Silivri Facebook
banner9
banner32
banner43
Öne Çıkanlar Silivri Spor işletme Kırklareli kırık dökük

Silivri Dans Topluluğu Başarıdan Başarıya Koşuyor...

SİLİVRİ DANS halkoyunları topluluğu, Silivri Yöresi Halkoyunlarını yaşatmak ve yaymak üzere Yöre oyunları derleyicisi HÜSEYİN GÖRÜR,  Kaynak Kişi ERDOĞAN ÖZKÖK,   Kaynak Kişi SEVGİ NARİNÇ'in katkı ve destekleriyle; Mustafa Kepçeli, Serap Şenel Özkök, Tayfun Telci, Şimal Kepçeli, Hakkı Özkök, Şerif Elmas ve Feyim Tatıcıoğlu tarafından oluşturuldu...

Buse Güler, Buse Özdemir, Ekin Kepçeli, Eren Aslan, Fevziye Güler, Mehmet Noyan Öpçin, Nalan Dağlı, Nazlı Karaca, Neslihan Gençay, Özcan Öpçin, Nurcan Gürsoy, Nurcan Tetik, Seher Dertop, Selin Baskın, Serkut Aykurt, Simay Nur Sabancıoğlu ,Uğur Özkan, Yonca Öztürk, Çetin Ateş, Şükran Dağlı, Tarık Kocaçakır, Yiğit İşlek  görev aldılar...

ÇALIŞMALAR DÜZENLİ ŞEKİLDE SÜRÜYOR.

Çalışmalar Hasan Özvarnalı İlkokulunda başlamış, Lions Esen İbak Okulu Salonunda ve Alibeyspor kapalı salonunda her Sallı ve Perşembe saat 19:30 22:30 arası  devam etmekte.

Topluluk Tekirdağ Kiraz Festivali, Silivri Yoğurt Festivali gibi organizasyonlarda Büyük Mübadele Derneği  Silivri Etkinliğinde Türk Folklor Kurumu “Ustalara saygı gecesi” nde, “Dünya Barışı İçin Dans” konulu Tv programında ve daha birçok etkinlikte  başarı ile görev almış, geçen süre zarfında yurtdışı organizasyonlarda da bu misyonunu yerine getirdi.

ÇORAKLAŞAN BU DÜNYAYA SİZDE BİR FİDAN DİKİN.

Bilindiği gibi Silivri Yöresi Halkoyunları İstanbul İlini ülke içerisinde tek temsil edebilecek yöresel oyun olması dolayısıyla yaşatılması ve yaygınlaştırılması hem bilinçli kültürüne sahip çıkan nesiller yetiştirilmesine olanak sağlayacak hem de toplumsal barışa katkı sağlayacaktır.

Bu yüzden “ Dans @ Silivri “ sloganıyla yola çıkan bizler sadece gençler ve yetişkinlerle yöre oyunlarını yaşatmakla yetinmeyip Silivri Kale mahallesi Zükür Mektep sokaktaki Turgut Reis İlk Okulunda da halkoyunları çalışmalarını başlatmış, Okul törenleri dışında onları da festival sahnelerine taşıyarak çınar filizlerinin yeşermesini hedeflenmiştir.

Dünya üzerinde Şehr-i İstanbul nasıl bir değer ifade ediyorsa, İstanbul içerisinde Silivri bu değere ulaştırılmalıdır. Bu bakış açısıyla şehirli kimliğinin ve kültürünün verilebileceği en doğru ve en  iyi seçenektir.  

2008 yılında topluluk Silivri nin kültürünü destekleyen kıymetli insanlarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığının düzenlediği Mahalli Halkoyunları Yarışmasına Katılmış, bölge ve Türkiye Finalinde Hem Silivri yi hem İstanbul u başarılı bir şekilde temsil etmiştir.  

Kültür başkenti olmuş bir  Şehrin kültür yelpazesinde tek seçeneği olan SİLİVRİ YÖRESİ HALKOYUNLARI nın sağlıklı ve uygun şartlarda insanımıza sunulabilmesi için  çalışma salonlarının soyunma odalarının, kafeteryasının , Açıkhava sahnesinin ,folklor müzesinin kurulması artık bir zorunluluktur.

ÇINARIN DALLARI UZUYOR.

1973 yılında Rahmetli Temel Erdoğan liderliğinde Hüseyin Görür tarafından yürütülen çalışmalar Yöresel Klarnet ustası Sefer Tatlıcıoğlu ve Yöresel Davul ustası Salih Davulcuoğlu ve (Sucu) Erdoğan Özkök, Rahmetli Ali Biçeninde paha biçilmez katkılarıyla bizlere kadar ulaşan geniş bir oyuncu sayısına ulaşmıştır.

LANETLİYORUZ.

Saray 4. Uluslararası 11.Geleneksel Uluslararası Kültür Festivali  Kültürün korunması ve desteklenmesi adına düzenlenen bölgesindeki ciddi ve önemli bir festivaldir. İstanbul un  tescilli resmi oyunlarını Saray ın  sımsıcak aydın insanlarına ulaştırabilmek için, Kültürün korunması için , desteklenmesi için,  Barış için  ,Huzur için ve kardeşlik için  21 Ağustos gecesi çıktığı Saray Festival Sahnesinde Belediye başkanı Nazım Çoban ve SİLİVRİ DANS  tüm dansçılarıyla ülkede yaşanan terör olaylarını lanetlenmiştir.

Bilindiği gibi yerel sanatçılar ve gönüllü kültür elçileri toplumsal olaylarda sahne üzerinde olmalı ve tavrını koyabilmelidir. Bu bilinçle hareket eden Silivri Dans Topluluğu hem Sarayda düzenlenen festivale ve dolayısıyla oradan ülkeye verilecek mesaja katkı sağlarken,  Milli birlik ve beraberliğin baş belası terörün karşısında olduğunu bir kez daha vurgulamıştır.  Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.