Silivri Facebook
banner9
banner43

BENİM KİPA GERÇEGİM
 
CHP CEPHESİ (  genel merkez ) : Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi önemli bir kozu eline geçirdikten sonra nokta vuruş yaparak hedef haline getirdiği Ak Parti Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’yi kelimenin tam anlamı ile hallaç pamuğu gibi günlerce silkeleyip kenara attı. Olayı  gündemde tutarak Ak Parti’yi çok fazla rahatsız etmeyi başardı. Sonunda istediği kelleyi aldı ve Şaban Dişli’nin bakanlığının önünü kestiği gibi büyük bir ihtimalle Dişli’nin siyasi yaşamını bitirmeyi başardı. Bu savaşta istediği sonucu aldı ve Türkiye’nin belli bir süre gündemini değiştirmeyi de bildi. Kazanan taraf oldu.
 
ŞABAN DİŞLİ ( Ak Parti Milletvekili , Genel Başkan Yardımcısı ve MKYK üyesi ): İddiaları ortaya atılmasının ardından büyük bir panik yaşadı eski bürokrat yeni siyasetçi olan Dişli inanılmaz derecede hatalar yaptı. Basın açıklamasında çok geç kaldı. Basın açıklamasında elindeki belgeleri dağıtmayarak kafalardaki soru işaretlerinin çoğalmasına yol açtı. Hatta öyle acemice bir şekilde açıklamalar yaptı ki bırakın kamuoyu ve partisindekileri ikna etmeyi , basın açıklamasını kendi izledikten sonra kendi bile bu açıklamalardan tatmin olmadı. Sonuçta hem bakanlığı hem de siyasi geleceğini kaybetti.
 
İmzaladığı belge ile bir arkadaşına yardım etti. Fakat bence tamamen iyi niyetinin kurbanı oldu. ( Geçmişini ve geçmişteki konumunu incelerseniz niçin böyle bir sonuca vardığımı göreceksiniz. ) Siyaset hata kabul etmiyor bunu bir kez daha net olarak bu olay ile görmüş olduk. Dişli olayın kaybeden tarafı oldu.
 
CHP CEPHESİ ( ilçe teşkilatı ve aday adayları ) : Türkiye gündemine oturan  ve tek başına iktidar olan bir partinin genel başkan yardımcısının istifa etmesine yol açan böyle önemli bir konuya adeta Fransız kaldı. Yeteri derecede siyaseten rant elde edemedi. Sadece CHP aday adayı Selami Değirmenci konu ile ilgili bir  gereksiz bir çıkış yaptı ve sonunu getiremedi. CHP İlçe Yönetimi ve CHP aday adayları CHP Genel Merkezi’nin yanında çok sönük kaldı. Bunda CHP’nin  Büyükşehir’de bu planları onaylaması sırasında 1/ 5000 lik planlara evet oyu vermesinin rolünün büyük olduğunu düşünüyorum. CHP İlçe Teşkilatı’da bence kaybeden taraf oldu.
 
HÜSEYİN TURAN ( Silivri Belediye Başkanı ) : Ulusal basında günlerce yer alan Silivri’yi de birinci derecede ilgilendiren olay karşısında soğukkanlılığını korudu. Belediye meclisin de konu ile ilgili sorulara  belgeler ile cevap verdi. Kendisi hakkında yerelde yapılan eleştirilere çok net cevaplar vererek eleştirilerin önünü kesti ve rakiplerini susturdu. Yapılan plan tadilatının teknik olarak  doğru olduğunu savunarak zikzak yapmadı. İnşaatı devam eden devlet hastanesine Kipa arazisinden 2000 metre kare bedelsiz yer kazandırıldığını, terklerden dolayı karayollarından mal sahibinin almayı hedeflediği 2.5 trilyona yakın bir paranın mahkeme aşamasında son anda  engellendiğini ve ayrıca Silivri Belediyesi’ne yaklaşık 1 trilyon şartlı ve şartsız bağış alındığını açıklayarak kamu menfaatlerinin korunduğunu ispatladı. Ayrıca otopark konusundaki eleştiri için , Kipa’nın kanunen yapması gereken sayıdan 100 araç daha fazla kapalı otopark  yaptığını ifade etti. Bunda teknik adam olarak konulara önemli derecede vakıf olmasını da payı büyük. Kazananlar cephesinde.
METİN KARAKAŞ ( Belediye Meclis Üyesi ve İ.B.Belediyesi İmar Komisyon Baş. Yar. )  CHP Genel Merkezi tarafından Ulusal basın da bir ara hedef haline getirilmeye çalışıldı. Fakat hiçte inandırıcı olmayan bir belge dışında ciddi bir suçlamaya maruz kalmadı ( Kaldı ki kim olursa olsun  böyle bir yeri almaya  kalksa ve böyle bir projesi olsa doğal olarak bu konunun en üstünde olan kişiden böyle bir görüş alır. Kimse bu kadar parayı sokağa atmaz ). Bir daha da ismi gündeme dahi gelmedi.
 
Silivri Belediyesi  Eylül ayı 2. oturumunda konu ile yaptığı açıklamada , Silivri Belediyesi’nde CHP’li belediye meclis üyelerinin ret oyuna rağmen  , İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu’nda 1/1000’lik planın görüşülmesinin ardından komisyonun  Ak Partili, CHP’li ve Anavatan Partili üyelerinin oy birliği ile olumlu görüş bildirdiğini belirterek teknik anlamda bir yanlışın olmadığını kanıtlamış oldu. ( Bu raporun oy birliği ile olumlu olarak sunulmasına karşın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ki oylamada CHP’li Meclis Üyeleri 1/1000’lik planlara ret oyu kullandı ) . Kellesi istenilen ikinci isim olan Metin Karakaş’ta bu fırtınadan hasarsız olarak çıktı.
 
TESKO KİPA : Açılışına az bir süre kala gündeme gelen olaylar sonrasında günlerce ulusal tv. Ulusal ve yerel basında yerini aldı . Konu ile dolaylı olarak ilgisi olmasına karşı her şeyini yasal olarak tamamlayan Kipa aslında bence bu fırtınadan en karlı çıkan taraf oldu. Kipa yetkilileri trilyonlarca para harcasalar bu kadar reklam yapamazlardı. Şimdi Silivri’de Kipa’nın olduğunu sağır sultan bile duydu. Bence Kipa yetkilileri CHP Genel Merkezine bu yüzden hatırı sayılır bir bağış yapmalılar. En büyük kazananların başında kuşkusuz Kipa var. İnşallah Silivrimize  hayırlı olur.
 
MEHMET KARASU ( Araziyi satan iş adamı ) : Genç yaşta önemli işler yaparak büyümüş. Ticaretin kurallarını yerine getirerek mevcut olan bir talebe cevap vermiş. Bunu gerçekleştirirken de para kazanmış. Satın alan Kipa’ da sorun yok. Yani kelimenin tam anlamı ile alan razı satan razı olmuş. Siyasi olarak bir beklentisi olmayan Mehmet Karasu ticari olarak beklentisine kavuşmuş. Bence bir diğer kazananda kendisi.
 
VE BENCE KİPA GERÇEGİ : Kipa’nın aldığı  arazi 28.000 metre kare ( Yaklaşık ). İmar plan tadilatı yapılmadan önceki  imar durumu 0.75 ti ,  yani Kipa bu araziyi aldığı zaman plan tadilatına gitmese dahi bu alana 22.000 metre kare ( yaklaşık ) kapalı alan yapabilecekti. Fakat planlar yapılırken yer sahibi hakkı olan imarı eline almış ve yeri Kipa’ya satmış. Bu plan değişikliği sonrası yeri imarı 22.000 metre kareden , 33.000 metre kareye ( Yaklaşık ) yükselmiş ve katta 5 e çıkmış.
 
Kipa elinde 5 kat , 33.000 metre kare inşaat alanı kullanma hakkı varken  bu mevcut yere 2 kat 16.500 metre kare inşaat yapmış. Şimdi sizce bunun rant neresinde? Firma plan tadilatı yapılmadan bile 22.000 metre kare inşaat yapma hakkına sahipmiş zaten Bunu dahi kullanmamış. Siz hiç kullanmayı düşünmediğiniz bir kazanım için milyon dolarlar saçarmısınız?  Ya bizler çok akıllıyız ya da bu milyon dolarları ortalara saçan iş adamları.
Kipa olayında yasal olarak hiçbir sorun yok. Türkiye bir hukuk ülkesi. Yasal  bir ihmal varsa önümüzdeki günlerde ortaya çıkar.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.