Silivri Facebook
banner88

Dünya Çevre Gününde Haykırdılar "Kömürlü Termik Santrala Karşıyız"

SİLİVRİ ÇEVRE DERNEĞİ

Basın Açıklaması, 4 Haziran 2017

Dünya Çevre Gününde hep birlikte Çayırderedeydik.

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, 31 Mayıs-5 Haziran tarihlerini Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası olarak ilan etmiş ve her yıl bu başlık altında bir dizi etkinlik gerçekleştiriyor.

Bu yılki etkinlik, Çayırdere köy meydanında, Çerkezköy ve Çayırdere arasına yapılacak kömürlü termik santral nedeniyle, Silivrililer ile birlikte bir basın bildirisi okumaktı.

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan, dernek yöneticileri Ertuğrul Akçaoğlu, Ahmet Yücegök ve Eyüp Mar ile birlikte Silivri Motorsiklet Kulubü, Çorlu Motor Kulubü, KOS (Kuzey Ormanları Savunması), Tema Silivri Temsilciliği, Kırklarelinden DAYKO (Doğal Yaşamı Koruma Vakfı), Büyükçekmeceden Doğa Emanetçileri Çevre Eğitim Derneği Başkanı Utku Kızıltan ile Çatalca Çevre Derneği Başkanı Av. Necip Akbaş bu basın açıklamasına katılan sivil toplum kuruluşları ve temsilcileriydi. Ayrıca CHP Silivri İlçe başkanı ve partililer ile Vatan Partisi Silivri İlçe başkanı ve partililer de katıldılar.

Saat on'dan itibaren Silivri Çevre Derneği çay bahçesinde toplanmaya başlayan Silivrililer, İstanbuldan gelen Çevre Mühendislerinin de katılımından sonra Çayırdereye doğru yola çıktılar. Önde Silivrili ve Çorlulu motorcular ve ardından otobüsler köy yollarından, kömürlü termik santralin çalışmaya başlamasıyla yok olacak ormanların ve tarım arazilerinin arasından, Alipaşa, Fener, Büyük Sinekli ve Küçük Sinekli köylerinden geçerek Çayırdereye vardılar.

Köy meydanında Çayırderelilerle buluşmadan sonra Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay kömürlü termik santralin yöremize ve insanlarımıza vereceği zararlar üzerine birer konuşma yaptılar. Ardından Türkiye Mimarlar Mühendisler Odalar Birliği İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik ve Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Akan Çelik konuştu. Çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle Silivrili ve Çorlulu motorcuların temsilcilerinin konuşmalarından sonra Çayırdereli köylülerle vedalaşarak köyden ayrılındı. Tüm konuşmacılar kömürlü termik santrale karşı olduklarını, Çayırdereliler ve Çerkezköylülerle birlikte mücadele kazanılıncaya kadar dayanışma içinde olacaklarını belirttiler.

Motorcular gruptan ayrıldılar ve kalanlarla Silivri Belediyesine ait TÜRAM Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezine gidildi. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, TÜRAM da yöre tarımının geliştirilmesi ve köylülerin daha yüksek gelir getirecek ürünler üretebilmeleri için yapılan çalışmaları anlattı.

Türamdan sonra tekrar Silivri Çevre Derneği Çay Bahçesine dönüldü. Kısa bir moladan sonra Fotoğraf Sanatçısı Volkan Atılgan'ın Sinopta Nükleer Enerji Karşıtı fotoğraf sergisi ziyaret edildi.

TRAKYADA KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRAL YAPTIRMAYACAĞIZ!.

Başkan

Ali Korsan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.