Silivri Facebook
banner88
banner43

KANDEMİR KREDİ KARTLARINIZI AÇIKLAYIN DEDİ ÜÇ DE ÖNERGE VERDİ...

Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyesi Arkadaşlar, Saygıdeğer Hemşerilerim,

 

Önemli bir konu hakkında gündem dışı konuşma yapmak üzere söz almış bulunmaktayım. Konuşma hakkı verdiği için sayın başkana huzurunuzda teşekkür ederim.

Arkadaşlar;

3628 Sayılı Kanunun haksız mal edinme maddesinde;

“Kanuna veya genel ahlaka uygun olarak sağlandığı ispat edilmeyen mallar veya ilgilinin sosyal yaşantısı bakımından geliriyle uygun olduğu kabul edilmeyecek harcamalar şeklinde ortaya çıkan artışlar, haksız mal edinme sayılır” der 5. maddesinde.

Evet, Sayın Başkan, Sayın Meclis Üyeleri, Değerli Hemşerilerim,

Hatırlarsınız, ben 4 Kasım 2013 tarihli belediye meclisinin 1. oturumunda bir önerge vermiştim. O önergede, ben dahil, belediyede göreve başladığımız tarihten itibaren o güne kadar, 19 kişinin adlarını belirtip, bu kişilerin kendilerine, eşlerine ve 18 yaşından büyük çocuklarına ait kredi kartı harcamalarının iki aylık bir süre içinde bankalardan harcama dökümlerinin çıkartılarak kamuoyuna açıklanmasını istemiştim.

Dört gün sonra başkanlık makamından cevap geldi. Cevapta aynen şöyle bir cümle var: Anayasa’nın 20. Maddesine göre bu banka kredi kartı harcamalarının kamuoyuna açıklanmayacağı belirtilmiş.

Arkadaşlar, Anayasamızın 20. Maddesi 1. fıkrası şöyle der: “Herkes, kendisiyle ilgili kişisel bilgi ve verilerin korunması hakkında sahiptir.” 2. fıkrada ise şöyle devam etmiş: “Bu bilgiler ancak kişinin açık rızasına veya kanunda öngörülen meşru bir sebebe dayalı olarak kullanılabilir.”

Ben, geçen ay verdiğim önergede, bu kişilerin açık rızasına ibaresine göre iyi niyetle kredi kartı harcamalarını açıklamalarını istedim. Öyle anlaşılıyor ki önergede adını belirttiğim belediye çalışanları benim iyi niyetime karşı iyi niyet göstermeyip, kredi kartı harcamalarını açıklamayacaklarını belirtmişler.

Arkadaşlar, niye çekiniyorsunuz ki? Ben iyi niyetle, kendi isteğimle kredi kartı harcamalarımı nasıl açıklayacaksam, buyurun Anayasa’nın 20. Maddesinin 2. fıkrasına uygun olarak siz de kendi rızanızla açıklayın. Çekinmeyin, Anayasa’ya aykırı bir durum yaratmamış olursunuz.

Şimdi tekrar başa dönüp 3628 Sayılı Kanunun 5. Maddesi olan “Haksız Mal Edinme” maddesine gelelim.

İlgililerin sosyal yaşantısı bakımından geliriyle uygun olduğu kabul edilmeyecek harcamalar nedeniyle ortaya çıkan artışlar, haksız mal edinme sayılır, der kanun maddesi. Arkadaşlar, bunu ben demiyorum. Kanun diyor, dikkat ederseniz.

Şimdi; Silivri Belediyesi’nin çalışanlarından bazı arkadaşların, belediyede çalışmaya başlamadan evvelki sosyal yaşantısı ile bugünkü sosyal yaşantıları arasında çok büyük farklılıklar olduğu Silivri halkı tarafından bilinmektedir. İçimizden bazı arkadaşlar belediyeye girmeden önce çay bahçelerine çay paralarını borç yazdırdığı, bazılarının benzin istasyonunda asgari ücretle pompacılık yaptığını, kiminin inşaatlarda işçi olarak çalıştığını, kiminin de belediye girmeden önce gırtlağına kadar borç ve icra batağında olduğu, ama belediyede çalışmaya başladıktan sonra, belediyeden aldığı maaş ile uygun olmayan harcamalar yaptığı çok iyi bilinmektedir.

Arkadaşlar, ben bu nedenle kredi kartı harcamalarını istedim. Bizler burada belediye çalışanları 150 Bin hemşerimizin yani kamunun parasını kullanıyoruz. O nedenle sosyal yaşantımızda gelirlerimizle ilgili uygun olmayan harcamalar varsa bunu Silivri halkına açıklamamız gerektiğine inanıyorum.

Arkadaşlar, Silivri halkı bizlerin sosyal yaşantımızdaki değişiklikleri biliyor, görüyor ve bu değişikliğin nerelerden kaynaklandığını bilmek istiyor. Bizlerin de bu sosyal yaşantımızdaki lehimize olan değişikliklerin hangi kaynaklardan karşıladığımızı halka açıklamamız gerekir diye düşünüyor ve kredi kartı harcamalarımızı bir an önce Silivri kamuoyuna açıklamamızın şart olduğunu düşünüyorum. Bilmem siz ne düşünüyorsunuz?

Beni dinlediğiniz için teşekkür eder saygılarımı sunarım.

 

 

YILMAZ KANDEMİR

02.12.2013

Silivri Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi

 

BELEDİYE MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA                                                    02.12.2013

SİLİVRİ

                                                                                                         

 

Belediye meclis üyesi, inşaat müteahhidi ve emlakçi Sayın Nazif KONUK’un 1 Nisan 2009’dan sonra yani belediye meclis üyesi olduktan sonra, inşaat müteahhidi olarak Silivri ilçe sınırları içinde yapmış olduğu tüm inşaatlarında, ruhsat ve iskâna aykırılıklar olup olmadığının detaylı bir şekilde incelenmesi için Belediye Meclisi CHP ve AK Parti gruplarının mimar, mühendis ve teknik eleman üyelerinden dört kişilik Tahkikat Komisyonu kurulması için gereğinin yapılarak konunun meclis gündemine ek madde olarak alınmasını Yüce Meclisin onayına sunarım.

 

Bağımsız Belediye Meclis Üyesi

YILMAZ  KANDEMİR

 

BELEDİYE MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA                                                    02.12.2013

SİLİVRİ

                                                                                                         

1950’li yıllardan bugüne Silivrimizin sosyo kültürel ve ekonomik yönden kalkınması için çaba sarf eden, Silivri’de derneklerin, kooperatiflerin, meslek odalarının, spor kulüplerinin kurulmasına öncülük eden kişilerin ve 1923’ten bugüne Silivrimizde Belediye Başkanlığı, köylerimizde ve beldelerimizde Muhtarlık yapmış olan; 1946 yılında çoğulcu demokrasiye geçildikten sonra Silivri halkı tarafından seçilmiş olan İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyelerinden, sokak, cadde ve park ismi verilmemiş vefat eden büyüklerimizin araştırılarak imara yeni açılan sokak, cadde ve parklara isimlerinin verilmesi için bu konunun meclis gündemine ek madde olarak alınıp görüşülmesini Yüce Meclisin onayına sunarım.

 

Bağımsız Belediye Meclis Üyesi

YILMAZ  KANDEMİR

 

BELEDİYE MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA                                                    02.12.2013

SİLİVRİ

                                                                                                         

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ıslah çalışmaları yaptığı Boğluca Deresi’nin Toplu Konutlar’dan sonraki bölümünde, dere kenarında oluşturulacak park ve yeşil alanın 10-15 dönümlük bir kısmının telle çevrilerek ve bu alanın içine ufak bir çay bahçesi yapılarak, Silivri’de evcil köpek sahibi kişilerin köpeklerinin serbestçe dolaşacağı ve oynayacağı özel bir park yapılması hususunu Başkanlık Makamına havalesini Yüce Meclisin onayına sunarım.

 

Bağımsız Belediye Meclis Üyesi

YILMAZ  KANDEMİR

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.