Silivri Facebook
banner88

İnceleme Serisi: "Ben neden sevilmiyorum"  Bölüm-8

IV. Kendini Sevmek ve Başkalarından Sevgi Çekmek Arasındaki Bağlantı

A. Bağlantının açıklaması
Kendini sevme ve başkalarından sevgi çekme yakından ilişkilidir, çünkü kişinin kendine bakış ve değer verme biçimi, çekeceği ilişki türünü büyük ölçüde etkiler. Bir birey güçlü bir kendini sevme duygusuna sahip olduğunda, kendilerine değer veren ve saygı duyan diğerlerini çeken pozitif enerji ve öz-değer yayar.

B. Sağlıklı ilişkiler kurmada kendini sevmenin rolü
Kendini sevme, bireylerin değerlerine değer veren ve saygı duyan bireyleri çekmelerine izin verdiği için, sağlıklı ilişkiler kurmada çok önemli bir rol oynar. Kişi kendini sevdiğinde, sağlıklı sınırlar koyma, etkili iletişim kurma ve yalnızca değerlerine uyan ve onlara saygılı davranan kişileri çekme olasılığı daha yüksektir.

C. Sağlıksız ilişkilerden kaçınmada kendini sevmenin rolü
Öte yandan, öz-sevgi, bireylerin hak ettikleri sevgi ve saygıyı göremediklerini fark etmelerini sağlayarak sağlıksız ilişkilerden kaçınmalarına da yardımcı olur. Bir birey güçlü bir kendini sevme duygusuna sahip olduğunda, başkalarından gelen olumsuz veya zehirli davranışlara daha az tolerans gösterir ve içlerindeki en iyiyi ortaya çıkaran sağlıklı ilişkileri çekme olasılığı daha yüksektir.

Bölüm-9'da konunun devamı işlenmiştir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol