Silivri Facebook
banner9
banner43

''Kapatılmaması yerinde bir karar''
 
Günlerdir gündemi meşgul eden Ak Partinin kapatma davası dün sonuçlandı. Sokaktaki vatandaş kapatılması halinde Türkiye’nin senelerce geriye dönmesine yol açacağı için yerinde bir karar olduğunu söylerken, çoğu kişi bu karardan bütün partilerin ders çıkarması gerektiğini savundu.
 
Haber: Müge CESUR
 
Günlerdir gündemi meşgul eden Ak Partinin kapatılma davası dün sonuçlandı. Anayasa Mahkemesinden red oyuyla parti normal sürecine devam edecek. Dışlardaki vatandaş partinin kapatılması halinde ülkede yaşanacak kaosa dikkat çekerken bazı kişiler ise bu durumdan her partinin pay çıkarması gerektiğini savundu.
İşte kapatma davası ile ilgili sokaktaki vatandaşın duruma tepkisi şu şekilde:
 
Zeki Büyükok :”Kapatılmayacağını tahmin etmiştik”
 
“Kapatılmayacağını tahmin ediyorduk. Bence kapatılmayacağı herkesin bildiği belli bir şeydi. Tek oyla kapatılmamasını içeriden bir şeyler olabileceğine bağlıyorum. Ak Partinin devam etmesi gerekiyor. Çoğunluk onların elinde ve her şeyi yapabiliyorlar. CHP yıllardır hiçbir şey yapmadı. CHP’de sürekli bir konuşma var. Muhalefet var ama icraat yok. Ben şunu yaptım ya da yapıcam diye bir şey demiyorlar. Sadece Ak Partiyi eleştiriyorlar. Bundan sonra da Ak partinin yapacağı iş adımlarına, konuşmalarına çok dikkat etmesi gerekiyor.”
 
Rasim Bozkurt:”Ülke 15 sene geriye giderdi”
 
“Kapatılmaması milletimiz açısından iyi oldu. Türkiye’nin 15 sene geriye gitmesi söz konusuydu. Zaten halk neyin ne olduğunu biliyor. Türkiye’de bir terör gerçeği var. Ak partinin daha dikkatli daha temkinli olması gerekiyor. Ben bir vatandaş olarak Ak partiye oy vermem. Kapatıldıktan sonra yeni bir parti açılsaydı gene vermezdim. Fakat şu an iktidar olan onlar. Türkiye’yi düşünerek kapatılmasının iyi olduğunu düşünüyorum. Ülkede bu kadar sorun varken bir de geriye gitmek daha kötü sonuçlara sebebiyet verebilirdi.”
 
Necati Özpolat: “Başörtüsü konusunda ısrarcı olmaları bunlara sebep oldu”
“Ak Partinin kapatılmasıyla oluşacak kaos ortamını bekleyen insanlar vardı. O bakımdan kapatılmaması iyi oldu. Zaten piyasaların durumu belli. Esnafın durumu da ortada. Piyasada bir işsizlik ekonomik kriz bizim ülkemizde olduğu gibi Dünya genelinde de var. Bu tür sorunlarla uğraşınca insanlar önlerini göremiyorlar. Dışardan gelenler yatırım yapamıyor parası olan esnafta yatırıma yanaşmıyor.
 
Ne olacağı belli olmadığı için herkes muallâkta kalmıştı. İnşallah bundan sonra iyi olur. Şu an da CHP’nin belli bir oy kesimi var. CHP, Ak parti olmadan öncede vardı ama o zamanda ortada bir şey yoktu. Bundan sonra da CHP’nin tek başına bir şeyler yapabilmesi çok zor. CHP’nin önce değişiklikler yaşması gerekiyor.
 
Partilerde başta duran kişiler önemli. Sağ sol davaları artık geride kadı. Durumu gene ona götürmeye çalışıyorlar ama böyle değil. Sağ sol önemli değil. Kim başa gelip iyi bir şeyler yapacaksa biz onu istiyoruz. Şu durumda kimseyi göremiyoruz. Kapatma ile ilgili herkesin bir görüşü var. Bence Sayın Başbakanımız başörtüsünü direttiği için bu durumlar oldu. Üniversitelerde başörtüsü serbest oldu desek de o gençler iş hayatına atılıp bir doktor bir memur oldukları zaman mecbur gene başlarını açacaklar. Kamuda gene yasak. Ama kamu içlerinde de başörtüsünü serbest kılacak bir şeyler yaparlarsa onu da bilemiyoruz. Ben zaten türbanlılarda %80’inin İslamiyet’i yaşadıklarına inanmıyorum.”
 
Bünyamin Çolak: “AK Parti kapatılsaydı Avrupa’nın Türkiye’ye olan güveni kalmazdı”
 
“Türkiye’nin ekonomisi açısından kapatılmaması iyi oldu. Zaten işsizlik var. Bir de dışarıdaki insan buradan yatırımını çektiği zaman işsizlik daha da çoğalacak. Ondan sonra Avrupa’nın da Türkiye Cumhuriyetine olan güveni de kalmayacak.
 
Eskiden köylüye para mı veriliyordu? Şimdi köylü para alıyor. Ergenekon gerçeği var. Mafyayı her şeyi açığa çıkardılar. Hiçbir hükümet bunu yapmadı. CHP desek ondan da bir şey olmaz. Önce başından Deniz Baykal’lın gitmesi gerek. Onun yerine biri geçse belki CHP atağa kalkar. Fakat Deniz Baykal’ın hiçbir şey yapamayacağını artık bu millet biliyor.”

Yunus Kağman: “Ak Parti kapatılsaydı dışardan gelen yatırımcı da kaçardı”

 
“Büyük iş adamlarının hepsi buraya Ak parti sayesinde geliyor. Önceden SSK’da Bağ-Kur’da kimse ilaç alamazken şimdi bedavaya millet ilaç alıyor. Benim 4 çocuğum var ben kitaplarına beş kuruş para ödemiyorum. Biz bunları unutmuş değiliz. Ben bir Kahramanmaraşlı olarak seçimlerde 7 tane milletvekili çıkardı. Bu millet aptal değil. Elma veren ağaç taşlanır.
 
Ak Partinin durumu da öyle oldu. Bugün bu ülkede %80’i Ak parti diyor ve oylarını veriyorsa bunda bir şey vardır. Köylü vatandaşa bugün kömür gidiyor. Ondan sonra Ak parti kömürle kandırdı deniliyor. O zaman başkaları da yapsın, onları da görelim. Yeter ki yapsınlar. Versin bir torba smı iki torba mı yeteri vatandaşa baksın. Yolsuzluklar zaten bire bir açığa çıkıyor. Şu an bir Ergenekon Davasıdır gidiyor. Eğer birileri bizim cebimizden paramızı çaldılarsa hepsi cezalarını çeksin.”
 
Bulcan Bircan: “Bu davadan sadece Ak Parti değil bütün partiler ders alsın”
 
Bir partiyi kapatıp ötekini açmak bir ülke için hayırlı işler değildir. En sert verilen bir karar oldu. Bu kararla diğer partilerinde artık daha dikkatli olması lazım. Liderlik vasfını korumak çok önemli bir olaydır. Bu çok nankör bir meslek. Bir senaryo tutmayınca ülkenin zararına bir şey olduğunda millet de ayağa kalkar. Artık her kasabada iki üç dilen bil bilen gençlik var. Artık Türkiye’de bir şeyler değişecek. Türkiye şu an pastalık hamur gibi.
 
Türkiye kendini besleyen 7 ülkeden biriydi. Ama biz Rabbena hep bana dedik. Ondan dolayı kaybettik. Diğer partilerin de saçmaladığı zamanlar çok oldu. CHP’nin şu andaki yapısında az olsun benim olsun politikası var. Ben bir şeyler açayım da olay olsun diye bir şey yok. Bunlar demagoji yapıyorlar. Bir lider gelmesi çok zor bir olay. CHP’de bir alt yapı yok ama AKP’de kısmen var. Gelecek nesile sağlam bir Türkiye bırakabilmek için bundan sonra yapılacak en güzel iş Avrupai politika izlemektir. Kuş politika Türkiye’de 50 senedir zaten yapılıyor. Artık siyasi politika yapılması gerek.
 
Yalanlarla dolanlarla atlatmalarla politika olmaz. Biz zaten bu davalardan millet olarak bıkmışız. Artık yönetimi daha genç ve bilinçli insanların atılması gerekiyor. At gözlüklerimizi çıkarmanın zamanı geldi. Bu dava ile de artık sadece Ak Parti değil bütün partiler ders alsın.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.