Silivri Facebook
banner88

ÇEKİRDEĞİ TOHUM KENDİSİ PEKMEZ OLDU

ÇEKİRDEĞİ TOHUM KENDİSİ PEKMEZ OLDU

Silivri Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından atalık tohum elde etmek için üretilen karpuzlar hasat edildi. Hasadı yapılan karpuzların çekirdekleri tohumluk olarak ayrılırken geriye kalan karpuzlardan pekmez yapıldı.ÇEKİRDEĞİ TOHUM KENDİSİ PEKMEZ OLDU

Silivri Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde 15 farklı türde atalık tohumdan yetiştirilen karpuzlar hasat edildi. Ürünlerden elde edilen atalık tohumlar, tohum çoğaltma ve yaygınlaştırma çalışmaları ile üreticiler ve çiftçilerle buluşturulacak. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri çekirdekleri alınan karpuzları da değerlendirerek pekmez yapımına başladı. Elde edilen karpuz pekmezleri Silivri Gıda Bankası aracılığı ile Silivri’de yaşayan ihtiyaç sahipleri ailelere dağıtılacak.

YILMAZ: “KARPUZ PEKMEZLERİ İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE ULAŞACAK”

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, belediye arazilerinde yetiştirilen ürünlerin israf edilmeden tamamını değerlendirdiklerini söyleyerek, “Belediyemize ait tarım arazilerimizde ve seralarımızda tohum çoğaltma ve ürün geliştirme amacı ile birçok farklı türde ekim yapıyoruz. Her aşamasını takip ederek kayıt altına aldığımız ürünlerimiz olgunlaştığında hasat ediliyor. 15 farklı türde yetiştirdiğimiz karpuzlarımızın hasat işlemini yaptık. Çekirdeklerini tohum olarak ayırdığımız karpuzlardan geriye kalan kısmını da değerlendirerek karpuz pekmezi yaptık. Tarlalarımızda yetişen ve hasat edilen birçok ürün gibi karpuz pekmezlerini de Silivri Gıda Bankası aracılığı ile ihtiyaç sahibi ailelere ulaştıracağız.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol