banner9
banner32
banner43
Öne Çıkanlar dolandırıcılık aldanmayın posta Göksu Sivri kamuoyuna duyuru

Işıklar mı Kooperatif mi Doğruyu Söylüyor?

 Işıklar mı Kooperatif mi Doğruyu Söylüyor?

İki gün önce Alipaşa sınırları içinde S.S Yeni Büyük İstanbul Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi tarafından yapılması planlanan yerlerin, Özcan Işıklar tarafından “tarım arazileri yağmalanıyor” sözlerine cevap geldi…

Kooperatif  Başkan Yardımcısı Yusuf Sungur ve Zeki Göktaş yaptığı basın toplantısında,” Özcan Işıklar’ın ve Ayhan Otlatıcı’nın 8 ay önce haberi oldu, bize böyle bir yatırımın Silivri’ye katkısı olacak denildi. Şimdi ne oldu da Özcan Işıklar basın toplantısı yaparak ve şahsi sosyal medya hesabı üzerinden duyuru yaptı. Tabelamız Karayolları sınırında olmasına rağmen, neden kaldırdı? Suç duyurusunda bulunduk. Yatırım yapacağımız alan tarım alanı değil. 1.200 Milyon dolarlık bir yatırım. Biz bu yatırımı yapacağız.” Diyerek rest çekti. Şimdi bu sözlere Özcan Işıklar’ın ne cevap vereceği merak konusu.
MASKOOP BASIN AÇIKLAMASI:
BASIN AÇIKLAMASI

 

Değerli basın mensubu arkadaşlarımız, öncelikle davetimize geldiğiniz için sizlere teşekkür ederiz.

Haftaiçi , Perşembe günü şifai olarak İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığına yapılan şikâyet üzerine, İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı İmar Müdürlüğünce şikayet tarihinden iki gün sonra yani 28.09.2016 tarihinde Silivri Belediye Başkanlığına, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, Silivri Tapu Sicil Müdürlüğüne yazı yazılarak S.S Maslak İstanbul Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi hakkında incelemenin yapılarak gereğinin yapılması hususunda bilgi istenmiştir.

Bunun akabinde, Sayın Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, resmi herhangi bir araştırma ve inceleme yapmadan basın önünde açıklama yapmak suretiyle şahsına ait facebook sosyal medya hesabından servis etmiştir. Ancak yapmış olduğu açıklama gerçeği yansıtmayan asılsız haberler içerir.

Oysa Proje alanımız kısmi imara uygun olup, kesinlikle tarım arazisi kapsamında değildir.       

Ayrıca, yapmış olduğu bu basın açıklamasıyla S.S Maslak İstanbul Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi, İstanbul Etüt Proje Danışmanlık Finans A.Ş. olmak üzere suç isnadında bulunmak suretiyle de kamu yararına olan projemize zarar vermeye çalışılmıştır.

Şu iyi bilinmelidir ki yapmış olduğumuz tüm iş ve işlemler hukuk kurallarına uygun bir şekilde yürütülmektedir.

Şöyleki:05/08/2016 Tarih ve 2016/009 sayılı dilekçe ile T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na Proje çalışmalarımızın sürdüğü yönünde bilgilendirilmiş ve 3 boyutlu projemizin cd’si verilmiştir.

 ​ Mezkur İBB yazısına müteakip derhal yani dün 30.09.2016 Tarihinde, Yönetim Kurulu Başkanı ve Başkan Yardımcımız ve İst.Etüt Proje Dan. AŞ. Yön.Kur. Başkanı ile birlikte, İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığında toplantı yapılarak, Şehir Planlama Müdürlüğüne Projemiz hakkında bilgi içeren 1040158 evrak kayıt sayılı Dilekçemiz verilmiştir.

​ Sayın Işıklar’ın, talihsiz açıklamalar yapmış olması bizleri oldukça üzmüştür.

​ Ülkemiz 15 Temmuz Darbe girişimi sonucunda, yatırıma en çok ihtiyaç duyduğu süreci yaşamaktadır. Gerek Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın basında yer aldığı beyanatlarında, tüm  kesimlerimize ülkemizin ekonomik tehditler altında bulunduğu şu dönemde, yatırımlara kesinlikle devam etmeleri yönünde, yatırımların önünün açılmasının gerektiği ifade edilmektedir.

​Oysa Maskoop Sanayi Sitesi projesi kamu yararına olduğu,  projede yer alan Üniversite, Hastane ve Arge birimiyle Silivri ilçesine istihdam ve katma değer yaratacağı Sayın Işıklar tarafından göz ardı edilmektedir. Söz konusu, Avrupa Birliği normlarındaki çevreci olan bu projede, yaklaşık 20.000 kişiye iş olanağı sağlanacağı gibi, Silivri ilçesi halkına da ciddi oranda gelir akışı sağlayacaktır. Dolayısıyla bu proje Silivri ilçesinin yanında ülke ekonomisine de katkı sağlayacaktır.

​Öte yandan, Maskoop Projesinin tahmini yaklaşık Toplam maliyeti 1.250.000.000 USD. Olup, Ön anlaşmayla yapılmış olan 550.000.000 USD’si dış kaynak, 700.000.000 USD ise öz kaynaklarla finanse edilecek tir.

​Diğer taraftan, sekiz ay önce bu proje çalışmaları başladığı dönemde, Sayın Silivri Belediye Başkanını makamında bilgilendirdik. İki ay önce de, Sayın Silivri Kaymakamımızı ve Ali paşa ile Fener Muhtarlığını bilgilendirdik. Ayrıca proje alanımızdaki tüm parsel sahiplerine proje hakkında yazılı bilgilendirme yapılmıştır.

​Proje Firmamız ve Maskoop Silivrideki Merkez Binamızda yaklaşık 5 aydır proje ile ilgili bir çalışma yürütmekte olup, mevcut alandaki proje çalışması yasalar çerçevesinde devam etmektedir. İddia edildiği gibi bölgede ne yağmalama, ne kanunsuz ne de izinsiz bir çalışma yapılması söz konusu değildir. Mesnetsiz suçlamalar karşısında tüm kanuni haklarımız saklı kalmak suretiyle, hukuki süreç başlatılacaktır.  

       Kamuoyuna saygı ile duyurulur.01/10/2016

 

İstanbul Etüt Proje Danışmanlık Finans A.Ş      S.S Maslak Sanayi Sitesi işyeri Yapı Kooperatifi

         Yönetim Kur. Başkanı                              Yönetim Kur. Başkanı            Başkan Yrd.

              Zeki GÖKTAŞ                                          Yusuf SUNGUR     Yrd.Doç.Dr. Hakan ÇELENK


Editör notu: Aldığımız bilgilere göre bu alan tarım arazisi. Büyük yatırımlar bugün olmasa bile yarınlarda Silivri’ye gelecek. Seçilecek arazilerin kesinlikle tarım arazisi olmaması gerekiyor. 10-15 yıl sonra bu tür yatırımlar şehir merkezinde kalacak, o zaman aynen Maslak Oto Sanayi gibi trafik ve keşmekeş içinde kalınacak. Silivri’ye 2000 kişilik istihdam  sağlanması söz konusu olacak ancak halkın karar vermesi gerekiyor… Silivri, İstanbul gibi betonlaşma ve trafik sorunu yaşayan bir yer mi olsun yoksa planlı gelişerek yaşanacak bir yer olarak mı kalsın?

6306 sayılı yasaya göre yapacaklarını açıklayan kooperatife; bu yasa riskli bölgeleri kapsıyor diye soran basın mensubu Fatma Yıldırım Sarıbıyık'a verilen cevap "Türkiye'nin her tarafı riskli bölge" diye cevap verilmesi çok düşündürücü.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.