Silivri Facebook
banner9
banner43

SİLİVRİ YOĞURT FESTİVALİ BAŞLADI
 
Kaynak:Değişim Gazetesi
 
Silivri Yoğurdunun yurtdışına kadar yayılan ününü geri kazandırmak amacıyla düzenlenen Silivri Belediyesi 4. Uluslararası Yoğurt Festivali Kültür ve Sanat Etkinlikleri, Taksim’de renkli görüntüler oluşturan kortej yürüyüşü ile başladı. İlçenin doğal bitki örtüsü nedeniyle süt ve yoğurt başta olmak üzere süt ürünlerinde farklı bir konuma sahip olan Silivri, belediyenin organizasyonu ile ilçenin simgesini uluslararası boyuta taşıdı.
 
Pazar payını Avrupa ülkelerine kadar genişleten, İsviçre’de marka olan Silivri yoğurdunun eski ününe kavuşturulması amacıyla düzenlenen festival, Galatasaray Lisesi önünden İstiklal Caddesi’ni takip ederek Taksim Meydanı’na kadar gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile başladı.
 
TURAN, GÜL DAĞITARAK VATANDAŞLARI FESTİVALE DAVET ETTİ
 
Kortej yürüyüşünde, Silivri’den alana getirilen 2 deve ve bir eşek, ilgi odağı oluşturdu. Bir zamanlar İstanbul’un yoğurt ihtiyacını karşılayan Silivri’nin bu unvanını İstanbullular’a hatırlatma amacıyla yaratılan görüntü zenginliği ile daha önce farklı konu ve konuklara ev sahipliği yapan İstiklal Caddesi, Silivri’den gelen kortej ekibi ile renklendi. Yürüyüş öncesi konuk ülkeler Galatasaray Lisesi önünde gösterilerini sundu, caddedeki vatandaşlar alkışlarıyla ekiplere eşlik etti.
 
İSTİKLAL’DE SİLİVRİ RÜZGARI
 
Kortej yürüyüşüne Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan’ın ev sahipliğinde Silivri Kaymakamı Ahmet Mesut Demirkol, AK Parti Silivri İlçe Başkanı Halit Girgin,AK Parti Silivri Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti İl Genel Meclis Üyeleri, Kazakistan, Almanya, Yunanistan (Ptolemaida), Bulgaristan (Pazarcık, Aytos ve Veteran Futbol Takımı), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Bosna Hersek, Gürcistan, Romanya (Campina) Moldova’dan gelen ekipler, bu ülkelerin İstanbul konsolosluğu temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Silivri Yağlı Güreşleri Ağası olan Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Namık Öndeş, yürüyüşe geleneksel ağa kıyafeti ile katıldı. 
 
Silivri Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin folklor gösterisi, İstanbul’un eski yoğurt satıcılarını canlandıran animatörler ile İstiklal Caddesi’nde öğlen saatlerinde farklı bir atmosfer yaratan yürüyüşte, Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan tarafından vatandaşlara gül dağıtıldı.
 
TURAN, TAKSİM MEYDANI’NDA YOĞURT MAYALADI
 
İstanbul halkına Silivri Belediyesi 4.Uluslararası Yoğurt Festivali Kültür ve Sanat Etkinlikleri’ne davet mesajı içeren broşürler dağıtılan yürüyüş, Taksim Meydanı’nda sona erdi. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, Taksim Meydanı’nda ilçe protokolü ile birlikte süt kazanında sembolik olarak yoğurt mayaladı ve basın toplantısı düzenledi.
 
TURAN: SİLİVRİ’MİZİ DÜNYAYA TANITIYORUZ
 
İstanbul halkını Silivri’ye davet eden Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, “Silivri’nin sembolü haline gelen yoğurt, uluslararası festivalle Silivri’yi dünyaya tanıtıyor. Silivri’nin coğrafi konumu ve bitki örtüsü ile Tuzla Merası’ndan doğan simge lezzetimizi, uluslararası boyuta taşınan festivalimizle dünyaya tanıtmanın onur ve gururunu yaşıyoruz.
Marka özelliğini yurtdışına kadar taşıyan Silivri Yoğurdunu ve Silivrimizi dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz.
 
Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin, dünyanın her tarafında yoğurt yiyiliyor. Yoğurdun tanıtımına katkıda bulunabilmek, bunun Türk menşeli bir ürün olduğunu ve Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar geldiğini anlatmamız gerekir. Yoğurt, Türk kültürünün bir parçası. Yani buna yemek kültürü olarak bakmamak gerekir. Yoğurt, Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar taşınan kültürlerden, örf-adetlerden bir tanesidir. Bu açıdan çok önemlidir. İstanbul’da Silivri’nin çok farklı, önemli bir yeri var.
1920-30-40’lı yıllarda bakraçlarla İstanbul’da yoğurt satılırmış. Silivri açısından baktığımız zaman İstanbul’da özellikle Silivri yoğurdunun yenmesi, Silivri Yoğurdu üzerine kitaplar yazılması Silivri yoğurdunun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Biz bunu hem gelecek nesillere yayıyoruz hem de Silivri’nin yoğurt üretim merkezi olduğunu herkese ispatlamak istiyoruz. Hem tanıtım açısından hem ekolojik tarım bakımdan İstanbul’un geleceği açısından festivalimizin önemi ortaya çıkıyor.
 
Silivri Belediyesi olarak ilçemizin simgesini tanıtabilmek, bunu festivalle en iyi şekilde organize edebilmek, Silivri yoğurdunu markalaştırabilmek ve ülkemizi, dünyaya tanıtabilmek istiyoruz.
Yıllarca İstanbul ve Trakya halkının yoğurt ihtiyacını karşılayan Silivri’de, 8 yıl aradan sonra ilkini göreve başladığımız 2004 yılında gerçekleştirdiğimiz Yoğurt Festivali’nde, 2005 yılında Uluslararası Kültür ve Sanat Etkinlikleri’ni de kapsamına alarak; ilçemizin simgesini Uluslararası boyuta taşıdık. Uluslar arası Yoğurt Festivali Kültür ve Sanat Etkinlikleri’nde düzenlediğimiz organizasyonlarda halkımızın sosyal ve kültürel gelişim sürecine katkı sunduk.
 
“Sosyal Belediyecilik” anlayışımızda yönetim ve vizyon farkımızı ortaya koyan Uluslararası Yoğurt Festivali Kültür ve Sanat Etkinliklerimiz, 20 Temmuz 2008 Pazar akşamına kadar devam edecek. Festivalimize 10 ülkenin 15 ekibinden oluşan yaklaşık 400 konuğumuz katıldı. Kazakistan, Almanya, Yunanistan (Ptolemaida ve Veteran Futbol Takımı), Bulgaristan (Pazarcık, Aytos Veteran Futbol Takımı), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Bosna Hersek, Gürcistan, Romanya (Campina, Köstence ve Veteran Futbol Takımı), Moldova’dan gelen konuklarımıza Türk misafirperverliğini en iyi şekilde göstermeyi, ilçemizi de her yönüyle bu şekilde tanıtmayı amaçlıyoruz.
 
Festivalimizde Halk Dansları Gösterileri, Ev Ortamında Katkısız En Güzel İnek Yoğurdu Mayalama Yarışması, Yoğurt YemeYarışmaları, Yoğurt Güzeli Yarışması, Yağlı Güreşler, Gece Sinemaları, farklı günlerde Zekeriya Ünlü-Gülben Ergen (18 Temmuz 2008 Cuma), Hülya Polat-İzel (19 Temmuz 2008 Cumartesi), Gülay-Uğur Işılak (20 Temmuz 2008 Pazar) konserleri düzenleyeceğiz.
 
Silivri Yoğurdu’nun yurt dışına kadar yayılan ününü geri kazandırmak amacıyla düzenlediğimiz Silivri Belediyesi Uluslararası Yoğurt Festivali Kültür ve Sanat Etkinlikleri ile ilçemizin yurt içi ve yurt dışında tanınırlık oranı her geçen gün daha çok artıyor. AB yolundaki ülkemizin tanıtımına katkı sağlayacak festival ile “2010 Avrupa Kültür Başkenti” olma çalışmalarına hız veren İstanbul’un bu hedefine ulaşmasına katkı sağlıyoruz.
 
Misafirlerimizi sadece Silivri’de tutmuyoruz. İstanbul’u da gezdiriyoruz. Gelen misafirlerimize İstanbul’u da tanıtıyoruz. Misafirlerimiz ülkemizden çok mutlu bir şekilde dönüyorlar ve ülkelerinde bizim kültür elçiliğimizi yapıyorlar, Türkiye’nin, İstanbul’un ve Silivri’nin tanıtımını yapıyorlar. Biz iade-i ziyaretlerde bulunduğumuz zaman ülkemizden övgü dolu sözlerle bahsediyorlar, yerlere göklere sığdıramıyorlar, el üstünde taşıyorlar. Bu insanlar hangi yaş grubundan olursa olsun bizim fahri kültür elçimiz olarak ülkelerinde Silivri’yi, Türkiye’yi ve İstanbul’u savunuyorlar.
 
Silivri’nin eksiği olan hizmet yatırımlarının yanı sıra ilçemizin yurt ve dünya genelinde tanınması, değerlerimizin ve kültürümüzün farklı kesimlere ulaştırılması, ülkeler arası dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin pekiştirilmesi de büyük önem taşıyor. Değişim ve gelişimle, yapılan çalışmalar ve tanıtımlarla Silivri artık tanınıyor. Bu kültür alışverişi ve işbirliğinin yurt dışındaki olumlu yankılarını da çeşitli vesileler ile görüyoruz. Yurt dışından bir çok konuğumuzun Silivri’yi festival sayesinde tanıdığına ve ilçemizin birer fahri tanıtım elçisi olduğuna şahit olduk. Festivalimizin 4 yıldır uluslararası boyutta düzenlenmesi, ilçemizin tanıtımı, kültürel kaynaşma ve ticari hayatın canlanması açısından da önem taşımaktadır.
 
Trakya ve İstanbul’da yaptığımız tanıtımlar, yakın il ve ilçelerde yaşayan vatandaşlarımızın Silivri ile tanışmasını sağladı. Festivalimizin tanıtım katkısı ile Silivrimiz, bir çok alanda zamanla daha fazla tercih edilen bir ilçe oluyor.
Dünden daha güzel, yarına daha hazırlıklı Silivri’de 4. Uluslararası Yoğurt Festivali Kültür ve Sanat Etkinlikleri’nin hayırlı olmasını diliyorum.”
 
Silivri Kaymakamı A.Mesut Demirkol da konuşmasında belediye yetkililerine teşekkür ederek, Silivri Yoğurdu’nun ve Silivri’nin tanıtılmasına yönelik bu etkinliğe İstanbullular’ı davet etti.
 
TAKSİM’DE YOĞURT VE AYRAN DAĞITILDI                                                                
 
Silivri Belediyesi 4.Uluslararası Yoğurt Festivali Kültür ve Sanat Etkinlikleri açılış töreninin ardından, KKTC ve Kosova Halk Oyunları Ekipleri gösterilerini sundu. Vatandaşlara yoğurt ve ayran ikramında bulunuldu.
 
SİLİVRİ’DE FESTİVAL HEYECANI
 
Silivri Belediyesi 4. Uluslararası Yoğurt Festivali Kültür ve Sanat Etkinlikleri’nde Halk Dansları Gösterileri, Ev Ortamında Katkısız En Güzel İnek Yoğurdu Mayalama Yarışması, Yoğurt YemeYarışmaları, Yoğurt Güzeli Yarışması, Yağlı Güreşler, Gece Sinemaları, farklı günlerde Zekeriya Ünlü-Gülben Ergen (18 Temmuz 2008 Cuma), Hülya Polat-İzel (19 Temmuz 2008 Cumartesi), Gülay-Uğur Işılak (20 Temmuz 2008 Pazar) konserleri düzenlenecek.
Festivalin ikinci gün programı 18 Temmuz 2008 Cuma günü saat 18.00’de Silivri Belediyesi önünden düzenlenecek kortej yürüyüşü ile başlayacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.