Silivri Facebook
banner82
banner43

MERKEZ'DE DE ESKİ İMAR HAKLARI GEÇERLİ OLACAK...

MERKEZ’DE DE ESKİ İMAR HAKLARI GEÇERLİ OLACAK

 

AK Parti Silivri İlçe Başkanı Metin Karakaş, Selimpaşa  1/5000’lik planlarının  ardından Silivri Merkez Planlarında ki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunarak şu ifadelere yer verdi.; “ Sahil Merkez 1/5000’lik planlarda vatandaşlarımıza söz verdiğimiz şehir merkezinin eski imar hakları ile 1/5000 ölçekli kendi nizam şartlarında maksimum 5 katı geçmemek kaydı ile eski imar haklarının verilmesi ile ilgili karar alındı. Daha önceden bu planlara yapılmış olan itirazlar değerlendirilecek ve revize edilerek 1/5000 ölçekli planlara yapılan itirazlar hassasiyetle incelenerek plan neticesine ulaştırılacaktır. Dolayısı ile çarşı merkezinde ki 7 katlar da 5 kata inmek kaydı ile, 1/1000 ölçekte hangi imar şartlarında ise bunlar tekrar gerçekleşmiş olacaktır.” dedi.

 

İBB Meclisindeki konuya ilişkin komisyon görüşü

 

 

D.N.: 1126-1474                          KOMİSYON GÖRÜŞÜ

 

Silivri ilçesi, Merkez Sahil Bölgesi 1/5000 ölçekli N.İ.Planı’na yapılan itirazlar incelenmiş olup itirazlar kapsamında Şehir Planlama Müdürlüğü tarafından 700 ki/h yoğunluk değerine alınması önerilen alanlarda bu doğrultuda düzenleme yapılması, Şehir Planlama Müdürlüğü tarafından önerilen  15.1.6.3 nolu plan notunun “15.6.3 700ki/h Yoğunluklu Konut Alanları: Bu alanlarda minimum parsel büyüklüğü 200m2 olup hmaks:5 kat, yoğunluk 700ki/h’dır.Bu alanlar 1/1000 ölçekli planlarda bu plandan önce yürürlükte olan 1/1000 ölçekli planlardaki yapılaşma nizamları dikkate alınarak emsal değeri verilmeksizin ayrık,ikiz,bitişik nizam yapılaşma düzenine sahip olarak düzenlenecek alanlardır.” şeklinde, 1/5000 ölçekli plana ait 15.2.1 nolu plan notunun ise “K+t-Konut+Ticaret Alanları:Bu alanlarda katlı otopark,özel eğitim,özel sağlık ve sosyal kültürel tesis binaları,ofis-büro,çarşı,lokanta,yönetim binaları,banka finans kurumu ve benzeri fonksiyonlar yer alabilir.Zemin üstündeki katlarda ticaret ve hizmet birimleri ile birlikte konut fonksiyonu da yer alabilir. Bu alanlarda minimum parsel büyüklüğü 200m2 olup hmaks:5 kat ve yoğunluk 700ki/h’dır. Bu alanlar 1/1000 ölçekli planlarda bu plandan önce yürürlükte olan 1/1000 ölçekli planlardaki yapılaşma nizamları dikkate alınarak emsal değeri verilmeksizin ayrık,ikiz,bitişik nizam yapılaşma düzenine sahip olarak düzenlenecek alanlardır.” şeklinde  yeniden düzenlenmesi, 1/5000 ölçekli plana yapılan itirazların tamamının yapılan bu düzenlemeler dikkate alınarak yeniden tasnif edilmesi ve değerlendirilmesinin ardından karar alınmak üzere İBB Meclisi’ne sunulması   komisyonumuzca  uygun görülmüştür.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.