Silivri Facebook
banner84
banner43

'Baskıcı dönemin kökünü kazıyacağız'

Haber MERKEZİ

CHP Silivri Belediye Başkan Adayı Özcan Işıklar, seçim çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Işıklar önceki akşam Mavi Yelken Sitesi sakinleri ile bir araya geldi. Işıklar, Mavi Yelken Sitesi sakinlerine giderken, bu çalışmalar boyunca onu yalnız bırakmayan eşi Esma Işıklar,  CHP Kadın Kolları Başkanı Dilruba Önal, Belediye Meclis Üyşesi Adayları Elif Uzun, Suna Göçengil, Bora Balcıoğlu Melih Yıldız, Ahmet Yücegök, Rafet Keskin, Taylan Memiş, Fevzi Aslan, Süheyl Kırkıcı, Nazif Konuk, Cengiz Aksu ile İl Genel Meclisi Üyesi Adayı Emekli Albay Bahattin Kıroğlu Mavi Yelken Sitesi ve çevre sakinlerinin sorunlarını dinleyerek çözüm önerilerini sundular.

CHP Belediye Başkan Adayı Işıklar özellikle bu bölgelerdeki yurttaşlar ile bir araya geldiklerinden dolayı birçok Belediye kuruluşundan baskı gördükleri konusunda duyumlar aldıklarını dile getirdiği konuşmasında “CHP olarak ziyaret ettiğimiz dernekleri, sivil toplum örgütlerini bizden sonra, belediyeden 2–3 belediye meclis üyesini de yanına alıp, bizden sonra o ziyaret ettiğimiz arkadaşları tehdit ediyorlar. Bu baskıcı ayrımcı zihniyet den haksız yaptığı uygulamalardan kurtulmak için gün saydığınızı biliyorum..Biz halkın sesi olmak için bu yola girdik sizin yanınızda halkın kendini yönettiği  ‘saydam belediyecilik ’anlayışını getirmek göreviyle bu yola baş koyduk.Silivri Cumhuriyet tarihi boyunca yaşamadığı zulmü, baskıcılığı ve ayrımcılığı bu dönem de yaşıyor. Ve az kaldı. 30 Mart sabahı bu zulüm, bu insan kayırmacılık ve baskı sona erecek” dedi. Bölgenin yapısı doğrultusunda ikincil konut sorunu ile ilgili projelerini de anlatan Işıklar  “Burada 70 000 konut var. Ancak sürekli ikamet eden konut sayısı 30–32 bin civarı. Geri kalan kısım atıl. Mavi Yelken Semizkumlar tarafını ben çocukluğumdan hatırlarım Silivri’nin ilk ikinci konut alanıdır buralar. Yazlıkçı dediğimiz yerlerdi, ama biz şimdi onları birinci konut alanına, asli konut alanına dönüştüremezsek buranın ekonomik olarak ne kadar fakirleştiğine şuan ki gibi şahit oluruz. Sadece merkez de yatırım yapmak değil, dışarıdan başlayarak merkeze doğru getiren anlayışı koymak istiyoruz. Ben bir esnaf çocuğu olarak bu bölgeler de devamlı oturulmadığı sürece buralar milli bir servet kaybı olarak kalacağına inanıyorum. Yılın bir –iki ayını hatta ondan da az sürelerde oturulan bu konutları biz birinci derece komşumuz haline getirmek istiyoruz. Eğer insanlar mal ve hizmet alımını buradan yaparlarsa eğlenmek, dinlenmek için Silivri’mizi tercih etmelerini sağlayacağız. Bunu geliştirdiğimiz projeler ile yapmak çok kolay. Böylece hem esnafımız kalkınacak hem İstanbul’un keşmekeşinden kurtulmasında katkı sağlayacağımıza inanıyorum. İstanbul’a TEM bağlantısı ile 30 dakikada ulaşım mümkün olabildiğine göre işe gidip gelme sorunu ortadan kalkmıştır. Bizim burada atıl durumdaki ikincil konutları kullanacak yurttaşlarımıza rahat yaşam alanları sağlamamız hiçte zor olmayacağına göre. Sorun kendiliğinden çözülecek ve Silivri ekonomik canlılığı kazanacaktır” dedi.

Ruhumuzu aç bırakıyorlar!

Toplantının karşılıklı konuşmaya dönüştüğü noktalarda Mavi Yelken Sitesi Sakinlerinden bir yurttaş “Arıtma tesisi istiyoruz. Bildiğiniz gibi bu çevredeki tüm siteler, artı İSKİ o yetmiyormuş gibi bir de Silivri’nin bütün deterjanı, pisliği bu denize atılıyor Silivri’nin en mühim sorunu da budur” sözü üzerine Işıklar: “Arıtma tesislerine ilişkin projelerimizde lokal çözümlerimiz var. Bu bölgelerimizde küçük kapasiteli ancak kesin çözüm üreten lokal arıtmalarımız olacak. Böylece kısmi temizliğin sağlanacağını biliyoruz. Aslında bu konuda tüm Marmara bölgesi çevresindeki yerleşim birimlerinin benzer uygulamaya geçme zorunluluğu vardır. Bu gerçekleştiğinde Marmara denizi tekrar yaşam bulacaktır. Ancak bu böyle eğil diye bir şeyler yapmamak doğru değil elbet. İşte bu bağlamda, lokal çözümler dediğimiz arıtmalar ile denize girebileceğiniz bölgeler temizlenmiş olacaktır. Bu denizi kurtarmak hepimizin görevi işte 5 senedir giderilemeyen bu sorunlar plansız yönetimden, öncelik kaygısından ve çıkar ilişkilisinden kaynaklanıyor. Tüm bunlar birleşince ortaya böyle bir kördüğüm çıkıyor. Biz bu kördüğümü Büyük İskender gibi çözebileceğimize inanıyoruz. Siz de bize inanın. ”diyerek başka bir vatandaşın “10senedir burada oturuyorum burada kültür merkezi yok sinema, tiyatro yok insanın karnının doyması kadar ruhunun doyması da çok önemli” demesi üzerine Özcan Işıklar :“Bizim odağımız insan. Bireysellik değil. Ne yazık ki insanlar kendi yumurtalarını pişirmek için komşunun evini yakacak kadar bireyselleşiyor. Görüyoruz televizyonlarda yardım paketleri dağıtırken nasıl saldırıyorlar. Ne acı bir tablo. İnsanın yüreği sızlıyor. İşte o bireyselleşme ama suçlular mı, elbette hayır. Bu işin tek suçlusu halkı bu hale getirenlerdir. AKP’dir” dedi. Büyük alkışlar eşliğinde konuşmasını sürdüren CHP Belediye Başkan Adayı Özcan Işıklar “  bizim Kültür Merkezi projemizde her türlü kültür ve sanat etkinliklerinin gerçekleşmesine olanak verecek çok kapsamlı bir kültür merkezi olacak. Kültür Merkezi bünyesinde sinema salonları, tiyatro salonları, sergi, fuar ve konferans salonları yer alırken buralarda sosyal gelişmelere ilişkin eğitimler de verilecek.”dedi

Emekli bir öğretmenin :“Sizi canı gönülden destekliyorum, Yanınızdayız ama Semizkumlar’ı üvey evlat gibi görüyorlar, yollarımıza, logarlarımıza bakın bizi bu ayrımcılıktan kurtarın”yakarışları üzerine CHP Başkan Adayı Işıklar “Biz zaten Silivri’de ekonomik kurtuluşun bu iki yakayı bir araya bağlamaktan geçtiğine inanıyoruz.” Diyerek sözlerini tamamlayan Işıklar, turizm ve kültür gelişim projelerini, yerel yatırım ajansı, Sağlık ve eğitim projelerini anlatarak büyük beğeni topladı. Işıklar “ilçemizin kaybolan değerlerini geri kazanmak için Silivri’mizi ilgili alanlarda odak haline getirecek istihdamlar yaratılacak. Şarapçılık, Yoğurtçuluk, Silivri figürlerinin ağırlıkta olduğu hediyelik eşya standları, balık restoranları sokağı, sanatçılar pazarı, organik tarım pazarları, ikinci el pazarları da bunlardan bazıları.”dedi. Mavi Yelken sakinlerinin büyük ilgi ve desteğini alan CHP Belediye Başkan Adayı Özcan Işıklar “ Ben, Silivri’nin her yerini çok iyi bilirim. İnsan bilmediği yeri yönetemez. Çok genç, çalışmak için can atan bir kadromuz var. Benim işim sizler ile birlikte oturup projeler üretmek olacak. Onlar da bu projeleri hayata geçirecek enerji ve birikime sahip aydın insanlar olarak çalışacak, çalışacak ve çalışacaklar” dedi. Alkışlar ve tezahüratlar eşliğinde konuşmasını tamamlayan ışıklar konuşmasının ardından uzun süre Maviyelken sakinleri ile sohbetler etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.