Silivri Facebook
banner84
banner43

Su krizi şimdi de Değirmenköy'de!
Şimdi de Değirmenköy Belediye Başkanı Osman Topaç’a aynı şekilde baskılar yapılırken, Topaç konu ile ilgili net tavrını ortaya koydu.
Bir süre önce Silivri Seymen köyünde suyun İSKİ’ ye devredilmesiyle ilgili sorun yaşanmış, bu süreç içinde Seymen Muhtarı Necmettin Eren rapor alarak görevini vekâleten devretmişti. Seymen Muhtarı Necmettin Eren’in raporlu oluşu, azaların da muhtarlığa vekâlet etmeyeceklerini belirten dilekçelerinin ardından, devir yapılamamıştı. Şimdi de Değirmenköy Belediye Başkanı Demokrat Parti Silivri Belediye Başkan Adayı Osman Topaç’a aynı şekilde baskılar geldiği öğrenildi. Konu ile görüştüğümüz Topaç, şunları söyledi;

Topaç: “Amacımız yasayı yok saymak değil”

“Bizim İSKİ’ye suyu devretmeme gibi bir amacımız yok. 5747 sayılı yasayı yok saymak gibi bir amacımız da yok. Sadece 5393 sayılı belediye kanunundan vatandaşımızın doğan hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak maksadıyla yaptığımız görüşmelerden hiçbirisinde İSKİ yetkilileri devir heyetine olumlu bir cevap verilememiştir. Bundan dolayı bu güne kadar devredilmedi. Zaten 5747 sayılı yasa ile de belediyemiz kapandığından, mahalle olarak Silivri’ye bağlandı. Bugünden sonra da 25 günlük süre kaldı. Mahalle olarak bağlandığımız Silivri Belediyesi’nin tasarrufunda olması şartıyla vermedik. Yoksa bizim amacımız yasayı bertaraf etmek, yok saymak değil. Bizim vatandaşımız köylü, hayvancılık yapıyor, yeşil sahalarımız var, umumi tuvaletlerimiz var. Her ay 70- 80 milyar gelir elde ettiğimiz bir kaynağımız kurutulacak. Yasa devreder diyor ama nasıl devredeceğine dair bir tüzük yok. Ben bunu kendi öz kaynaklarımla, bin bir şartlarla getirmişim şimdi bedel alayım diyorsun. Aldıktan sonra da bir litre suyu dahi, Değirmenköy Belediyesi’ne İSKİ vermeyecek.

“Halkımın menfaatlerini koruyorum”

Topaç şu şekilde devam etti: “Yasal olarak yapılacak işlem belli. Vermediğimizden dolayı 4483 sayılı memur muhakeme kanununa göre ilgili makam önce ön inceleme yapar sonra ilçe idare kurulu gider. İlçe idare kurulu da yargılamaya giderse, savcılığa intikal eder ve suç duyurusunda bulunulur. Bu yasal süreçte de bizim tek amacımız Değirmenköy halkının hak ve menfaatlerini korumak, başka hiçbir şey değil” dedi. 

“Seçim zamanında baskılar arttı”

Seçim zamanında devredilmesiyle ilgili baskıların arttığını ifade eden Değirmenköy Belediye Başkanı Demokrat Parti Silivri Belediye Başkan Adayı Osman Topaç “Bu kadar aceleci davranılmasını şu şekilde değerlendiriyorum; ben şuan adayım. Seçim konuşmalarımda da vatandaşın kanun karşısında hak ve menfaatlerini koruduğumu söylüyorum. Aklıma da dolaylı yoldan birileri tarafından devir alınmalıdır diye baskı yapıldığı geliyor. Vatandaşla seçim üzeri ‘hani vermiyordu, bak devretmiş’ dedirtmek maksadıyla da yapılmış olabilir. Seçim sattı mahallinde olması insanın aklına böyle şeyler getiriyor. 5216 sayılı Büyükşehir belediye yasası çıktığından beri İSKİ yetkilileri ile defalarca görüştük. Fakat bu şekilde yoğun bir baskı üst üste hiç olmamıştı. Daha önce de geldiler. Görüşmelerimiz de şartları görüştük. Onlar şartlarımızı karşılamadı, biz onların dediğini yapmadık. Yapmayınca da sürüncemede kaldı.”
Seymen’de yaşanan su krizi ile ilgili değerlendirme de bulunan Topaç “Köylerle belediyelerin yasaları çok farklı. 5393 sayılı yasaya göre yapmaları mümkün değil. Fakat burası Türkiye, bakanın her türlü yetkisi var. Gerekçesiz hiçbir şey yapılamaz. Ben bunları seçim sürecinde yapmıyorum. Ben kendi dönemim sürecinde devretmeyeceğim dedim. 5 yıllık sürecimi de tamamlıyorum. Kapanmasaydı daha farklı olurdu.”dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.