Silivri Facebook
banner101

Kinden, nefretten, hak yemekten, kıskançlıktan, sevgisizlikten, art niyetten uzak olmak ne özel değil mi?

Oysaki bazılarımız öyle.

Buna rağmen onları uzak bakışlarla izleyenler var.

İnsan doğasına aykırı yabanıl pek çok davranışı gösterenler biziz aslında. İlle de birine bakacaksak öyle, her sabah aynada kendimize bakalım. Mükemmel olduğuna hükmetmiş bir sürü insan hırstan, dedikodudan çatışmadan kendini alamıyor. Bizlere göre artı değeri olan bu insanlar o uzak bakışları hak etmiyor. Onlar korumacı, kucaklayıcı, samimi ve sevgiyle kabullenilmiş bakışlar bekliyor.

Artık fark edelim. Bizim için bugün 3. Ayın 21’i. Onlar içinse 21. Kromozomun 2 değil de 3 tane olması. Ne kadar kolay, doğal söylüyoruz değil mi? 21. Kromozomları 3 taneymiş. İşte o insanlar da kendini bu kadar kolay ifade edebilmeli. Hayat onlar için de en az bizim kadar yaşanır olmalı. Bizim onlardan öğreneceklerimiz var, onların da bizim desteğimize ihtiyaçları olabilir. +1 farklarına, +1 destekle karşılık verebilir bu farkındalıkla daha yaşanır bir dünyanın inşasına katkıda bulunabiliriz.

 Kaç kişi Everest’e tırmandı ya da kaçımız belediyede meclis üyesiyiz, kaç kişi içimizden hem öğretmen hem aktör? İşte tüm bunları yapan Down Sendromlular var dünyada.

Biraz daha ilgi, şefkat ve destek ile onların yeteneklerine saygı duyarak bu yeteneklerini ortaya çıkarmalarına destek olmalıyız.

Onlar da üniversite bitirebilir, ikinci bir dil öğrenebilir. Yarı bağımsız ya da tam bağımsız hayat sürebilirler. Pek çok farklılıkları olabilir ama bizim gibi tüm duyguları yaşarlar.

Farkında olmak, bu çocuklarımıza sürekli ve erken özel eğitim verilmesine katkı sağlamak, bir yaşamı kucaklamaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol