Silivri Facebook
banner101

ALİ ÖZTÜRK YAŞLILARA SAYGI VE KUL HAKKINI ANLATTI

ALİ ÖZTÜRK YAŞLILARA SAYGI VE KUL HAKKINI ANLATTI

Silivri BelTV canlı yayınına katılan Silivri İlçe Müftülüğü Vaizi Ali Öztürk, “Yaşlılara Hizmet ve Kul Hakkı” konusunda vatandaşları bilgilendirdi.

Silivri Belediyesi, koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle evlerinde kalan vatandaşlara canlı yayınlar ile destek olmaya devam ediyor. Silivri Belediyesi’nin sosyal medya sayfalarından yapılan canlı yayınların dün akşamki konuğu Silivri İlçe Müftülüğü Vaizi Ali Öztürk oldu. Silivri BelTV ekranlarında Silivrililerin evlerine misafir olan Öztürk, “Yaşlılara Hizmet ve Kul Hakkı” konulu bir sohbet gerçekleştirdi. Yaşlılara saygının önemi, kul hakkı, koronavirüse salgınından çıkarılacak manevi mesajlar ve tevekkül konularına değinerek tavsiyelerde bulundu. Yaşlılara Saygı Haftası nedeniyle de yapılan canlı yayın programı izleyicilerden büyük beğeni aldı.

ÖZTÜRK; “BÜYÜKLERİMİZE SAYGILI OLALIM”

Vaiz Ali Öztürk, anne babalara nasıl davranılacağı konusunda bilgiler vererek; “Onlara güzel ifadelerde bulunun, azarlamayın, öf bile demeyin, onlara karşı sevgi, şefkat kanatlarınızı açın. Şöyle söylenin; ‘Nasıl biz küçükken onlar bize baktılar, büyüttüler, her şeyden sakındılar. Yarabbi şimdi de sen onlara merhamet et.’ diye dua edin.” dedi. Hadislerden örnekler veren Öztürk, “Büyüklerine saygı göstermeyen, küçüklerine merhamet etmeyen bizden değildir. Büyüklere ikram etmek, Allah’a olan saygımızdandır.” diye konuştu. Yaşlılara da tavsiyelerde bulunan Öztürk, evde kalmaları istenirken onların korunması amaçlandığını ifade etti. Kul hakkı konusunda günlük yaşamdan örnekler veren Öztürk; “İnsanların birbirine karşı olan hak, hukuku ve Allah’a karşı olan hak hukuku vardır. Bugün akşam namazı kılınmadıysa bu Allah’ın üzerimizde hakkı, ama bir çalışanımıza hakkettiğini ödemezsek o insanın bizim üzerimizde hakkı vardır. Bir arkadaşımızı üzecek ifadeler kullandıysak, onun üzerimizde hakkı olur. Basit örnekler verirsek, trafikte olduğundan fazla hız yapmak, oturduğumuz binada yüksek sesle konuşmak kul hakkıdır. Koronavirüs salgını hakkında insanlarımızın moralini, maneviyatını bozan, telaşa neden olan tüm paylaşımlar da kul hakkına girer. Özellikle bilinmesini isterim.” ifadelerini kullandı.

“DOKTORLAR BİZİM VAZGEÇİLMEZLERİMİZDİR”

Çalışma, gayret ve tevekkül etme ile zorlukların üstesinden gelineceğini belirten Ali Öztürk, “İnsanlık âlemi zor bir süreçten geçiyor. Koronavirüsü dediğimiz bu salgın hastalık karşısında herkes tedbirini elbette alıyor. Özellikle vatandaşlarımızın sağlığı için gece gündüz demeden, yaşantılarından fedakârlık yapan doktorlarımıza ve sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. İnsanların şifası konusunda her türlü seferberliği yaşayan sağlık çalışanları, biliyoruz ki onlar, biz insanlara Allah’ın şafi sıfatını, Allah’ın şifa veren sıfatının tecelli olmasını sağlayan değerlerimizdir. Onlar bizim vazgeçilmezlerimizdir. Onlar bir yandan çalışırken, bizler bir yandan tevekkül edeceğiz, tedbir alacağız.” diye konuştu. Vaiz Öztürk, konuşmasını izleyicilere teşekkür ederek tamamladı. Silivri Belediyesi’nin kültürü, sanatı, sporu, müziği ve sosyal hizmetleri canlı yayınlara taşıma projesi yeni programlar ile devam edecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol