Silivri Facebook
banner88

MANZARALI KABRİSTAN... (Ö. BÜYÜKOĞLU)

MANZARALI  KABRİSTAN... (Ö. BÜYÜKOĞLU)

Faruk DURAK ve Sabahat DURAK, Kumburgaz  Serhat  sitesinden; benim  çok eski  komşularım idi. Şu an her ikisini de  Rahmetle anıyorum.

Yaşanan ilginç  öykü 1970 yılında  geçer. Faruk bey  muhasebeci, Sabahat hanım ise, Kadıköy/Üst Göztepe- Mehmet Beyazıt  lisesi  Md.yardımcısı  olarak görev yapıyordu.

Faruk beyin hayatta istediği  en önemli şey, ev sahibi olabilmekti.Tek bir arzusu  vardı. Evin balkonundan  Kızkulesi   -Kazlıçeşme-Tophane üçgeni  arasında  kalan  DENİZİ    görebilmek.

Ne var ki eşi Sabahat hanım öğretmen olmasına rağmen, karı/kocanın  aldıkları maaş  sınırlı olduğundan  bu imkana kavuşamadan  hakkın rahmetine kavuştular.

Faruk Durak son derece kararlı idi. Madem ev alamıyorum. Elimde ki 3/5 kuruşla  aynı imkana sahip, manzaraya hakim mezar  yerim  neden olmasın ki  dedi  ve  böyle bir yeri  aramaya başladı.

Arama  uzun sürdü  ve netice de  istediği mezar yerini  buldu.

Karaca Ahmet Mezarlığında  417 Parsel tam istediği gibiydi. Kızkulesi de görünüyordu, Kazlıçeşme de,Tophane  sahilleri de. Marmara denizi  adeta  ayaklar altındaydı.

İstanbul Mezarlıklar Md.lüğüne müracaat etti.417 parsel de 2 kişilik mezar yeri satın almak arzusundayım dedi.

Görevli:-"Şu anda  280 parsele  cenaze gömüyoruz.417  parsele gelmesi  uzun sürer".

Faruk  Durak:-"Şu anda gömü için gelmedim.Kendim ve eşim için boş yer satın alacağız.Şu anda 45 yaşındayım.417 e  sıra gelene kadar da yaşarım herhalde."açıklamasında bulundu.

Görevli:-"Önce vezneye 800 TL yatırın.Makbuzu getirin  ve Tapu muamelesine başlayalım."

Yukarda ki  yaşanmış olan  olay ;1970  yılı  Mart 15  de gerçekleşti.

Aradan 11 yıl geçer. Durak ailesi  fertleri sağdır. Faruk Durak beye  Üsküdar  İcra Md.lüğünden bir zarf gelir.

Zarfın  içinde İst.Belediyesine olan 8 bin TL borcun  ödenmesi istenmektedir.

İstanbul Belediyesi  Faruk  Durak beye, çıkarttığı  mezarlık  alacağını  gazete  ilanı ile  tebligat yapmış, Faruk bey de  bu  borçtan  haberi olmadığından ve  ödemediğinden icraya  verildiği anlaşılıyordu.

Eğer borç ödenirse mesele kalmayacak. Eğer inkar ederse  dava açılacak İnkar tazminatı-Avukatlık ücreti, Mahkeme ve Gazete ilanları parası    talep  edilecekti  kendisinden.

Faruk Durak bir muhasebeci idi. Hesabı kitabı  bilirdi. Hayatta kimseye borç yapmamıştı. Netice de BORÇU, İcra Md.lüğünden gelen  ödeme emrini, Üsküdar İcra Tetkik Mahkemesinde dilekçe  vererek red etti.-"BENİM  KİMSEYE BORCUM YOKTUR" dedi.

Faruk  dostum  olduğu  nedeniyle, gazeteci olarak  devreye  girdim. İst.Belediyesi  avukatlarıyla  irtibat kurdum.

Faruk Durak 1970 de 800 TL ödeyip 417 parselde 2 kişilik  mezar yeri  almıştır. Ancak o tarih de  gömü 280 parselde yapıldığından, o günkü rayiç  üzerinden  para ödetilmişti.

417 parsele ancak (1981 yılı) şimdi sıra gelmiştir. Haliyle  rayiç  bugünkü  şartlara göre (1981) ayarlanması gerekmektedir..Yani 8800 TL  değer artışı olmuş ve 800 TL düşüldüğünde  8000 TL  borç çıkartılmıştır.

Borç  farkı  8000 TL  ödenmezse, konu edilen manzara gören  mezar yeri, belediyece istimlak edilecektir. Ayrıca Avukatlık ve mahkeme masrafları  bu borca eklenecektir.

Günlerce  geceleri  uyuyamadılar. Moralleri bir defa bozulmuştu. Karı-koca düşündüler  ve aklına gelen  fikri  ertesi sabah uyguladılar.

Önce  bir  mezar yapan mermerci ile anlaşıp, adları ve soyadı bulunan  ancak  ÖLÜM  TARİHİ olmayan, bir  mermeri,  mezarlık başucuna    koydular. Çevreden buldukları  taşlarla  çevirip, sahipli mezar   havası yarattılar.

Sıra, İcra Tetkik  hakimliğinde  ki duruşmaya geldi.

Faruk Durak  kendini kısa ve öz  kelimelerle  savundu. Sonra  da Üsküdar İcra Tetkik Hakimi, mahkeme de  kararını  açıkladı:

"-Faruk Durak 10 yıl önce 800 TL ödeyip,mezarlıklar  müdürlüğünün  onayıyla   mezar yeri satın almıştır. Üstelik  buranın  çevresini  taşlarla  koruma altına  almış  ve ad/soyadı  yazılı  taş diktirmek suretiyle İSKAN   etmiştir. Kabristanlarda İskan olayı, İskan müsaadesine bağlı değildir. Zira Elektrik-Su kanalizasyon gibi bağlantılar  ve mimari hesaplar  dikkate alınmayacağından, davacı İstanbul Belediyesi  HAKSIZ görülmüş Davalının Beraatına, temyiz yolu açık olmak üzere  hükmolunmuştur.

Yıl 1981. Faruk Durak    çok mutlu olmuştu  bu karara .

-"Dünyada mekan sahibi  olamadım ama, Mahkeme kararıyla  da olsa ,öteki dünyada tapulu  bir yerim var  artık  diyordu. Üstelik  şahane  manzaralı. Bu bana yeter artar bile.

Evet şu anda  Durak  ailesi ,Karaca Ahmet kabristanı  417 parsel de  yan yana  aynı yerde   gömülü. Marmara denizi  ayakları  altında. Allahın rahmeti  üzerlerinde olsun.

Yukarda ki olayı  gündeme  getirmemin  gerekçesi: İBB  ile  Silivri de ki  kabristanlarda  yakını olan  vatandaşlar  arasında ki  gerginliği  hafifletebilmek.1,20 x 2.20  mt  likten  büyük  yerlere  gömü  yapılmış olabilir. İBB  geçmişte ki hakkını  unutup, bundan sonra ki  geleceğe bakmalı  ve  kabristan da yatanların ,  aile yakınlarını  üzmemelidir. 

Sevgi ile kalın.

Özcan  BÜYÜKOĞLU

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol