Silivri Facebook

Termik Santrala Karşı Mücadele Devam Ediyor...

SİLİVRİ ÇEVRE DERNEĞİ

Basın Açıklaması, 20 Mart  2017

Kömürlü Termik Santrala Karşı Mücadele Devam Ediyor!..

Silivri Çevre Derneği olarak, Silivri ile Çerkezköy arasına bir termik santral yapılacağını öğrendiğimiz Kasım 2016 dan beri bu santrala karşı elimizden gelen her türlü çabayı göstererek karşı çıktık ve çıkmaya devam ediyoruz.

Bu süreçte gerek siyasi partilerle, gerek sivil toplum kuruluşlarıyla ve çeşitli kişilerle görüştük. Kimileriyle iş birliği yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Defalarca Çayırdereye gittik, köylülerle konuştuk ve bakanlar kurulunun santral yapılmak istenen bölge için acil kamulaştırma kararı alması üzerine, kamulaştırma alanı içinde tarlası bulunan bazı köylülerin dava açmalarına yardımcı olduk. Silivri Çevre Derneği olarak biz de, bir dava açmak için girişimde bulunduk.

Görüştüğümüz kişilerden ve sivil toplum kuruluşlarından bazıları da bu konuda duyarlı olduklarını, kömürlü termik santrala karşı olduklarını ve mücadele etmek istediklerini ifade ettiler. Bu bizi çok sevindirdi. Katılacak her yeni sesin mücadeleyi güçlendireceğinin bilincinde olarak bu sivil toplum kuruluşlarının ve kişilerin mücadeleye katılımını bekledik. Halen de beklemekteyiz.

Bazı sivil toplum kuruluşlarının bir ses çıkarmak ya da herhangi bir iş yapmak için bizden çağrı beklediklerini gördük. Böyle bir beklentiye gerek yok. Herkes kendi sesini çıkarmalı ve kendi çalışmasını yapmalı. Tek kişiler de gerek tek başlarına gerek kendilerine yakın buldukları sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket edebilirler. Herkes bir pankart yazıp kendi adına asabilir. Kendi adına bir afiş yapabilir. Kendi çevresindekileri kömürlü termik santralların yaratacağı tehlikeler hakkında bilgilendirebilir. Hepimiz aynı şehirde yaşıyoruz ve aynı havayı soluyoruz. Bu süreçte daha büyük bilgilendirme toplantıları ve belki mitingler yapmak gerekir. Böyle bir durumda mücadele eden kişi ve kuruluşlar bir araya gelerek birlikte işler yapmayı seçebilirler.

Bildik sözdür "Kervan yolda düzülür!"

                    Başkan    

                 Ali Korsan 

Anahtar Kelimeler:
SilivriTermikSantral

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol