Silivri Facebook
banner101

SİLİVRİ MÜFTÜSÜ İSA SAĞLAM; "KURALLARA UYMAK DİNİ BİR SORUMLULUKTUR"

SİLİVRİ MÜFTÜSÜ İSA SAĞLAM SİLİVRİ BELTV’YE KONUK OLDU

Silivri BelTV’nin bu haftaki canlı yayın konuğu, İlçe Müftüsü İsa Sağlam oldu. Sağlam, canlı yayında yardımlaşma ve dayanışmanın önemi hakkında bilgi verdi.

Silivri Belediyesi, koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle evlerinde kalan vatandaşlara yönelik canlı yayınlara devam ediyor. Belediyenin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yapılan eğitici, öğretici ve bilgilendirici yayınlar kapsamında Silivri BelTV’nin dün akşamki konuğu Silivri Müftüsü İsa Sağlam oldu. Sağlam, “Yardımlaşma ve Dayanışma” konulu sohbetinde, salgın nedeni ile oluşan mağduriyetlerin önlenmesi için birliktelik vurgusu yaparak, izleyicilere de evlerinde kalmaları yönünde telkinlerde bulundu.

“İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DESTEK OLALIM”

Silivri BelTV’nin ilçe müftülük binasından yaptığı canlı yayın, Süleyman Özden’in okuduğu Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kuran dinletisinin ardından sohbetine başlayan Silivri Müftüsü İsa Sağlam, “Yardımlaşma ve Dayanışma” konusu üzerinde anlatımlar yaptı. “Şuanda gün yardımlaşma ve dayanışma günüdür. Gün, birlik ve beraberliğimizi en ulvi seviyeye getirme günüdür. Gün, paylaşma günüdür. Biz de kendimizde olanları, olmayanlarla paylaşmalıyız” diyen İsa Sağlam, Kur’an ayetleri ve Hadis-i Şeriflerden örnek vererek şöyle devam etti; “Cenab-ı Hak, Kuran-ı Kerim’de, ‘Sizler birbirinizle iyilikte ve takvada yardımlaşın. Düşmanlıkta ve günahta yardımlaşmayın.’ buyuruyor. Peki, bizler yardımlaşmaya nereden başlamalıyız. Öncelikli olarak bizler yardımlaşmaya yakın akrabalarımızdan sonra yakın komşuya ve uzak komşuyla diye yardımlaşmaya devam edeceğiz. Gün yardımlaşma günü dedik. İşte bugün bu yardımlaşmayı gerçekleştirmemiz gerekiyor. Akrabalarımıza baktığımızda, 65 yaşında olup, kronik rahatsızlığı olan ve sokağa çıkması kısıtlananlar var. Bunlardan yanlarında onlarla ilgilenecek kimsesi olmayan varsa, akrabaları olarak, komşuları olarak ve veya uzaktan komşuları olarak bir Müslüman kardeşi olarak onlara yardım elini uzatmamız gerekiyor.

CAMİ HOCALARIMIZ DA SOSYAL SORUMLULUK GEREĞİ GÖREVİNİN BAŞINDA

Silivri’mizde 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızdan hiç kimsesi olmayan vatandaşlarımız için Kaymakamlığımız tarafından kurulan ‘Vefa Destek Gurubu’ vesilesi ile bu elleri öpülesi büyüklerimize hizmetler götürülüyor. Bu kapsamda tüm kamu kurumlarında olduğu gibi, müftülüğümüz bünyesinde bulunan cami hocalarımız da bu kardeşlerimizi arayarak veya ziyaret ederek ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı oluyorlar. Bu çalışmalar karşılıksız olarak sadece Allah rızası için yapılıyor. Ayrıca bu salgın nedeni ile dükkânını kapatan esnaflarımız var. Farklı iş kollarında çalışan ve salgın nedeni ile işlerine ara verilen kardeşlerimiz var. Bu kardeşlerimize de hep birlikte sahip çıkarak yardımcı olmamız gerekiyor. Bu yardımlar ayni veya nakdi olarak yapılabilir. Mübarek üç aylar içerisinde olduğumuz şu günlerde, gerekli koşulları taşıyan kardeşlerimize bu yardımları sadaka, zekât olarak verebiliriz.

FARZ-I HASEN KONUSU ÇOK ÖNEMLİ

Bunun yanı sıra zekât ve sadaka alma vasfı taşımayan kardeşlerimiz için yapacağımız bir şey var ki, Cenab-ı Hakk’ın en çok övdüğü ve mükâfatlandırdığı durumlardan biri olan ve hepimizin çokça konuşması gerektiği konulardan biri olan Farz-ı Hasen. Bu sadaka değil, zekât değildir. Farzı Hasen; darda kalmış, sıkıntıya düşmüş olan, esnafsa kirasını ödeyememiş, normal bir vatandaşsa, faturalarını ya da diğer ihtiyaçlarını karşılayamamış olan kişilere ihtiyaçlarını karşılamaları için verilen borç paradır. Bu para, bu yardım ne eksik ne fazla olarak geri alınır. Allah rızasına ulaşmakta bunu ihmal etmemiz gerektiğini unutmamamız lazım.

KURALLARA UYMAK DİNİ BİR SORUMLULUKTUR

Devlet erkânımızın bu salgınla mücadelede almış olduğu tedbirleri harfiyen uygulayalım. Bu bizim için büyük bir dini sorumluluktur. Biz bunu uygulamadığımız zaman, bir başkasına bulaşmasının müsebbibi oluruz. O kişiden diğer kişilere bulaşmasına da biz vesile olmuş oluruz. Bütün bunlardan oluşan uhrevi cezaları çekeriz. Bu vesile ile biz üzerimize düşen korunma tedbirlerini alıp, kısa zamanda bu salgının ülkemizden gitmesi için seferber olmamız gerekmektedir. Bu nedenle, yetkililerin uzmanların bizlere vermiş olduğu tavsiyeleri başta kendimiz, ailemiz ve çevremize uygulatarak bu salgının gitmesine vesile olabiliriz. Bu yüzden mümkün olduğunca evlerimizde kalarak zorunluluk harici dışarı çıkmayalım.” dedi. Silivri Müftüsü İsa Sağlam, Cuma sohbetini, Silivri BelTV aracılığı ile toplum bilinçlendirme hizmetini sağlayan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’a, başta sağlık çalışanları olmak üzere görevi başındaki tüm kamu personellerine teşekkür ederek sona erdirdi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol