Silivri Facebook
banner101

Değirmenci'nin Rizeliler Ziyaretinde Duygusal Anlar Yaşandı...

Değirmenci’nin Rizeliler ziyaretinde duygusal anlar

-       

‘Sizin sayenizde okudum’ dedi herkesi ağlattı

Demokratik Sol Parti Silivri Belediye Başkan Adayı Selami Değirmenci’nin Silivri Rizeliler Derneği’ni ziyareti sırasında genç bir kadının duygusal konuşması, herkesin gözlerini doldurdu.

DSP Silivri Belediye Başkan Adayı Selami Değirmenci, DSP Silivri İlçe Başkanı Hüseyin Dertop ve belediye meclis üyesi adaylarıyla birlikte Silivri Rizeliler Derneği’ni ziyaret etti. Dernek Başkanı Sinan Azder, ziyaretlerinden ötürü Değirmenci’ye teşekkür etti.

Efsane Başkan Değirmenci, Rizelilere tek tek projelerini anlattı.

BU ANLAYIŞIN BELEDİYECİLİKTE

OLMAMASI LAZIM

“Silivri’ye ülkemizin bütün vilayetlerinden gelenler var” diyerek sözlerine başlayan Değirmenci, “Yöresel derneklerin faaliyette bulunmasını kendi kültürlerini yaşatmak adına çok anlamlı buluyorum. Yaşadığımız şehirde bunun da ayrılık vesilesi yapılmaması gerektiğine inanıyorum. Birlikte yaşayacağız. Bunun örneklerini göstereceğiz. Yöresel derneklere eşit şekilde destek olacağız. Ali’yi seviyorum, Veli’yi sevmiyorum ona bir şey yapamam gibi bir anlayış belediyecilikte olmaması lazım” şeklinde konuştu.

BEN FESTİVAL YAPIYORUM

DEMEKLE OLMUYOR

Konuşmasının ardından Rizelilerin sorunlarını dinleyen Değirmenci, Dernek Başkanı Sinan Azder’in, “Ben geçen yıl bu kitapçığı bastırdım, festival yapmak için. Hiçbir dernekte de böyle bir şey yoktur. Bunu inceleyin lütfen. Burada yoğurt festivalinin önüne geçeceğiz diye başarıyı kıskanacaksanız, başarıyı istemeyecekseniz o zaman başkan olmayın. Özcan Bey’den 5-6 kez randevu istedim, yönetimimle beraber. 40 bin kişi gelecek dedik, ondan sonra bize dedi ki, Boşnak bahçe tarafını verelim. Biz yerel ulusal birçok kanal getirecektik. Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı her yere davetiye verecektik. Biz yine yaptık ve bu sayıyı getirdik. Geçen sene de en çok insanlar internette burayı tıklamıştır. Biz belediyeden bu zamana kadar sadece sahne desteği aldık, başka da bir destek almadık. Bunu halk bilsin” sözlerine şu şekilde yanıt verdi;

“Başarıyı kıskanacak mısınız dedin. Ben siyasi hayatımda da birilerinin başarısını kıskanmak yerine ondan bir adım daha başarıya koşmaya çalıştım. Mevcut arkadaşımız tuzak kurmaya, her türlü katakulliye çok müsait. Kendi başarılı olamayınca, başkasının başarılı olmasına tahammül edemiyor. İki tane sanatçı getirmekle, ben burada festival yapıyorum demekle olmuyor. Ben tam tersine bununla gurur duyarım, başka derneklere de gösteririm, yarışın derim. Silivri’ye hareket gelsin derim. Bizde öyle bir şey yok. Daha fazlası yapılması sağlanacak. Belediye başkanının bu tür şeylere girip, ayrım yapmasını hiç tasvip etmiyorum. Belediye başkanısın sen, sana ne kurumların başkanına karışıyorsun.”

SİZİN ARKANIZ DA OLURUZ

Dernek Başkanı Sinan Azder, “Ben sadece hamsiler için 90 bin lira ödedim. Ben Rizelilere yedirmiyorum bunları. Rizelilere zaten burada ikramlarımızı yapıyoruz. Ben Silivri’yi tanıtıyorum. Diğer başkan adayı Volkan Yılmaz, dernekleri bir araya toplayıp, yer yapmak için söz verdi. Siz bunları yapacak mısınız? Ben bunun sözünü istiyorum. Benim için değil bu. Ben sizden derneklere özen göstermenizi istiyorum. Ben bunun sözünü istiyorum. Siz sözünü verin biz sizin arkadanız da oluruz. Hükümet kimse gideriz, desteği isteriz. Ben de o gün yanınızda olacağım. Silivri’de o kadar yer var ki, satılıyor başka yerlere peşkeş çekiliyor. Hiç olmazsa derneklere yapılırsa, yapanı ellerinde tutarlar. Dernekler kimsenin değildir. Halkındır. Herkesin gönlünü kazanırsınız. Selami Bey’in seçimi almaması için bir sebep yok” dedi.

BEN SÖYLERSEM YAPARIM

Azder’in isteğini değerlendiren Değirmenci, “Bütün derneklere yer yaparız gibi bir proje yok şuan da bizde. Bu projeyi de katabiliriz ama vaat etmekten kolay bir şey yok. 15 yıl onun tecrübesini yaşadım. En çok Özcan Bey’in kitapçığı kalın. 10 yıl hiçbir şey yapmamış, şimdi kalın bir kitap yapmış. Sen bunları hangi bütçeyle yapacaksın? Sen daha 20 sene de kalsan, kitaba yazdıklarını yapamazsın. Herkes için vaat koymuş, birinin şu proje hoşuna gidiyor, birinin başka bir proje. Bir tane koymuş bir de proje üretim merkezi diyor. Koskoca bina, sanırsın üniversite yapmış adam burada. Ben şunu söylemeye çalışıyorum, imkanlarımız dahilindeyse bir hepsini yaparız. Bizim en büyük özelliğimiz, biz bu kenti sadece meclis üyelerimizle yönetmeyeceğiz. Mahalle konseyleriyle yöneteceğiz. Aylık toplantılarla yöneteceğiz. Bütçemizi STK’larla muhtarlarımızla yapacağız. Yatırımlara beraber karar vereceğiz. Herkesin ihtiyaçları öncelik sırasına konmalı. Bir kenti kent halkıyla yönetirsek, dernek binaları da yapılır, tüm projelerde yapılır. Her vaat edilene kanmayın. Ben yaparım diyebilir arkadaş. Ben derneklerin çalışma şartlarını kolaylaştıracağımıza inanıyorum. Maddi manevi bizden o destekleri alacaksınız. Şimdi bu projeye tamam demek çok kolay. Bütçeyle ilgili. Ben bir şey söylersem yaparım, bunu çok iyi biliyorsunuz. Şimdi ilçe de halen bir kültür merkezi yokken, 80 tane derneğe yer yapacağım dersem doğru söylememiş olurum” şeklinde konuştu. 

SEÇİM SÜRECİNDEYİZ NE RUHSATI DEDİLER

“Belediyede imar rantı var” diyen bir dernek üyesine Değirmenci, “O teşkilatı oradan dağıtacağız. Orası başka bir dünya. Geçen gün bir emlakçı, biz artık emlakçılık yapamaz olduk diyor. Orada herkes emlakçı. Belediye başkanından odacısına herkes emlakçı. Böyle bir teşkilat kurulabilir mi? Sen işine baksana. Sana adam imar soruyor, sen adamın işini bozuyorsun. Bu teşkilata bir dur diyeceğiz. 5-6 ay ruhsat alamayan arkadaş var” dedi.

Bir başka üye ise, “2 gün önce ruhsat almaya gittik bana dediler ki, ‘şuan seçim sürecindeyiz ne ruhsatı?’ Biz sizin zamanınızda iki katlı almıştık, 4 kat verildi. Seçim sürecini bekliyoruz, inşallah 1 Nisan’da ben sizi rahatsız edeceğim” şeklinde konuştu.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADILAR!

Genç bir kadının da, Efsane Başkan Değirmenci’ye herkesin önünde teşekkür etmek istediğini belirterek, “Ben başkanımızın eğitimine destek verdiği gençlerden biriyim. Kendisi sayesinde Tıbbi Bitkiler Uzmanlığı unvanını aldım. Başkanım benim çocukluğumun Atatürk’üydü, şimdi beş yaşında kızım var, kendisini Atatürk’e benzetiyor. Evlilik dolayısıyla şuanda Çorlu’da oturuyorum, oy kullanamayacağım ama kalbim her zaman sizinle” sözleri duygusal anlar yaşattı. Genç kadın ile birbirlerine sarılan Değirmenci, “Sağ ol kardeşim. Çok teşekkür ederim” dedi.

BİZ SİZİN YANINIZDAYIZ

Bir kadın üye ise son günlerde kamuoyuna da yansıyan belediye tarafından köpeklerin katledildiğini haberlerini Değirmenci’ye sordu. “Dini ne olursa olsun insanlığa çok ters bir şey” diyen Değirmenci, “Yapıldıktan sonra bir de şimdi yapılmadı diyorlar. Bugün o katliamın yapılmasına emir veren, yapmaya zorlayanla görüştü arkadaşlarımız. Gerçekten belediye veterineri yaptırmış. Toplu katliam yapmışlar. O çocuk vicdanı rahatsız olmuş, açıkladı. Ben artık söyleyecek bir söz bulamıyorum. Biz bunun üzerine gidersek, seçim sürecinde istismar ediyorlar diyecek. O konuda hiç konuşmadık dikkat ederseniz. Toplumun biraz daha farklı tepki vermesi gerekiyor. Bu her şeyiyle ispatlanmış durumda. Seçim nedeniyle ortaya çıkardılar diyor başkan. Ne zaman olursa olsun, ortaya çıktı mı? Biz sizin yanınızdayız” şeklinde konuştu.

Program taleplerin ardından son buldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol