Silivri Facebook
banner88

YILDIZLI BEŞ PEKİYİ… Necla COŞKUN Yazıyor.

YILDIZLI BEŞ PEKİYİ… Necla COŞKUN Yazıyor.

Bugün çocuklarını doyasıya kucaklayan tüm ailelere bir yıldızlı beş gelsin.

Karne için bir çocuğun gönlünü üzmeyen herkesi pekiyilerle alkışlayalım. 
Kibirle çocuklara bir suçluymuş gibi hissettiren ebeveynlere gelince önceki yazılarımda da ifade ettiğim bir kaç şeyi hatırlatmak istiyorum. Çocukların nasıl bir insan olduklarını ya da olacaklarını yazmaz o karneler. Onların kişiliklerini ya da tüm kariyerlerini de belirlemez.
Unutmayın karne sadece bu dönem ne kadar öğrendiğini gösterir öğrenmedikleri düşük notları için bakınız ebeveyn karnesi.
Çocuklar inanın çok yoruldu. Bugün artık anne babalar bıraksınlar belgenin, notun, virgülden sonrasının hesabını biraz da başka şeylerin çetelesini tutmalı hayatta. Örneğin bu dönem arkadaşları ile arası nasıldı çocuğunuzun, saygıyı, sevgiyi, özür dilemeyi, teşekkür etmeyi biliyor mu? Merhamet vicdan gerektiren halleri nasıl bu çocuğun? Yalandan korkar mı, sorumluluk alır mı, okulda birine yardım etmiş mi hiç? Siz asıl bunları merak edin bir de onun merak etmesine ket vurmayın. Unutmayın her insan farklı zeka ilgi ve yetenektedir. Farklı öğreniriz. Ama çocukların duygusal zekasını beslemeyi unutmayalım. Çocuklarımız kendilerinin ya da karşısındakinin duygularını anlama, sezme, yönetme yetisine sahip olsunlar. Onların hayatından sorunları kaldıramayız ama onlara sorun çözme becerisi kazandırabiliriz bu karne günlerindeki olumsuz tutumlar çocukların benlik algısını zedeleyebilir. Öz saygısı yaralanmış insanlar yaşam boyu hem kendilerini hem de başkalarını yaralamaya devam ederler. Karnesi istenilen şekilde olmayan çocuk merak etmeyin ailesinden daha çok üzülüyordur bunun farkında olarak ve çocuğa kendini değerli hissettirerek çocuğu daha iyisini yapabileceğine motive etmek gerekir bu durumunda koşulsuz sevgi aslolandır. Sizin sevginizi notla kazanacağını düşündürtmeyin çocuklara. Kazanmak demişken bir de karne hediyesi var tabi. Bunu da çok dinlendirmeyin abartmayın laf aramızda uzmanlar sakın ha(!) diyor karne denen şeyi bu kadar kıymetlendirince bir de hediye vaat edince işler hepten sarpa sarıyor çünkü. Önemli olan severek isteyerek öğrenmenin devam etmesi amaç hediye olursa eğitim öğretim süreci sekteye uğrar ki bunu hiç istemeyiz. Çocuğun sorumluluğunu bilmesi karne notundan daha önemlidir.
Çocuklar çok hızlı büyüyor anın tadını çıkarın ve karne de üçün beşin lafını çok yapmayın. 
Öyleyse o yıldızlı beş pekiyiler bir kez daha çocukları ile hep gurur duyan ailelere gelsin...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol