Silivri Facebook
banner9
banner43

Kaymakam Demirkol, İnsan Haklarına büyük önem veriyor
 
Kaynak:Değişim Gazetesi
 
İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, halkın insan haklarıyla ilgili bilinçlendirilmesi amacıyla, afiş ve el ilanlarının bastırılması ve ALO 150, insan hakları telefonunun tanıtılması, kurul tarafından alınacak kararların, Kaymakamlık Web sayfasında yer alması bulunuyor. Periyodik şekilde toplantılara devam edecek olan İnsan Hakları Kurulu’nun gündeminde, Jandarma Karakolları, Polis Karakolları, Hastaneler, Huzurevleri ziyaretleri bulunmakta.
 
Silivri Kaymakamı Ahmet Mesut Demirkol tarafından hazırlatılan İnsan Hakları Reformu Komisyon raporu şu şekilde:
 
İnsan Hakları Kurullarının daha etkili ve verimli çalışmasına yönelik bir reform çalışması hakkında komisyonumuzun görüşleri aşağıda maddeler halinde sunulmuştur.
 
1-Öncelikle İnsan Hakları ne zaman olduğunun bilinçlendirilmesi amacı ile afiş ve el ilanlarının bastırılması ve bu ilanların içeriğinde Alo 150 İnsan Hakları telefonunun tanıtılması uygun görülmüştür.Bu ilanların resmi daire, mahalle muhtarlıkları, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kanalı ile okullara dağıtılarak olabilecek şikayetlerin dile getirilmesini sağlamak amacı ile yaygınlaştırılması gerekmektedir.Kurul tarafından bu kurumlarla çalışmalar yapılıp insan hakları ile ilgili biçimlendirme seminerleri, panel ve çeşitli etkinlikler düzenlenmelidir.
 
2-Kaymakamlık bünyesinde kurulacak insan hakları masasının, mail adresleri ve telefonları bildirip iletişim kurulmasının sağlanması düşünülmelidir.
 
3-Belediye bünyesinde hizmet veren kısa mesaj ve telefon yöntemi ile bilgilendirme mesajları atılarak konu ile ilgili halkın aydınlatılması sağlanmalıdır.Ayrıca belediye bünyesinde hizmet veren Beyaz Masa’ya insan hakları ile ilgili müracaatların yapılıp bu müracaatların Kaymakamlık İnsan Hakları Masası’na iletimi sağlanmalıdır.Bu masalarda tarafsız ve uzman kişilerden oluşan görevli personelin yaptırım gücü ile donatılmış olması gerekmelidir.
 
4-Ülkemizde insan hakları ihlallerinin yaygın olarak yaşandığı düşünülen tüm kuruluşların bünyesinde insan hakları masaları oluşturulmalıdır.
 
5-Kurul tarafından alınan kararların ve yapı faaliyetlerinin halkın bilgilendirilmesi açısından Kaymakamlık web sayfasında yer alması sağlanmalıdır.
 
6-Her kurul toplantısına,toplumun daha etkili katılım ve bilgilendirmesi amacı ile Sivil Toplum Örgütlerinden, meslek kuruluşlarından ve okullardan birer temsilci davet edilip kurulun faaliyetlerinin anlatılması gerekmektedir.
 
7-Kurul üyelerine belirli periyotlarda karakollar, cezaevleri, çocuk yuvalarına ve huzur evlerine ziyaretler tertip edilmeli, bu ziyaretler yerel basında bilgilendirici faaliyetler olarak almalıdr.
 
8-İnsan Hakları ile ilgili bazı belirli gün ve haftaların, halkın bilinçlendirilmesi amacı ile çeşitli faaliyetlerle toplumla paylaşım sağlanması önerilir.Saygılarımızla.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.