Silivri Facebook
banner101

BAŞKAN YILMAZ: “TAZMİNAT ÖDEMEYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

BAŞKAN YILMAZ: “TAZMİNAT ÖDEMEYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, geçmiş dönem satışı yapılan taşınmazlarla ilgili devam eden yargı sürecine ilişkin Ekim ayı meclis toplantısında bilgilendirme yaptı. Başkan Yılmaz, “Silivri Belediyesi olarak büyük tutarlardaki tazminatları ödeme sorunuyla karşı karşıyayız.” dedi.BAŞKAN YILMAZ: “TAZMİNAT ÖDEMEYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Silivri Belediyesi 2020 yılı Ekim ayı meclis toplantısı 1.birleşiminin 1.oturumunda gündem sonrası konuşma yapan Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, 2010-2019 yılları arasında satılan ve büyük çoğunluğu Selimpaşa Mahallesinde olan taşınmazların hukuksal süreciyle ilgili bilgiler verdi. Geçmiş dönemde satışı yapılan taşınmazlarla ilgili meclis kararının mahkemece iptal edilmesinden ve mağduriyet yaşayanların Silivri Belediyesine açmış oldukları davalar nedeniyle belediyenin yüklü miktarda tazminat ödemeyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, meclis üyelerini çözüm önerisine davet etti.  

“GEÇMİŞİ SUÇLAMAK İSTEMİYORUM”

Başkan Yılmaz, konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı: “Sizlerle bir konuyu paylaşmak istiyorum.

Paylaşırken de geçmişi ya da birilerini suçlamak, ilzam etmek istemiyorum. Bazı olayları ve uygulamalarla ilgili sonuçları dile getirmek zorundayım. 2010-2019 yılları içerisinde büyük çoğunluğu Selimpaşa mahallesinde olan ve belediyemiz tarafından satışı yapılmış taşınmazların; yüksek mahkeme tarafından ilgili meclis kararının iptal edilmesine bağlı olarak, tekrardan belediye adına tapu tescil işlemlerinin yapılması sonrası ve taşınmazları satın alanların yargı yoluna gitmeleri neticesinde büyük tutarlardaki tazminatların ödenmesi sorunu ile karşı karşıyayız. Malumunuz olduğu üzere heyetiniz içerisinde o dönemleri yaşayan arkadaşlar da var. İşin hukuki ve yargı tarafı an itibarıyla beni pek ilgilendirmiyor.

Devlette devamlılık esastır, biliyorum. Borç benim değil ödemiyorum deme şansım yok, ama doğacak tazminatların belediyemiz imkânları ile ödenmesi de mümkün değildir. Hal böyle olunca önümüzdeki zaman diliminde yapmamız gereken onca işlerin önüne haciz işlemleri ile uğraşmak geçecektir. Bir iki tane haczin önünü kesmek için de belediye olarak teminat yatırdık.”

“HUKUKİ YOLLARDAN ÇÖZÜM ARIYORUZ”
Başkan Yılmaz, hukuki yollardan çözüm arayışı içerisine girdiklerini belirterek, meclis üyelerinden öneri beklediklerini ifade etti: “Arkadaşlarımız ile hukuki yollardan bir çözüm bulunabilmesi için çalışmaktayız. Meclisimizi oluşturan siyasi parti gruplarımız ve siz meclis üyelerimizden bu sorunun çözülmesi için katkı ve desteklerinizle birlikte önerilerinizi de önümüzdeki süreçte paylaşmanızı rica ediyorum. Bu soruna, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz seçildi artık onun sorunudur, nasıl çözülürse çözülsün mantığıyla yaklaşırsak çok hakkaniyetli bir yaklaşım olmaz. Parselleri satın alan kişilerin hakkı var. Parasını ödeyip satın almışlar. 3-4 el değiştiren var. Bu konuda mağdur olan vatandaşlarımız var. Bu sorunu çözmeliyiz.”

KIRKICI: “BİR TAKIM HATALAR OLUŞABİLİYOR”

Başkan Yılmaz’ın konuşmasından sonra söz alan CHP Grup Başkanvekili Süheyl Kırkıcı, alınan kararlarda bir takım hatalar olabildiğini dile getirerek, “Elbette ki hepimiz iyi niyetli bir şekilde burada otururken alınan kararlarda bir takım hatalar oluşabiliyor. Bunlar zaten yargıya taşındı. Bunun çözümü konusunda bizi ‘şöyle ilgilendirir böyle ilgilendirmez' deme şansımız yok. Hepimizin ortak sorunu. Hukuki çerçeve içerisinde çözümü zorlayalım. Önerimiz bu.” ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol