Silivri Facebook
banner101

İstanbul Üniversitesi ile Saha Çalışmaları Başladı...

 

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İLE SAHA ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Silivri Belediyesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı ile Silivri mahallelerinde sağlıklı yaşam ve hareket kontrolü için saha çalışmalarına başladı.

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı ile Silivri mahallelerinde yapılacak eğitim ve araştırmalar için iş birliği protokolü imzalamıştı. Üniversite öğretim görevlileri ve tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin Silivri mahallelerinde gerçekleştireceği sağlıklı yaşam ve hareket kontrolü çalışması başladı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Suphi Vehid’in ile Belediye Sosyal Yardım İşleri Müdürü Meral Demir Kutlu’nun başında yer aldığı çalışmaları Başkan Işıklar da ziyaret ederek, kolaylıklar diledi. Çeltik Mahallesi’nde başlayan saha çalışmalarında ücretsiz tansiyon, şeker, kolesterol ile boy ve kilo ölçümleri gerçekleştirildi.

 

HASTA TAKİP KARTLARIYLA VERİ TABANI OLUŞTURULUYOR

Vatandaşlara verilen takip kartlarıyla tüm ölçümlerin kayıt edilerek, takip altına alındığı çalışma kapsamında bir veri tabanı oluşturuluyor. Ücretsiz saha çalışmalarını vatandaşların ayağına getiren Silivri Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi çalışmalarına tüm mahallelerde devam edecek.

 

ALZAYMIRDA ERKEN TANI

Silivri Belediyesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı ile önemli bir proje daha hayata geçirecek. Amerikan Washington Üniversitesi’nden alınan lisans ile Türkiye’de ilk kez yapılacak çalışmada pilot bölge Silivri olacak. Projede, alzheimer hastalığına neden olan bazı genlerin araştırılarak erken tanı ve tedavi olanağı sağlanması konusunda çalışma başlatılacak. Çalışmaların önümüzdeki günlerde başlaması planlanıyor.   

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol