Silivri Facebook
banner88

BOZOĞLU “SİLİVRİ’DE BULUNAN DOĞALGAZ CARİ AÇIĞI 5 MİLYAR AZALTACAK”

BOZOĞLU “SİLİVRİ’DE BULUNAN DOĞALGAZ CARİ AÇIĞI 5 MİLYAR AZALTACAK

AK Parti Silivri İlçe Başkanı Mutlu Bozoğlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Silivri Kaymakamı Ali Partal, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) yetkilileri, AK Parti Silivri İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve teşkilat mensupları ile birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımı ile TPAO tarafından Silivri’de keşfedilen doğalgaz rezervlerinin inceleme ve flare yakma törenine katıldı.

SİLİVRİ’MİZ İÇİN BÜYÜK BİR GURUR

AK Parti Silivri İlçe Başkanı Mutlu Bozoğlu, Silivri’de keşfedilen doğalgaz ve flareyalma töreni ile ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından Silivri’mizde yaklaşık 300 bin konutun 10 yıllık tüketimine eş değer olan, Çeltik ve Değirmenköy mahallelerimizde iki sahada toplam 3 milyar metreküplük bir doğalgaz rezervi keşfedildi. Silivri topraklarından çıkan doğalgazla yapılacak olan üretim ülkemizin cari açığının 5 milyar lira azalmasını sağlayacak.

Silivri’miz için büyük bir gurur kaynağı olan bu doğalgaz rezervlerimizin inceleme ve Flare yakma töreni programı kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, İstanbul Milletvekilimiz Sayın Tülay Kaynarca, TPAO yetkilileri ve teşkilat mensuplarımız ile birlikte Silivri'mizde bulunan doğalgazımızın Batı Çeltik-1 Kuyusu İnceleme ve Flare Yakma Törenini, Değirmenköy Mahallemizde ki Batı Değirmenköy 4-5 Kuyuları İnceleme ve Flare Yakma Törenini gerçekleştirdik. Silivri’mize bu gururu yaşatan başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ve TPAO yetkilileri olmak üzere emeği geçen bütün kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. “dedi.

BAKAN DÖNMEZ “300 BİN KONUTUN 10 YILLIK TÜKETİMİNE EŞDEĞER”

Silivri de keşfedilen doğalgaz kuyularının flare yakma töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tören alanında yaptığı konuşmada, “Silivri'de bulunan Batı Çeltik-1 ve Batı Değirmenköy 4-5 kuyularında yıllık yaklaşık 300 milyon metreküp doğalgaz üretme kapasitesine ulaşacağız. Zihinlerde canlanması için örnek verecek olursak burada üretilen doğalgaz yaklaşık 300 bin konutun 10 yıllık tüketimine eşdeğer bir seviyede doğalgazı üretmiş olacağız. Her iki sahada 3 milyar metreküplük bir rezerv tespit etmiş durumdayız. Başka bir ifadeyle toplam rezerv 300 bin hanenin 10 yıllık tüketimine eşdeğer seviyededir. Bütün gayretimiz, bütün hedefimiz Türkiye’nin enerjide kendi öz yeterliliğe sahip bir ülke olmasıdır. Memleketimizin dört bir yanını karış karış arayarak bu kaynaklara ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol