Silivri Facebook
banner9
banner43

TL'ye önce sermaye piyasaları dönecek
 
Haber Merkezi
 
Sermaye Piyasa Kurulu (SPY) sermaye piyasasında YTL’ye uyum için 2009 sonuna kadar süre verilmesine rağmen, 2009 başında "Y" ibaresi para biriminden çıkarılacağı için doğacak olası karmaşaya karşı bir dizi önlem aldı.
 
SPK’nın önlemlerini uygulamayan şirketler doğacak zarardan sorumlu tutulacak. SPK Haftalık Bülteni’nde yer alan duyuruda, YTL’nin "Y" ibaresinin 1 Ocak 2009’dan itibaren kaldırılacağın anımsatılarak, "Y" ibaresinin kalkacağı tarih ile Türk Ticaret Kanunu’na göre şirketlere YTL’ye uyum için verilen sürenin 31 Aralık 2009 olması birlikte değerlendirildiğinde süreler arasında bir yıl gibi bir zaman farkı doğduğuna işaret edildi. Yatırımcıların ellerinde bulunan nominal değeri halen TL olan eski senetlerin nominal değeri YTL olup da 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren "Y" ibaresi kalkacak olan (değişim oranı uygulanmış) senetler ile karıştırılması, bunun ihtilaflara ve suiistimallere yol açmasının muhtemel görüldüğü kaydedildi. Şirket esas sözleşmelerinin ve hisse senetlerinin YTL ile uyumlu hale getirilmesinin yönetim kurullarının sorumluluğunda olduğu belirtilen duyuruda, kanuni olarak ilgili değişikliklerin yapılması için 31 Aralık 2009 tarihine kadar süre tanınmış olmasına karşın gerek mevcut ortakların gerekse potansiyel ortakların aldatılmasının, dolandırılmasının önlenmesi açısından alınan karara yer verildi.
 
Uyum öne alındı
 
Buna göre, payları İMKB’de işlem gören şirketler bakımından; YTL’ye uyumlaştırma işlemlerini yapan şirketlerin mevcut kayıtlarını YTL’ye uyumlu olarak düzeltmesi ve MKK kayıtlarında da gerekli düzeltmelerin yapılmasını sağlamaları gerekecek. Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişiklik uyarınca, esas sözleşmelerinde gerekli değişiklikleri henüz yapmamış olan anonim şirketlerin, yasal zorunluluk kapsamında tüm paylarda, YTL’ye geçişleri 1 Ocak 2009 tarihine kadar sağlamaları istenecek.
 
Zarardan şirketler sorumlu olacak
 
Uygulamada hisse senetlerinin ihraç ya da ihdas tarihlerinin dikkate alınması suretiyle, bunlardaki para biriminin hangi "Türk Lirası" olduğunun belirlenmesi ve bu konuda yatırımcıların dikkatli olması gerekecek. Aksi taktirde Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca "Y" atıldığında yatırımcıların ellerinde bulunan nominal değeri halen TL olan eski senetlerin, nominal değeri YTL olup da 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren "Y" ibaresi kalkacak olan (değişim oranı uygulanmış) senetler ile karıştırılması gerekecek. Bu noktanın ihtilaflara ve suiistimallere yol açmasından doğabilecek zararlardan şirket yönetim kurulları sorumlu olacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.