Silivri Facebook
banner88

AÇLIKTAN BİRBİRİNİ YİYORLAR!

Koronavirüs salgını nedeni ile orman, piknik alanı, mesire yerleri gibi alanlara getirilen kısıtlama, İstanbul'da merkez ilçelerden toplanarak İstanbul ormanlarına terk edilen sokak hayvanlarını mağdur etti. Hayvanseverler ise İBB'nin sürece katkı sağlamasına yönelik taleplerinin reddedilmesine isyan etti! İstanbul'un Silivri, Çatalca, Eyüp, Göktürk, Arnavutköy ve Beykoz ormanlarında yaşayan yüzlerce sokak hayvanı açlıktan taşları yalıyor, güçlü olanlar güçsüz olanları parçalayıp yiyiyor!

Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER), bölgedeki diğer dernek, yerel hayvan koruma görevlileri ve saha gönüllüleri ile koordine olarak Silivri Fırıncıları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin de desteği ile Silivri ve Çatalca ormanlarını besliyor. Dernek Başkanı Erman Paçalı ise ekmek fabrikaları ve gıda işletmelerinin faaliyetlerinin durdurulması nedeni ile gıda stoklarının tükendiğini belirterek "İBB'ye durumun vehametini anlattık. Hem İBB'den hem de parti yöneticilerinden destek talebinde bulunduk. Taleplerimiz reddedildi. İstanbul ormanlarında insanlık dramı yaşanıyor." dedi.

Açlıktan birbirini yiyiyorlar!

HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı "Özellikle orman içlerinde yüzlerce sokak hayvanı yaşıyor. Sokak hayvanları adı üstünde sokaklara aittir. Yaşam alanları ormanlar olmamalı. Ancak yıllardır ne İBB, ne bölge belediyeleri şehir merkezlerinden topladıkları köpekleri ormanlara açlığa ve ölüme terk etmekten vazgeçmedi. Bunun bir türlü önüne geçemedik. Bu süreçte de daha önce olduğu gibi beslenmelerine katkı sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz ancak koronavirüs tedbirleri çerçevesinde hem işletmelerin gıda artıklarını artık alamıyoruz hem de bu alanlara girişler yasaklandığı için vatandaşlar buralara gelemiyor ve hayvanlar beslenemiyor. Biz gönüllülerin olanakları da tükenmiş durumda" dedi.

İBB gönüllülerle çalışmayı reddediyor!

Paçalı açıklamasının devamında "Türkiye'de bir çok büyükşehir belediyesi ve yerel belediye bu süreçte sokak hayvanlarının beslenmesi için STK'lar, yerel hayvan koruma görevlileri ve besleme gönüllüleri ile ortak hareket ediyor. Mama desteği sağlıyor. İBB bizim bu yöndeki tüm taleplerimizi reddetti. Hem İBB yetkililerine hem de parti yöneticilerine durumu ve burada yaşananları defalarca anlattık. Buna rağmen hiç bir netice alamadık. Beslemeleri kendileri yapacaklarını, gönüllülerle çalışmayacaklarını, bildireceğimiz alanlara besleme yapabileceklerini belirttiler. 5199 sayılı hayvanları koruma kanununa göre gönüllülerle çalışmak zorundalar. Ancak buna rağmen biz yine de kendilerine besleme yapılmasını istediğimiz orman alanlarını bildirdik. Bize sonraki gün 3 fotoğraf atarak "besleme yaptık" dediler. Oysa aynı gün ormanlardaydık. İBB bu sahaların hiç birine uğramadı bile. Sonraki günlerde de durum aynı oldu. İBB ekipleri, köy girişlerine bir miktar mama dökerek ve bunu da bir defaya mahsus yaparak fotoğraflar paylaştı. Besleme dediğiniz şey bir kere yapılınca sorun çözülmüyor. Üstelik gerçek ihtiyaç bölgelerine uğramıyorlar bile. "Yaptık" demek için döktükleri 10 paket mama ile göstermelik iş yapıp, fotoğrafları da kamuoyuna servis ederek anlattıkları masallara inanacak bir kitle olabilir ama o masallarla uyutabilecekleri kitle biz değiliz. Biz o alanlardayız. Gerçeğin ta kendisiyiz. Orada hayvanlar aç ve açlıktan birbirini yiyiyor. Hastalar. Yavrular var. Gün gün ölüyorlar" dedi.

Hayvanseverler yetkililerin bir an önce İstanbul ormanlarındaki sokak hayvanları için harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol