Silivri Facebook
banner88

CHP Milletvekili Didem Engin İnternet Siteleri İçin Önerge Verdi...

25/09/2017 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda yer alan soruların Başbakan Yardımcısı Hakan ÇAVUŞOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

                                                                                  

           Didem ENGİN

                                                                                                    CHP İstanbul Milletvekili

Basın İlan Kurumu 2 Ocak 1961 tarih ve 195 sayılı Kanun ile kurulmuş resmi bir kurumdur. Kurumun kuruluşunda resmi ilan ve reklamların dağıtımında adaletsiz davranıldığı gerekçesiyle Hükümet ile gazeteleri karşı karşıya getiren uygulamaya son vermek amacıyla kurulduğu belirtilmektedir. Ancak AKP’nin 15 yıllık tek başına iktidarında, resmi ilan ve reklamların adaletsizce dağıtıldığı, yandaş olmayan basının ilan gelirleri yoluyla cezalandırıldığı yaygın bir kanı haline gelmiştir.

Özellikle yerel basın açısından konuya yaklaştığımızda, resmi ilan ve reklam gelirlerinin adil ve tarafsız bir şekilde dağıtılması, yerel gazetelerin siyasi baskı olmadan yayın hayatına devam edebilmeleri, dolayısıyla halkımızın yerel haberleri yansız ve tarafsız alabilme özgürlüğü açısından da büyük önem taşımaktadır. 

Buna ek olarak, dijitalleşen çağla birlikte özellikle yerel gazetelerin basılı yayıncılıktan öte dijital yayıncılığa yöneldiği de bilinen bir gerçektir. Günümüzün haber akış hızı ve internet erişimi göz önüne alındığında, yurttaşlarımız yazılı basın kadar dijital haberciliği de artan ilgiyle takip etmektedir. Bu sebeple basın kuruluşları Basın İlan Kurumu'nun resmi ilan ve reklam dağıtımında dijital yayıncılığı görmezden gelen anlayışına son verilmesini beklemektedirler. Bu çerçevede;

1. Türkiye genelinde resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunan ulusal ve il bazında yerel gazetelerin sayısı kaçtır? 

2. 2002 - 2017 yılları arasında Basın İlan Kurumu vasıtasıyla resmi ilan ve reklam alan ulusal yayınların aldıkları ilan ve reklam tutarı ile yerel yayınların aldıkları ilan ve reklam tutarı yıllık olarak nedir?

3. İstanbul ili genelinde ve ilçelerinde yayın yapan yerel gazete sayısı kaçtır? Bu yerel gazetelerden kaç tanesi Basın İlan Kurumu vasıtasıyla resmi ilan ve reklam alabilmektedir? 

4. İstanbul ilinde yayın yapan gazetelerin 2002 - 2017 yılları arasında aldıkları resmi ilan ve reklam tutarı nedir? Belirtilen yıllar arasında, sayı ve tutar bakımından en fazla reklam alan ilk 20 yerel gazete ve aldıkları yıllık reklam tutarı nedir?

5. Basın özgürlüğü ve vatandaşlarımızın haber alma özgürlüğünü korumak adına ilan ve reklamların adil ve tarafsız bir şekilde dağıtımı nasıl sağlanmaktadır?

6. Günümüzde dijital medyacılığın hızla geliştiği ve yurttaşlarımızca anında erişim sebebiyle daha çok tercih edildiği düşünüldüğünde, Basın İlan Kurumu resmi ilan ve reklamları dağıtırken, özellikle yerel basın açısından dijital gazeteciliğin de bu gelirlerden faydalanmasını sağlamak için ne gibi çalışmalar yapmaktadır?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol