Silivri Facebook
banner101

OPR. DR. ALEV GÜNER AÇIKLADI... BEYİN, SİNİR VE OMURİLİK CERRAHİSİ NE İLE İLGİLİDİR?

OPR. DR. ALEV GÜNER AÇIKLADI... BEYİN, SİNİR VE OMURİLİK CERRAHİSİ NE İLE İLGİLİDİR?

Merkez Sinir Sistemi denildiğinde akla ilk gelen organ beyindir. Beyin kafa içinde yer alır. Beyin sapı ve omurilik ile devam ederek omurga içerisinden gövdeye ve omurgadan çıkan sinir kökleri ile tüm vücuda yayılır.

Böylece tüm vücudun yönetimi ile vücudun herhangi bir bölümünden gelen veriler değerlendirilir. Hareket sistemi bozuklukları ile duysal ve davranışsal değişimler fark edildiğinde sistemin bir bölümünün işlev değişikliği olduğu anlaşılır. Bu değişim ağrılı bir belirti ise ağrıdan sorumlu yapıların sıkışması ya da gerilmesi ile ilgili bir rahatsızlık araştırılmalıdır.

Sorun baş ağrısı ise baş ve beyin ile ilgili olası rahatsızlıklar gözden geçirilir. Muayene ve araştırma yöntemleri ile sonuç alınmaya çalışılır. Bu arada sistemik rahatsızlıkların sonucunda da baş ağrısı olabileceği göz ardı edilmez.

Boyun, omuz, sırt ve kol ağrısı söz konusu olduğunda ve beraberinde uyuşma ve güç azalması varsa öncelikle omurga ve çevresel sinir sistemi hastalıkları düşünülmelidir. Aynı şekilde bel, kalça ve bacak ağrı ve uyuşmaları ile güç kaybı bel omurları ile ilgili bir sorun olduğunu düşündürür.

Akılda tutulması gereken en önemli bilgi, bu ağrıların nedeninin sadece basit sıkışma ve gerilme ile olmayacağıdır. Yorgunluk ile başlayan her ağrı kas ve sinir gerilmesi ile olabileceği gibi çok ciddi bir hastalığın uyarıcı belirtisi de olabilir. Omurga ve omurilik urları da ağrı ve halsizlik belirtileri ile başlayabilir. Ayaklarda güçsüzlük ve uyuşma ile denge bozukluğu varsa boyundan başlayarak tüm omurga ve omurilik gözden geçirilmelidir. Omuriliğin kendine ait hastalıklar da aynı bulgular ile kendini belli edebilir. Beraberinde idrar ve gaita sorunları da varsa problem ciddi boyutlara ulaşmış anlamındadır.

Hiçbir zaman kendi bilgileriniz ile sağlık sorunlarınıza çözüm üretmeye çalışmamak gerekir. Benzer yakınmalar ile ilgili ilaç kullanan tanıdığınızın ilaçları o kişinin sağlığına çözüm amaçlıdır. Sizin sağlık sorununuz için çözüm olamaz.

Sağlığınız, ucuza satın alınabilen bir ürün değildir. Sağlıklı yaşam için bilgi ile çözüme ulaşılır.

Sağlık sorununuzla ilgili baş vurulacak birimi, yetkililere danışarak bulmanız daha uygundur. Çok iyi çiçek üreten bir çiçekçiden bahçe düzenlemesini beklemek ne ölçüde tutarlı ise yakıtı olmayan bir aracı iterek çalıştırma gayreti de aynı şekilde tutarsız ve yararsızdır. Sağlığınız çok önemlidir.

Sağlıkla kalın...

Op. Dr. Alev GÜNER

Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol