Silivri Facebook
banner88

ULUSLARARASI FUARDA SİLİVRİ BELEDİYESİ’NE YOĞUN İLGİ

ULUSLARARASI FUARDA SİLİVRİ BELEDİYESİ’NE YOĞUN İLGİ

Türkiye’nin yaş sebze ve meyve sektörünü Antalya’da buluşturan Interfresh Eurasia Fuarı’nda stant açan Silivri Belediyesi, organizasyonun birinci gününde büyük ilgi gördü. Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Silivri’yi parlayan bir yıldız haline getireceğiz.” dedi.

Silivri Belediyesi, Türkiye’nin yaş sebze ve meyve alanında en büyük uluslararası fuarı olan Interfresh Eurasia Yaş Sebze ve Meyve Ambalaj, Depolama ve Lojistik Fuarı’na katıldı. Antalya Anfaş Expo Center’da düzenlenen ve çok sayıda katılımcının yer aldığı fuarda Silivri Belediyesi’nin standı organizasyonun birinci gününde büyük ilgi gördü. Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteklediği fuarda katılımcı tek belediye olan Silivri Belediyesi, çiftçi kuruluşları ve üreticiler ile birlikte ilçenin tarımsal ürünlerini sergiledi. Silivri’yi tanıtmak ve üreticiler ile alıcı kuruluşları buluşturmak amacıyla fuara katılan Silivri Belediyesi, 18 Ekim 2019 saat 17.00’a kadar standını açık tutacak.

BAŞKAN YILMAZ FUARIN AÇILIŞ KURDELESİ KESTİ

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’un teşrifleriyle gerçekleştirilen fuarın açılış kurdelesini protokol üyeleriyle birlikte kesti. Açılış töreninin ardından Vali Karaloğlu Silivri Belediyesi standını ziyaret etti. Tarımsal ürünleri inceleyen Vali Karaloğlu, üretime yönelik çalışmalarından dolayı Başkan Yılmaz’ı tebrik etti. Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, lavanta kolonyası, oda kokusu, el sabunu, oda spreyi gibi ürünlerin bulunduğu TÜRAM paketini Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na hediye etti.

“SİLİVRİLİ ÜRETİCİLERİMİZ YURT DIŞINA İHRACAT YAPABİLMELİ”

Silivri standı ilçede üretilen domates, karpuz, kavun, kabak, bamya, sivri biber, ev yapımı tarhana, domates reçeli, karpuz pekmezi, bamya turşusu, solucan gübresi, lavanta fidesi, biberiye, ada çayı, lavanta sabunu ve lavanta kokularıyla donatıldı. Silivri Belediyesi Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi (TÜRAM) maket olarak sergilendi. Standın tanıtımını yapan Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Silivri’nin İstanbul’da 862 km2 alanı kapladığını, bunun yaklaşık 500 km2’sinin ekilebilir tarım arazisi olduğunu anlattı. Silivri’nin İstanbul’un gıda ve hayvancılık üssü olabilecek potansiyeli bulunduğunu belirten Yılmaz, “Silivri’de üretim yapan çiftçisi ve hayvancısı neden ihracat yapmasın dedik. Silivri’den Antalya’ya geldik, başka ülkelere ihracat yapabilmek ve ülke ekonomisine katkı katkıda bulunabilmek için bu fuara katıldık. İlçemizi 3 gün boyunca temsil edeceğiz. Silivri’yi, İstanbul’da ve Türkiye’de marka kent yapabilme hayalim var. Organik tarımın ve hayvancılığın geliştiği ve tüm İstanbul’u besleyebilecek üretimin yapıldığı bir Silivri hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz.” dedi.

“SİLİVRİ YERLİ TOHUM ÜRETECEK”

Osmanlı İmparatorluğu zamanında payitahtın bütün yoğurt, sebze ve meyve gibi gıda ihtiyaçlarının Silivri’den karşılandığını hatırlatan Başkan Volkan Yılmaz, “Silivri’yi tarım ve hayvancılık alanında İstanbul’un bir üssü olarak geliştirmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Türkiye’deki hiçbir belediyede olmayan bir tarım lisemiz var. Aynı zamanda Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi’miz bulunuyor. Burada yaptığımız çalışmalarla üreticiyi, çiftçiyi, köylüyü destekleyerek çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezimizde aromatik bitkilerimiz var. Lavanta, biberiye, melisa otu, adaçayı çeşitlilik gösteriyor. Yeni bir projemiz daha var. Bu projede yerli ve milli tohumlarımızı üreteceğiz. Daha önce ekilmeyen 200 bin metrekarelik alanı Silivri Belediyesi olarak ekiyoruz. Paydaşlarımızın desteğiyle burada elde edeceğimiz 150 ton arpayı, küçük üreticiye 500’er kilolarla tohumluk arpa olarak bedelsiz dağıtacağız. Bununla beraber 6 bin dönüm ekilerek yem ve saman ihtiyacı karşılanacak. Bunun katma değeri yüksek bir şekilde köylüye dönecek. İstanbul Tarım İl Müdürlüğümüzle de proje ortaklığı yapacağız. Bilimsel bir tarım yaparak, kolektif üretim anlayışıyla kooperatifçiliği arttıracağız. Silivri’yi parlayan bir yıldız haline getireceğiz.” diye konuştu.

YERLİ VE YABANCI ZİYARETÇİ AKINI

Silivri Belediyesi standına ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gösterildi. Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kubanychbek Omuraliev, Bosna-Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadovic, Makedonya Cumhuriyeti Büyükelçisi Zvonko Mucunski, Letonya Ankara Büyükelçisi Peteris Elferts, Malta Büyükelçisi Carmel Vassallo, Antexpo Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Fora, Akdeniz Yaş Sebze ve Meyve İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Kemal Kaçmaz, Ege Yaş Sebze Meyve İhracatçılar Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, ziraat mühendisleri, üniversite öğrencileri, yerli ve yabancı çok sayıda sektör temsilcisi Silivri Belediyesi standını ziyaret ederek bilgi aldı.

ALICI KURULUŞLAR İLE GÖRÜŞMELER YAPILDI

Silivri Ziraat Odası Başkanı Metin Gürsu, Silivri Muhtarlar Derneği Başkanı Muharrem Eren, 470 Sayılı Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Turgay Sakarya ve Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Taşkın, Silivri Sebze Üreticileri Birliği Başkanı İsmet Asan, Marmara Silivri Çiftçi Kadınlar Kooperatifi Başkanı Güler Yılmaz, Silivri Teknolojik Tarım, Hayvancılık ve İşadamları Derneği Başkanı Süleyman Toygar,  çiftçi Alpay Denizli, üretici Egemen Çelik, üretici Sibel Ercan, Silivri Belediyesi’nin davetlisi olarak fuara katılarak ziyaretçilerle tanışma ve işbirliği üzerine görüşme fırsatı buldu. Organizasyonun birinci günü sonunda yapılan değerlendirme toplantısında konuşan Silivrili temsilciler, fuardaki ilgiden duydukları memnuniyeti ifade ettiler.      

INTERFRESH EURASIA FUARI

Geçen yıl 26 ülkeden yurt dışı alım heyeti getirmeyi başaran Interfresh Eurasia’nın 2019 yılı Yurt Dışı Alım heyetleri için hedef ülkeler arasında Almanya, İtalya, Yunanistan, Polonya, Romanya, Litvanya, Hollanda, Danimarka, Sırbistan, Hırvatistan, Arnavutluk, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Moldovya, Özbekistan, Lübnan, Ürdün, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Çin ve Sudan bulunuyor. Fuar, 19 Ekim 2019 Cumartesi günü sona erecek.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol