Silivri Facebook
banner88

Gaspçı Başkana Kınama
Dün sabah Kavaklı Beldesi Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı' nda meydana gelen olayda, Gerçek Gazetesi' nin Kavaklı’da tanıtım ve promosyon amaçlı dağıttırmak üzere 150 gazete gönderdiği İsmail Geleş, dağıtıma başlamadan önce Cumhuriyet Mahallesi muhtarlığında iken Belediye Zabıtalarınca gazeteler zorla elinden alındı. Muhtarlığa giren Adem Gökkaya ve Murat Kilci isimli iki zabıta memuru, Beldede gazetenin dağıtılmayacağını ifade ederek İsmail Geleş’in elindeki 150 gazeteyi zorla alıp Zabıta aracına binerek olay yerinden ayrıldılar.

Gaspçı Zabıtalar hakkında yasal işlem başlatıldı!...
Kavaklı Belediyesi Zabıtalarının, gazetelere el koymasının ardından, Silivri Cumhuriyet Savcılığı' na gazete adına suç duyurusunda bulunan Gerçek Gazetesi Silivri Temsilcisi Fatma Sarıbıyık, “Basın Kanuna muhalefet”, “Halkın Haber Alma Özgürlüğüne engel olmak”, “görevi kötüye kullanmak” ve “gasp” suçlarından, Kavaklı Belediyesinde görev yapan Belediye Başkanı Hasan Geyiktepe ile Zabıta Memurları Murat Kilci ve Adem Gökkaya hakkında yasal işlem başlatılmasını talep etti. Belediye Başkanı Hasan Geyiktepe ve Gaspçı Zabıtalar, savcılık talimatıyla Cumhuriyet Savcılığına ifade vermek üzere getirilecekler.

İYGAD’den Kavaklı’ya kınama!..
İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği, olay sonrası yayınladığı mesajla Kavaklı Belediyesini kınadı. İYGAD adına açıklamada bulunan İYGAD Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Göktaş, yayınladığı mesajda “Halkın haber alma özgürlüğü hiçbir suretle engellenemez. Bu ülkede halkın haber alma özgürlüğünü kısıtlamaya, halkın aydınlığa kavuşmasını engellemeye çalışanlar karanlıkta boğulmaya mahkumdur. İYGAD olarak Gerçek Gazetesine yapılan halkın gerçekleri öğrenmesini engelleme amaçlı bu gaspı şiddetle ve esefle lanetliyoruz. Yüce yargımız, suçluları bulacak ve adalete tecelli ettirecek, özgür basın tüm engelleme girişimlerine rağmen yılmadan halka doğruları göstermeye devam edecektir” dedi.

Kaynarca, “Halkın haber alma özgürlüğüne engel olunamaz!...”
AK Parti Silivri İlçe Başkanı Tülay Kaynarca, Kavaklı’da gazetelerin dağıtımına engel olma girişimine karşın yaptığı açıklamada, “halkın haber alma özgürlüğüne engel olunamaz. Kavaklı Belediyesi ile ilgili bir iddia gündeme getirildiyse, cevap hakları vardır, bunu gazete dağıtımına engel olarak değil, ilgili gazeteye cevap niteliğinde açıklama da bulunarak yapmaları yakışık alırdı. Bir gazetenin okuyucusuna ulaşmasına engel olmaya çalışmak son derece yakışıksız bir tavırdır” dedi.

Turan, “Hürriyetin engellenmesi, demokratik açıdan doğru değil!...”
Olayı kınayan Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan ise, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu. Turan, “Böyle bir tavrı kim yaparsa yada yaptırırsa hoş olmaz. Bir gazetecinin, yazar hürriyetinin engellenmesi doğru değildir. Demokrasiye inanan bir toplumda, tamamen demokratik koşullarda göreve getirilmiş kişilerin de bu şekilde hareket etmesi, demokrasiye olan inancın zedelenmesine neden olur. Yapılan davranış hoş olmamış. Kınıyorum” şeklinde açıklamada bulundu.

Tuğlu, “Politikacıya böyle davranışlar yakışmaz!..”
Halkın haber alma özgürlüğüne engel olma girişimi ile ilgili açıklama yapan CHP Silivri İlçe Başkanı Mümin Tuğlu ise, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı. “Geçmiş günlerde Kavaklı Belediyesi ile ilgili yazılan yazıları sıkı bir şekilde takip ettik. Bir politikacının, hele ki Belediye Başkanının bunu yapması yanlış bir tavırdır. Belediye Başkanının emrinde bulunan bir devlet memuru olan Belediye Zabıtasının, hele ki resmi görevi esnasında hür basını engelleme girişimleri, kabul edilebilir bir davranış değildir. Bende Değirmenköy’de belediye başkanlığı yaptım. Gazetelerde yazılan yanlış bir şey varsa, açıklama gönderilir. Yapabilecekleri açıklamaları varsa eğer ilgili gazeteye açıklama göndersinler. Ancak gerçeklerin kamuoyuna duyurulması gibi bir misyona sahip basının bu şekilde engellenmesi, halkın haber alma özgürlüğüne darbe vurulması asla kabul edilemez. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu çirkin olayı kınıyoruz.” şeklinde konuştu.

DYP’li Başkan’a partisinden kınama!...
DYP Silivri İlçe Başkanı Salih Yazıcı, olay sonrası yaptığı açıklamada, DYP’li Kavaklı Belediye Başkanı Hasan Geyiktepe ve Belediyede görevli iki zabıta memurunu kınadı. Yazıcı, yaptığı açıklamada, “Belediye Başkanı partimize zarar vermeye başladı. Olayların bu dereceye gelmesinin sebebini ve suçunu Başkan Hasan Geyiktepe kendisinde aramalıdır. Gazeteler iyi iş yaparsak iyiyi yazar, kötü yaparsak kötüyü yazar. Ancak, ne olursa olsun halkın haber alma özgürlüğü bu şekilde kısıtlanamaz. Zaman zaman bizimle ilgili de gazetelerde bir çok olumsuz haber çıkabiliyor. İyi yazılınca hoşumuza gidiyor da kötü yazılınca niye gocunalım. Oturup ne yaptık diye düşünüp kendimizi düzeltmeye çalışmalıyız. Kavaklı’da yaşanan bu olayı ve bu davranışı DYP olarak kınıyor ve kabul edilemez buluyoruz” şeklinde konuştu.
 
Kaynak : SH Dijital
 
Resim Temsilidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol