Silivri Facebook

BUGÜNÜ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK İLE GEÇİRDİM… C. DAVUTOĞLU KÖŞE YAZISI.

Anıtkabir’de olduğumu düşünmeyin, Ankaralı olduğum için ilkokuldan beri her 10 Kasım günü ve CUMHURİYET BAYRAMI Atamızın huzuruna çıktım, Manevi huzurunda Fatiha okudum…

Bugün Atatürk ile yaşadığım güne SEVGİYLE SAYGIYLA ve ŞÜKRANLA başladım…

YALOVA’daydım, yıllardır bu bölgeye gelip TERMAL’de 209 yıllık ATATÜRK’ün çay içtiği çınarın altında bir çay içmek istedim.

Hatırladığım kadarıyla burada bir tabela vardı “ATATÜRK BU ÇINARIN ALTINDA ÇAY İÇTİ” yazıyordu. O tabela artık yok!

Etrafta tabelayı hatırlayan bir tek kişiye bile rastlamadım. Yukarıda müdürlük var dediler orada görüştüklerim de bilmiyor.

ATATÜRK hakkında bildiklerimi, ULU ÖNDER ATATÜRK’ün yaşamını yerinde tekrar görüp sizlere aktarmak için YALOVA ATATÜRK KÖŞKÜ’ne çıktım…

GAZİ bu köşke hayatı boyu 27 defa gelmiş, yabancı konuklarını ağırlamış, Türkiye için Cumhuriyet tarihinin önemli kararlarını almış. Atatürk’ün kız kardeşi Makbule hanımın odası da bu katta. Üst katta manevi kızları Prof. Dr. Afet İnan, Sabiha Gökçen, Rukiye Erkin ve Zehra Aylin’in odaları bulunuyor.

ATATÜRK’ün Yalova çıkışında “YÜRÜYEN KÖŞK” denilen köşküne gitmeden olmaz. Oranın da ilginç bir anısı var. 1929 yılında Ertuğrul gemisiyle İstanbul’dan Bursa’ya gitmek için Yalova sahilinin önlerine geldiğinde karşı sahilde çınar yanında küçük bir ahşap köşk yapılmasını istemiş.

Ertesi sene köşke geldiğinde bahçıvan duvarlara ve çatıya gelen dalları kesmek üzereyken ATATÜRK “ DAL KESİLMEYECEK KÖŞK KAYDIRILACAK” emrini verir, üç gün içinde İstanbul’dan gelen mühendisler tramvay rayları üzerinden köşkü yürüterek 4.80 metre yana alırlar.

ATATÜRK’e Dünya’da tek olan özel yapım Prag’tan hediye gelen kahve fincanı da burada bulunuyor. Köşklerin içinde fotoğraf çekmek yasak.

ATATÜRK ile bir gün yaşamak işte böyle bir şey…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol