Silivri Facebook
banner101

HAYIRCI SAHTEKÂRLAR

Büyük ihtimalle yazımın başlığını okuduğunuz anda, referandum da ‘’hayır’’ oyu kullanacak kişilere sahtekâr dediğimi düşünmüşsünüzdür. Yok yok öyle bir şey söylemedim. Tam tersine, ‘’Hayır’’ oyu kullanacak dürüst insanların arasında ki sahtekârlara atıfta bulundum.

Ben, Evet oyu kullanacak olan bir seçmenim. Hayır oyu kullanacak olan seçmenlerle ilgili düşüncemi de daha önce paylaşmıştım. Beni tanıyan ya da yazılarımı takip edenler, her düşünceye ve her görüşe saygılı olduğumu çok iyi bilirler.

Gelelim sadede…

Bir önceki köşe yazımda Referandumda oylanacak olan Anayasa değişikliğini yüzeysel olarak değerlendirip, seçmen tercihlerinin detayına daha sonra gireceğimi söylemiştim. İşte bu detaylandırma aşamasında karşılaştığım hususları sizlerle paylaşmak istiyorum.

İnsanların, zihinlerinde beliren düşünceleri savunması kadar doğal bir şey yoktur. Hatta o düşünceyi alenen paylaşmak takdir edilecek bir davranıştır diye düşünüyorum. Ama bunu yaparken kendisinin bile inanmadığı yalanlara, başkalarını inandırmaya çalışması düpedüz sahtekârlıktır.

Gerçek dışı söylemlerle olmayanı olmuş gibi göstermek, neresinden bakarsanız bakın zalimliktir. Çok samimi söylüyorum; bunu yapan kişi Evet taraftarı da olsa Hayır taraftarı da olsa bu düşüncem değişmez. Sebebi her ne olursa olsun gerçeği saptırmaya hiç birimizin hakkı yok. 

Şimdi…

Yapılacak olan Anayasa değişikliğinin sonuçlarının ne olduğu tartışılabilir. Kimisi Türkiye de demokrasinin daha fazla güçleneceğine inanır, kimisi de mevcut demokrasiden bile daha kötü olacağına inanır. Her iki kesim de bu düşüncelerini sağlam bir argümana dayandırıp, ona göre de oyunu kullanmaya gider. Buraya kadar her şey normal…

Sorunumuz ise, her iki kesimin de düşüncelerinin doğruluğuna başkalarını inandırmak için kullandıkları yöntemler… Özellikle ‘’Hayır’’ oyu kullanacaklar içerisinde öylesine sapkın öylesine saçma düşünceler var ki, duyduğunuzda, ya da okuduğunuzda gerçekten inanamıyorsunuz.

Rejim değişiyor, Krallık geliyor, Erdoğan padişah olacak, Erdoğan’dan sonra da yerine oğlu gelecek, Ülke bölünecek, Bu aslında pkk’nın projesi vs… vs…

Çok afedersiniz ama OHAAA demek istiyorum.

Ya arkadaş bi kendinize gelin. Ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun. Tamam, kendini kandırmışsın anladık da Milletin suçu günahı ne? Senin, bu saçmalıklarla insanların zihnini bulandırmaya ne hakkın var? Amacın ne?

Referandumdan Hayır çıkmasını mı istiyorsun?   Gel o zaman adam gibi tartışalım fikirlerimizi. Gerçekleri konuşalım, doğruları söyleyelim var mı cesaretin?

Ne diyor Anayasa da?

  • Türkiye Devleti bir cumhuriyettir. Bu maddeyle ilgili var mı bir değişiklik? Yok!
  • Türkiye cumhuriyeti demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir. Bu madde de duruyor mu Anayasada? Evet!
  • Türkiye Devleti, bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir, başkenti Ankara, milli marşı da istiklal Marşıdır. Var mı bir Sıkıntı? Yok!
  • Bu 3 madde deki hükümler değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez. İkna oldun mu? Hayır!

Çünkü senin derdin başka… Amacın üzüm yemek değil bağcıyı dövmek! İdeolojiksin, partizansın, Nefret dolusun çünkü! Bazı gerçekleri kabullenemiyorsun. Geçmişteki hatalarınla yüzleşmekten korkuyorsun. Yukarıda yazdığım saçma sapan iddiaları gerçekmiş gibi anlatıyorsan işte o ‘’SAHTEKÂR’’ sensin ve yalan söylüyorsun.

Bir de bazı gerekçeleri öne sürerek ‘’hayır’’ oyu kullanacak vatandaşlarımız var. Bugüne kadar ki siyasi eylem ve söylemlerden rahatsızlık duyan ve tasvip etmeyen vatandaşlarımızdan bahsediyorum. Öncelikle bu düşüncelerine tüm samimiyetimle saygı duyduğumu belirtmek istiyorum. Ama onları da eleştireceğim noktalar var.

Mesela; hükümetin, terörle yeteri kadar mücadele etmediği düşüncesiyle oluşan güvensizlikten sebep ‘’hayır’’ oyu kullanacak kişiler var. Valla terörle mücadele tarihimizi yarım saat araştırsanız, bu hükümete yapılan haksızlığı anlayacaksınız. Bunu gerekçe göstererek ‘’hayır’’ oyu kullanan kişilerin, ‘’hayır’’ oyu kullanacak bazı kesimleri görmezden gelmesini de ben içime sindiremiyorum.

Hdp ile ilgili bir şey söylemeye gerek yok. Terörist cenazelerine katılan CHP’li Milletvekillerini bilmeyen var mı? Dağdaki kardeşlerim diye açıklama yapan CHP’li vekili? Apo’nun avukatlığını yapmış CHP’li Milletvekilini? Doğu illerine gittiğinde ‘’yerinden yönetimi güçlendirerek Özerkliği getireceğiz diyen CHP Genel Başkanını? ‘’Parasız eğitim isteyen masum öğrenciler’’ diyerek savunduğu ve avukatlar tahsis ettiği 2 teröristten birinin Savcı Kiraz’ı şehit ettiğini, diğerinin de Sultanbeyli Polis karakoluna saldırdığını hatırladın mı?  Hepsinden haberiniz olduğunu biliyorum, sadece hafızanızı tazelemek istedim.

Fetö’den sebep hükümeti suçlayanlar ve bunun sebep olduğu öfkeyle ‘’hayır’’ diyecek kişilere gelelim…

Ya sen düne kadar Terörist Fuat Avni’nin Twitlerini fersah fersah paylaşıyordun! Bu kahpe örgütün kurduğu komplolara inanıp hükümeti yolsuzlukla, hırsızlıkla suçluyordun! Bölgesinin  en fazla kar eden bankasıyken bir anda operasyon yapılan Halkbank’ın müdürüne küfür ediyordun! Sen hiç kendini sorguluyor musun?

Bu hükümet ‘’Bunlar Terör Örgütü’’ dediğinde ve müdahale ettiğinde Zaman gazetesinin önünde yatan CHP’li vekilleri hatırladın mı? Adliye de tutuklananlara desteğe giden CHP’li vekili? Tutuklanan Fetö üyelerinin ismini miting meydanın da anons eden CHP genel Başkanı’nı hatırladın mı? Devlet tarafından Terör Örgütü olduğu kabul edilmiş bir yapıyla, hem genel hem de yerel seçimlerde işbirliği yapan partileri de biliyorsun.

Aslında senin bilmediğin hiçbir şey yok. Sadece cesur ol, kararlı ol, ön yargılarını yık ve kararını öyle ver. Sen yine hayır diyeceksen başımız gözümüz üstüne. Senin kararına boyun eğdiğimiz için Referanduma gidiyoruz zaten.

Ve lütfen sende bizim kararımıza saygı duy! Biz bu toprakların evladıyız. Bu Ülkenin geleceğine dair bizim de hayallerimiz var. Ve inan bana, Vatanımızı en az senin kadar seviyoruz. Her iki tarafında kendine göre sebepleri mutlaka vardır. Vicdanen rahatsan verdiğin kararın da, Kullandığın oy ‘’hayır’’ bile olsa, en az senin kadar benimde namusumdur o oy.

Selam ve Saygılarımla...

Ferhat GEZEREN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol