Uğur Dündar Akören'i değişmiş buldu.!

  Kaynak : Değişim Gazetesi   1943 yılında Silivri Akören Köyü’nde dünyaya gelen araştırmacı- gazeteci Uğur Dündar, Akören Köyü’ne sık sık yaptığı ziyaretlerden bir yenisini dün gerçekleştirdi.   İki haber toplantısı arasında gerçekleştirdiği kısa zi

 
Kaynak : Değişim Gazetesi
 
1943 yılında Silivri Akören Köyü’nde dünyaya gelen araştırmacı- gazeteci Uğur Dündar, Akören Köyü’ne sık sık yaptığı ziyaretlerden bir yenisini dün gerçekleştirdi.
 
İki haber toplantısı arasında gerçekleştirdiği kısa ziyaretinde Akören Ümit Aksun İlköğretim Okulu’nda veli ve öğrencilerle buluşan Dündar, sıcak ve samimi konuşmalarıyla dikkat çekti.
 
Köye gelince eski anılarının gözünün önünde canlandığını söyleyen Uğur Dündar
 
“Ben çocukken hatırlıyorum, Silivri’de otobüsten inerdik arkadaşlarla yürüyerek 3–4 saatte köye gelirdik. Biz gelene kadar hava kararırdı, yağmurlu havalarda korka korka o asfalt yolda, yürürdük” dedi.
 
Akören Köyü Muhtarı Mustafa Gül, Uğur Dündar’a yardımlarından ve desteklerinden ötürü teşekkür plaketi verdi.
 
Dündar, Akören Ümit Aksun İlköğretim Okulu toplantı salonunda gerçekleştirdiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi;
 
“Muhtarın ve okul yönetim kadrosunun kıymeti bilinmeli”
“Muhtar ve okulun değerli müdürü beni sınıfları gezdirdi. Bilgisayar salonuna girdim. Hakikaten bizim çocukluğumuzdan bu yana rüya gibi bir değişimle karşı karşıya kaldım. Teknojiden yararlanmak ve Türkiye’nin en uzak yerinde bile olsa en uzak yerde ki bilgiyi elde edip, bunu insanlık namına kullanmak, insanoğluna sunulabilecek en büyük olanaklardan biri. Tabi bu bilgiyi doğru kullanmak koşuluyla.
 
Birde bilgi alırken, internette çocukları bekleyen tuzaklara düşmemek koşuluyla. Hem güzel çok güzel bir dünyada yaşıyoruz, hem de tehlike ve tuzaklarla dolu bir dünyada yaşıyoruz. Özellikle küçük çocukları bekleyen tuzakları görmemiz ve aşmamız gerekiyor.”
 
Dündar konuşmasına şu sözlerle devam etti:
“Bu büyük eser gerçekten çok etkileyici. Özellikle köyde bu kadar faal, başarılı ve iş bitiren bir muhtarın olması, Akörenliler için büyük bir şans. Muhtarın da kıymetini bilmemiz gerekiyor. Ayrıca okulun kadrosu da pırıl pırıl ve çok değerli eğitim mensuplarından oluşmuş. Onlarında haklarını vermek ve kıymetlerini bilmek gerekiyor. Kısacık ömrümüzde yaşarken yapacağımız en kutsal iyilik, en yüze yatırım çocuklarımızın eğitime verilecek yatırımdır.”
 
“Türkiye’nin eğitim sorunu, devletin çözemeyeceği kadar büyük”
Yaşanan eğitim sorunlarından bahseden Dündar “Bende İstanbul’da bir taraftan kendi okulum olan Vefa Lisesi’nin ki depremde yarı yarıya yıkılmış bir haldeydi, tekrar ayağa kalkmasında, toparlanmasında hatta parmakla gösterilen eğitim kurumlarından biri olmasında çok büyük gayretler sergiledim. Ne yapsak azdır. Türkiye’nin eğitim sorunu, devletin çözemeyeceği kadar büyük. Bütün sivil toplum örgütlerinin ve tuzu kuru vatandaşların taşın altına elini koymasını gerektirecek önemli ve ağır bir sorun. Hepimiz bunu yapmak zorundayız” dedi.
 
Yaklaşık yarım saat süren ziyaretine yönelik açıklama yapan Dündar:
“Fazla kalamayacağım. İki haber toplantısı arasında buraya geldik. Buradan hemen bir haber toplantısına ve akşam da günün olaylarını anlatabilmek için haberleri hazırlamaya koyulacağız. 50–60 kişilik bir haber ekibi beni bekliyor. Keşke hep iyi haberler sunabilsek. Ben aslında özel hayatımda çok güleç, şakacı, espri yapmayı seven ve böyle ortamlarda yaşamayı tercih eden bir insanım. Ama haberlerde bazen yüzümüz düşüyor. Pek iç açıcı haberler sunamıyoruz”
 
şeklinde konuştu.
 
“Gelmesem de gönlüm burada”
Akören’in çocukluğundan bu yana büyük bir değişim göstermiş olduğunu ve bu durumdan mutluluk duyduğunu dile getiren Dündar:
“Akören’in geldiği bu nokta, her şeyden önce çocukluğu burada geçmiş ve hala burada toprakları olan anıları olan bir büyüğünüz olarak beni fevkalade mutlu etti. Aydınlık ve güler yüzlü insanlarımızla bir arada olmak çok güzel. Keşke bunu sık sık yapabilsek. Gelmesem de bilin ki gönlüm burada. Çocukluğumda burada. Çocukluk insanı çeker biliyorsunuz. Yani siz isteseniz de, istemeseniz de ben zaman zaman geleceğim” dedi.
 
Uğur Dündar, yaptığı kısa ziyaret ve konuşmasından sonraki ikram bölümünün ardından köyden ayrıldı.
 
Melis AVCI
 
Daha Fazla Haber