Silivri Facebook
banner88
banner43

SİLİVRİ'DE SAĞLIKTA KIYIM...
DR. FETHİ BOZÇALI BASIN AÇIKLAMASI

Silivri 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi, Şerife Baldöktü Aile Sağlığı Merkezi (ASM), Toplum Sağlığı Merkezi (TSM), İlçe Sağlık Müdürlüğü (İSM) birimlerinin hizmet verdiği binaların deprem nedeniyle 17 08.2013 tarihinde yıkılacağı, TSM ve İSM’nin ilçe merkezine hayli uzak olan Ortaköy beldesinde hizmet vereceği, Silivri ilçe merkezinde yaşayan elli binin üzerinde nüfusa birinci basamak sağlık hizmeti sunan iki Aile Sağlığı Merkezi binasının kapatılıp,çalışanlarının adeta sokağa atılıyor olması hem bu birimlerde hizmet veren sağlık çalışanlarına ve hem de bu birimlerden sağlık hizmeti alan halka verilmiş bir cezadır.

Yetkililerin sağlık mekanlarının yıkımı öncesinde başta ASM’ler için uygun çalışma mekanları oluşturması, yönetsel birimlerin ilçe merkezinde hizmet verebilecek uygun binalara taşınılması için  gerekli planlamaların yapması,hazırlıkların tamamlandıktan sonra yıkımın gerçekleştirilmesi gerekmez mi?

Ancak hiçbir zahmete katlanmadan, halkın nitelikli sağlık hakkı hiçe sayılarak, sağlık çalışanlarını kendi sorunlarıyla baş başa bırakarak sağlık idare edilemez.

Üstelik şehrin en merkezi yerinde bulunan Eski Devlet Hastanesi yıkılarak ASM ve diğer Sağlık Hizmet Birimlerine dönüştürmek yerine bu bölge için gereksinim olmamasına rağmen cami yapmaya kalkmak, halkın birinci basamak sağlık hizmetlerine en kolay ulaşabileceği mevkiyi heba etmek anlamına gelmiyor mu?

Sağlık Hizmetlerini  özelleştiren , katkı, katılım payı adı altında halkın cebinden para çıkmasını meşrulaştıran, başta birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunulduğu  Sağlık Ocakları yerine kurdukları Aile Sağlığı Merkezi binalarını, kamu binalarından çıkartıp orta yerde sahipsiz bırakan anlayış tüm topluma zarar vermektedir.

Hem Şerife Baldöktü hem 1 Nolu ASM’lerine kamu eliyle halkın kolay ulaşabileceği,rahat hizmet alabileceği sağlık hizmet binalarının bir  an evvel oluşturulması,İSM VE TSM için ilçe merkezinde daha uygun binalarda hizmet verilmesinin sağlanması, yıkım kararı alınan 1 Nolu ASM , ve Eski Devlet Hastanesi mekanlarının Birinci basamak sağlık hizmet binalarına yani ASM, TSM, İSM, AÇSAP’lara  dönüştürülmesini acilen talep ediyoruz.Halkımızı bu konuda duyarlı olmaya, kendi sağlık ocaklarına, ASM’lere sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Dr. Fethi Bozçalı

İSTANBUL TABİP ODASI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.