin harfli yeni alfabenin öğretilmesi için Atatürk’ün talimatıyla kurulan Millet Mektepleri’nden alıyor. Latin alfabesinin öğretilmesinde başöğretmenlik yapan Atatürk, Harf Devrimi’ni Dolmabahçe Sarayı’nda tanıtmıştı. Eş zamanlı olarak Türk Alfabesi de ilk defa Dolmabahçe Sarayı’nda halka dağıtılmıştı. Özel Mektebim Okulları da yeni okullarını bu nedenle Dolmabahçe Sarayı’nda yapılan basin toplantısı ile tanıttı.

 

Temelinde dershane var

Mektebim Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kalko, eğitim sektörüne açık öğretim, serbest muhasebecilik ve KPSS sınavlarına girecek olanlara hizmet vermek üzere 2006 yılında kurulan Ümit Eğitim Kurumları ile adım attıklarını belirtti. Bugün halen Avcılar, Büyükçekmece, Silivri ve Çorlu faaliyetini sürdüren

Ümit Eğitim Kurumları’nın belediyelerin meslek edindirme kurslarını da üstlendiğini ifade eden Kalko, halen Büyükçekmece, Zeytinburnu ve Ankara-Mamak belediyelerinin meslek edindirme kurslarını yürüttüklerini,

İŞKUR ile de istihdam garantili mesleki eğitim alanında işbirliği yaptıklarını anlattı.

 

 

 

İlk okul, sağlık meslek lisesi

Dersanecilikte edindikleri deneyim ve birikimle özel okul kurmak için cesaretlendiklerini ifede eden Ümit Kalko, “Ama bu alanda da farklı bir girişim arayışı içinde olduk ve yeni yeni gelişen ve yayılan bir alana, sağlık meslek lisesine odaklandık. İlk olarak da 2011-2012 öğrenim döneminde Büyükçekmece’de Mektebim Okulları Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ni açtık” dedi.

 

Yedi okulda 1470 öğrenci

Mektebim Okulları daha sonra Büyükçekmece’deki Berna Yılmaz Anaokulu’nu bünyesine katarak, ardından 2012’de Silivri’de ilkokul ve ortaokuldan oluşan Mektebim Koleji ile yine Silivri’de Mektebim Anaokulu’nu açarak genişledi. Aynı yıl yine Silivri’de Mektebim’in Fen Lisesi, Anadolu Lisesi ve Anadolu Sağlık Meslek Lisesi aynı kampüste eğitime başladı. Yine 2012’de Bakırköy’deki Mektebim Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Büyükçekmece’deki Güzel Sanatlar Lisesi faaliyete geçti.

 

10 yeni kampüste 14 okul

Geldikleri noktada, Mektebim Okulları kalitesini daha geniş bir kitleye yaymak için zincire 10 yeni kampüste 14 yeni okul daha ekleme kararı aldıklarını belirten Mektebim Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kalko, bu yeni okulları şöyle sıraladı:

“Çerkezköy’de Türk Metal Sendikası’nın huzurevi yapmak amacıyla inşa ettiği ama yürütemediği, altı binadan oluşan kompleksi devraldık, tadilattan geçirdik ve güçlendirdik. Bu kampüste açacağımız kolej, Fen Lisesi, Anadolu Lisesi ve Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, 2013-2014 öğrenim döneminde faaliyete geçecek. Kampüsümüzde yatılı öğrenciler için 200 yataklı bir yurt da bulunuyor. Bunun dışında Bahçeşehir’de bir Anadolu Sağlık Meslek Lisesi; Beykent’te, bünyesinde bir ‘planetarium’ da bulunan Mektebim Koleji; Çorlu’da iki ayrı kampüste bir Mektebim Koleji ve birer Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Anadolu Adalet Meslek Lisesi ve Anadolu Lisesi; Bahçelievler’deki kampüsümüzde bir Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve bir Anadolu Adalet Meslek Lisesi; Büyükçekmece’deki Pelican Hill sitesinde bir anaokulu ve Balıkesir’in Edremit ilçesinde de yine bir Anadolu Sağlık Meslek Lisesi de 2013-2014 öğrenim döneminde faaliyete başlayacak.”

 

Cambridge ile işbirliği

Cambridge Complete Solution School ile Mektebim Okullarında’ki İngilizce dil eğitimi konusunda işbirliği anlaşması imzaladıklarını belirten Ümit Kalko, okullarının bundan böyle “Mektebim Okulları Cambridge Complete Solution School” adını taşıyacağını açıkladı.

Mektebim Okulları’ndaki İngilizce eğitiminin tamamiyle Cambridge Complete Solution School yönetim ve kontrolünde yürütüleceğini ifade eden Kalko, Türk ve yabancı İngilizce öğretmenlerine de Cambridge Complete Solution School sertifikası edinme zorunluluğu getirdiklerini söyledi.

 

Turkcell ve Vestel ile “Akıllı Okul”

Yeni öğrenim döneminde “Akıllı Okul” projesini de hayata geçireceklerini ifade eden Mektebim Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kalko, bu projedeki partnerlerinin Turkcell ve Vestel olduğunu açıkladı.

Mektebim Okulları’nı Vestel’in akıllı tahta ve tablet bilgisayarları ile donattıklarını, bu cihazların eğitimle bütünleşmesini sağlamak için de Turkcell’in ilk kez Mektebim Okulları’nda kullanmaya başlayacağı “Akıllı Eğitim” ürününde karar kıldıklarını ifade eden Ümit Kalko, böylelikle Mektebim Okulları öğrencilerinin, akıllı tahta ile tablet bilgisayar arasında kurulan iletişim sayesinde, derslerde görülen tüm konuların yazılı ve görsel içeriklerinin Turkcell’in veri bankasından bir tuşla tabletlere geri çağırarak istedikleri zaman istedikleri yerden derslerini tekrar etme olanağına kavuşacaklarını söyledi.

Turkcell’in Superonline üzerinden sağlayacağı internet bağlantısı ile öğrencilerin kesintisiz eğitim alma imkanına sahip olacağını ifade eden Kalko, sistemim öğretmenlere de dersleri daha geniş materyalle anlatma imkanı sağladığını bildirdi.

Kalko, “Akıllı Okul” ile velilerin de çocuklarının lokasyonlarını öğrenme, devamsızlık ve başarı durumlarını kontrol edebilme konusunda geniş bir imkana kavuşacağını anlattı.

 

Medical Park Hastaneleri ile işbirliği

Sağlık meslek liselerinin öğrencileri için Medical Park Hastaneleri ile bir staj işbirliği anlaşması imzaladıklarını belirten Mektebim Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kalko, öğrencilerin Medical Park’ın yurt genelindeki hastanelerinde staj yapma imkanına kavuşması dışında, okul bünyesinde kurulan “İstihdam ve Kariyer Ofisi” aracılığı ile sağlık meslek lisesi mezunlarının hem Medical Park Hastaneleri’nde, hem halen staj işbirliği görüşmesi sürdürülen başka iki hastanede hem de diğer özel hastanelerde işe girmelerine önayak olunacağını anlattı.

 

Uluslararasi Kariyer Merkezi

Anadolu ve fen liselerimiz ile güzel sanatlar lisesi öğrencileri için de bir “Uluslararası Kariyer Merkezi” kurduklarını ifade eden Ümit Kalko, “Bu merkez son sınıf öğrencilerimizin yurtdışında hangi üniversitelerde okuma imkanı bulabileceklerini araştıracak. Gerektiğinde öğrenciyi yurtdışına götürerek söz konusu üniversiteyi tanımasını sağlayacağız, gerektiğinde de yurtdışından üniversite temsilcilerini Mektebim Okulları’na getirerek üniversitelerini tanıtmalarına yardımcı olacağız” dedi.

 

MİLLET MEKTEPLERİ

Yeni alfabenin kabulünden önce 1927-1928 yıllarında açılan 3304 halk dershanesinde 64302 kişinin okuma-yazma öğrenip belge alması sağlanmıştı.

Bu deneme, Arap harfleri ile yaygın bir eğitim yapılamayacağını gösterdi.

Temmuz 1928’de Maarif Vekaleti tarafından yeni bir “Halk Mektebi Talimatnamesi” hazırlandı. Harf Devrimi’nin gerçekleşmesinden sonra da yeni Türk alfabesini ülke genelinde halka en kısa zamanda en doğru şekilde öğretmek amacıyla, sözü edilen dershaneler “Millet Mektepleri” adı altında yeniden düzenlendi.

“Millet Mektepleri Talimatnamesi” 11 Kasım 1928’de bakanlar kurulunda onaylanıp 24 Kasım 1928’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

1 Ocak 1929’da da Millet Mektepleri faaliyete başladı.

Talimatnameye göre daha önce okuma-yazma bilsin ya da bilmesin 16-30 yaş arası her Türk vatandaşının Millet Mektepleri’nde kurs görmesi zorunluydu.

Başöğretmenliğini Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün üstlendiği Millet Mektepleri’nin ilk dershaneleri de İstanbul’da, Dolmabahçe Sarayı’nda açıldı.    

 

ÜMİT KALKO 

Ankara’da 1983 yılında doğdu. İlk ve ortaokulu Ankara’da, liseyi İstanbul Şehremini Süper Lisesi’nde, üniversiteyi ise Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde okuyup, 2005 yılında mezun oldu.

Ankara Hukuk Fakültesi Bankacılık ve Sigortacılık Araştırma Enstitüsü’ne devam etti, Bilkent Üniversitesi’nde "Uygulamalı Uluslararası Ticaret ve Girişimcilik” eğitimi aldı, çeşitli ulusal ve uluslararası kongrelere üniversite temsilcisi olarak katılıp, bildiriler sundu.

Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (ATAUM ) stajını tamamlayıp ikinci üniversite okuma hakkından yararlanarak Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde okudu.

Kadir Has Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde "Avrupa Birliği Sürecinin Yerel Yönetimlere Yansımaları” konulu teziyle Yüksek Lisans eğitimini tamamlayan Ümit Kalko, İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı Yönetim ve Organizasyon Bölümü’nde doktora eğitimine devam etmektedir.

Ümit Kalko evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

 

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz


Diğer Haberlere Söyledikleriniz...

 • ANNELER BABALAR HAZIR MISINIZ? (NECLA COŞKUN) (384  kişi okudu)
 • ŞERAFETTİN YILDIRIM İLE ÖZEL RÖPORTAJ… (964  kişi okudu)
 • YETER ARTIK BOĞLUCA... (CİHANGİR DAVUTOĞLU) (630  kişi okudu)
 •  

  SON DAKİKA HABERLERİ

  YAZARLARIMIZ

  HABERLER FACEBOOK'ta

  Silivri'deki haberleri Facebook profilinizden takip edin.

  Aşağıdaki BEĞEN butonuna tıklayın, Silivri'den habersiz kalmayın.

        

  HABERİNİZ OLSUN

  İSTATİSTİKLER

  49 kategori altında, toplam 10454 haber bulunmaktadır.

  Bu haberler toplam 12178149 defa okunmuş ve 14811 yorum yazılmıştır.

  13.04.2006'dan beri yayındayız...