Silivri Facebook
banner84
banner43

Toplumsal Destek Birimi kuruldu

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan Toplumsal Destekli Polis Birimi Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğünde de açıldı


Silivri Emniyet Müdürlüğü Toplumsal Destek Birimi ekipleri dün Gazetemizi imtiyaz sahibi A.Refik Bek’i ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdiler. Silivri Emniyet Müdürlüğü Toplumsal Destekli Birimi ekipleri vatandaşlardan olumlu sinerji aldıklarını belirterek vatandaşların kendilerine sıkıntı ve şikayetlerini gördükleri yerde ilete bileceklerine belirterek sürekli vatandaşla iç içe olduklarını söylediler. Kendilerine iletilen sorun ve sıkıntıları rapor ederek ilgili kurumlara ilettiklerini ve sonuçlarını takıp ettiklerini berten emniyet yetkilileri Üniformalarının polis kıyafetinden farklı ve daha çok zabıta ekiplerinin üniformasına benzemesinden dolayı vatandaşlar ilk görüşte kendilerini polis değil de zabıta zannettiklerini için esnaf ziyaretlerinde esnaflarda zabıta denetime mi geliyor diye bir tedirginlik olduğunu fakat esnafla sohbet edip kaynaşınca vatandaşların daha yakın davranıp sorun ve sıkıntılarını anlattığını belirttiler.

Toplumsal Destekli Polis Birimi ekipleri dün gün boyu esnafı ziyaret edip şikayet ve beklentilerini dinleyerek not alıp gerekli mercilere bildireceklerini belirttiler. Vatandaşlar polis ekiplerine sahilde ve sokalar da sahipleri tarafından gezdirilen Evcil ve tehlikeli olan Pitbul köpeklerinin tasmasız gezdirilmesinden büyük rahatsızlık duyduklarını belirterek bu tur yırtıcı ve saldırgan hayvanları gezdirenlerin ilgililer tarafından uyarılmasını istediler.

TOPLUM DESTEKLİ POLİS UYGULAMASININ AMACI
Emniyet yetkilileri Toplumsal Polislik Destek Biriminin oluşturulma amacının; “Güvenlik hizmetlerinin toplumun katılım ve desteğini sağlamak suretiyle etkin ve hızlı bir şekilde yürütülmesini vatandaş-polis ilişkilerini geliştirilmesini sağlamaktır. Toplum Destekli Polislik, Polis ile halk arasında ilişkiyi güçlendiren, toplumda ortaya çıkan problemlerin altında yatan nedenleri bulmaya çalışarak suçla etkin bir mücadele sağlayan ve bütün bunların neticesinde de sosyal alandaki yaşam kalitesini artıran bir polislik anlayışıdır.

        Görev yapılan çevrede halkın katılımını sağlayan, çevrenin sosyal yapısıyla bütünleşmiş, topluma olabildiğince yakın, kaliteli güvenlik hizmeti sunan ve toplumun güvenlik taleplerine rehber durumda cevap veren, güvenlik olgu suna bütüncül yaklaşan örnek bir polis modeli oluşturmaktır

 


TOPLUMDESTEKLİPOLİSLİK HİZMETLERİ
Toplumun güvenlik hizmetlerine yönelik beklentileri tespit etmek,( anket, mülakat,internet ve diğer iletişim yöntemleri).
Güvensizlik kaygısının ve suç korkusunun ortadan kaldırılmasına yönelik etkinlikler ( panel, konferans gibi bilgilendirme programları ).
Suç mağdurlarına suç sonrası moral açıdan destek sağlanması.
Kişisel ilişkilerde hürriyet, eşitlik ve birlikteliğe katkıda bulunmak.
Hürriyeti güvenlik ile uyumlu kılmak ve hukukun üstünlüğünü yüce tutmak,
İnsan haklarına saygılı olmak, korumak ve mutluluğu hedeflemek suretiyle insan haysiyetini yüceltmek.
Müşterek sosyal faaliyette bulunmak suretiyle suç oluşturan koşulları def etmeye iştirak etmek ve yönlendirme yapmak,
Toplum kesimlerinde güvenin pekiştirilmesinin oluşturulmasını sağlamak,
Kişilerin can ve mal emniyetin ve emniyet hislerini takviye etmek,
Suçların takibini, hukukun üstünlüğü çerçevesinde tahkik ve tespit edip gerçekleştirmek,
Kamunun geçişine açık olan karayolları, caddeler, sokaklar ve çıkmaz sokaklarda serbest geçiş ve hareketi kolaylaştırmak,
Kamu düzenini sağlamak,
Gerekiyorsa değer kurumları da harekete geçirmek suretiyle büyük ve küçük felaketlerle baş etmek ve zor durumda olanlara yardım ve tavsiyede bulunmak

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.