Silivri Facebook
banner88

Tuğlu'dan Tıp Bayramı Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Silivri İlçe Başkanı Mümin Tuğlu 14 MArt Tıp Bayramı dolayısı ile bir basın bildirisi yaptı. Tuğlu bildirisinde 14 Mart Tıp bayramı dolayısı ile tüm Hekimlerimizin ve Sağlık personelinin bayramını kutladı.

Tuğlu ”Bu anlamlı günde insan hayatını en yüce değer bilen, tıp biliminin saygı değer temsilcilerini saygıyla selamlıyorum.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Beni, Türk hekimlerine emanet ediniz” sözleriyle onurlandırdığı doktorlarımız, ülkemizde olduğu gibi, dünyanın çeşitli yerlerinde yaptıkları başarılı çalışmalarla da tıp biliminin ilerlemesine katkıda bulunuyorlar.

Sağlık alanında önemli gelişme ve ilerlemeler sağlanmasına rağmen ülkemizin içinde bulunduğu durumun istenilen düzeylerde olmadığı açıktır.

Sağlık hizmetlerinin ülke genelinde dengeli bir şekilde yaygınlaştırılması ve bundan tüm vatandaşlarımızın eşit olarak yararlanması konusundaki sorunlar aşılamamıştır.

Yine Avrupa Birliği ülkelerinde hekim başına düşen günlük hasta sayısı 8 ile 12 arasında değişirken ülkemizde ortalama 30 hasta düşmektedir. Bu rakamlar maalesef bazı illerde çok daha yüksek oranlardadır.

Tüm toplumu derinden etkileyen sağlık sorunlarının çözümü konusunda yaşanacak gecikmelerin bedelinin insan yaşamı olduğunu da biliyoruz.

Ülkemizin geleceği yakalayabilmesi ve gelişme seviyesini artırabilmesi için sağlık alanında gerekli adımların atılması kaçınılmazdır.

Bu nedenle tıp doktorları bu günü bayram olarak kutlarlar. Hekimlerimiz, bu 14 Mart’ta hem  sevinç ve hem de üzüntülüdürler.  

Sevindiler; çünkü 180 sene evvel vefakar ve cefakar tıbbiyelinin yücelmesine ilk adım atılmış ve Türk tıbbının muasır medeniyete ulaşması için bütün yollar açılmıştır. Nitekim o günden bu güne kadar Dünya’ya ün salan ilim adamları, devlet büyükleri, kahraman gaziler ve vatan için canını veren tıp şehitleri hep bu ocaktan yetişmişlerdir. 

Üzüldüler; çünkü aradan 180 sene geçtikten sonra, Türkiye’mizin sağlık hizmetleri maalesef yerine oturtulamamıştır. Hala sağlık politikası ne olmalıdır? diye hükümetlere ve kişilere göre değişen görüşler ortaya atılmaktadır. Yetmişli senelerden beri çıkarılması gereken kanunlar çıkarılamamıştır. Genel sağlık sigortası, personel kanunu, koruyucu sağlık hizmetleri ve tedavi hizmetleri gibi kanunlar kadük olarak Meclis’te beklemektedir. Bunda hepimizin derece derece kusurlu olduğu da gerçektir. Ancak hükümet son olarak yataklı sağlık hizmetlerinin tek elden yönetilme kanununu çıkarmışsa da bu kanun eksik doğmuştur . şu anda görev bekleyen yüzlerce hekim bir kenarda beklerken AKP iktidarının yabancı hekimlere çalışma imkanı veren yasayı çıkarmasını anlamak mümkün değildir.

Bu duygu ve düşüncelerle insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmak amacıyla kendini bu kutsal mesleğe adayan tüm doktor ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum. “ dedi.

Kaynak : Silivri Rehber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol