Silivri Facebook
banner88

Silivri'nin Geleneklerini Tanıttılar

Silivri Hasan Özvarnalı İlköğretim Okulu Sınıf Öğretmenlerinden Şule SÜNGÜ yönetimindeki Halk Oyunları Ekibi, İstanbul Kültür Başkenti Etkinliklerine, Sahne ve Gösteri Sanatları dalında "Silivri'nin Gelenekleri ve Görenekleri" adında bir sunum ile katıldı.

Silivri Belediyesi Kültür Evi Tiyatro Sahnesinde sergilenen gösteride geniş bir veli kitlesi ve İlçe Milli Eğitim Daire Başkanı Erdal Aslan da katıldı.

Silivri yerel kıyafetleri tanıtımı ile başlayan gösteri, kız alma, düğün bildirimleri, kına gecesi, damat traşı gibi etkinliklerin canlandırılması ile devam etti.

Yerel manilerin seslendirildiği bölümde, ziyaretçi veliler zaman zaman eskiye gitmekten kendilerini alamadılar. Yaklaşık 2 saat süren gösteride, 4. ve 3. sınıflardan yaklaşık 30 öğrenci görev aldı.

Hazırladığı kreasyonun aynı zamanda yönetmenliğini yapan Sınıf Öğretmeni Şule Süngü: Proje Hedeflerini; İstanbul Kültür Başkenti 2010 Etkinlikleri çerçevesinde; - Silivri'nin tarihi mirasının korunması gerektiğine vurgu yapmak, - Silivri'nin geçmişteki yaşam şeklinin günümüz çocuklarına renkli ve görsel olarak aktarmak, - Yöresel Yemeklerimizin ve kültürel mirasımızın tanıtımına katkıda bulunmak. olarak aktardı.

"Yerel kıyafetlerin ve oyunların sergilendiği, halkın yaşantısının yansıtılmaya çalışıldığı gösteri için gerçek bakır, halı ve elişlemelerinin kullanıldığı dekor ve kostümler kullandık. 3 ay boyunca hazırlandığımız gösteri, beklediğimizden daha yoğun ilgi gördü. Özverili çalışmaları nedeni ile bütün çocuklarım ile gurur duyuyorum” dedi.

Gösteri sonunda Silivri yöresine ait yemek ve hamur işlerinin ikram edildiği gösteride Silivri Yoğurdu da unutulmadı.

Sergilenen proje, İstanbul Kültür Başkenti Etkinlikleri Ajansı tarafından kabul görmüş ve onay almıştı. Konu ile ilgili bilgiler ve görseller tüm dünyaya gönderilecek olan İstanbul Kültür Başkenti Dergisi'nde de geniş yer bulacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol