Silivri Facebook
banner88

TÜRKÇE, KÜRTÇE VE ARAPÇA ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ...

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, Gelibolu Yarımadası'nda bulunan Şehitler Abidesi'nde iftar verdi.

ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ’NDE İFTAR

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, Çanakkale Savaşları'nın 99. yıl dönümünde, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen şehit ve gazi torunları ile Çanakkale şehitlerinin huzurunda bir araya geldi.

TÜRKÇE, KÜRTÇE VE ARAPÇA ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ

Programa, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, ilçe başkanları, belediye başkanları ve 5 bine yakın vatandaş katıldı. İftar öncesinde, Başakşehir Belediyesi Bilgi Evi öğrencileri Çanakkale Türküsü’nü Türkçe, Kürtçe ve Arapça seslendirdi.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, ‘Dün Çanakkale’de İstiklal İçin Çarpıştık, Bugün İstikbal İçin Birlikte Çalışıyoruz’ sloganıyla Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Şehitler Abidesi’nde iftar yemeği düzenledi. Şehitler Abidesi tören alanına binlerce kişilik iftar sofrası kuruldu.  İftara Silivri’den AK Parti Silivri İlçe Başkanı Dilek Demiral ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Silivri Belediye Meclis Üyeleri,  Kadın Kolları Başkanı Zinnet Demirel ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Gençlik Kolları Başkanı Ferhat Gezeren ve Yönetim Kurulu Üyeleri, mahalle ve köy başkanları katıldı. 2 otobüsle iftara katılan Silivri İlçe Teşkilatı, tarihi mekanları da gezme fırsatı buldu.

SAVAŞ MENÜSÜYLE İFTAR

İftar yemeği öncesinde Kur’an-ı Kerim okundu. Akşam ezanının okunmasının ardından konuklar orucunu, Mehmetçiğin 99 yıl önce Çanakkale Savaşları sırasında cephede yediği tam buğday çorbası, arpa ekmeği ve sudan oluşan mütevazı menüyle açtı.

Türkiye’nin yanı sıra Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan, Kosova, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kırım, Lübnan, Suriye, Irak ve Filistin’den gelen şehit ve gazi torunları, 99 yıl önce olduğu gibi kırık buğday çorbası, arpa ekmeği ve su ile şehitlikte orucunu açtı.

ÇANAKKALE, KARDEŞLİK ŞARKISININ ADIDIR

AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, iftar yemeğinden önce yaptığı konuşmada, “Biz istedik ki Ramazan akşamı mütevazı rızklarımızı yanımıza alarak Allah’ın katında bizimkiyle asla kıyaslanmayacak şekilde rızklanan bu şehitlerimizin manevi huzuruna gidelim. İftar edeceğimiz rızık da onların Çanakkale müdafaası boyunca en sık yedikleri o mütevazı menüleri olsun. Yani buğday çorbası, arpa ekmeği ve su olsun sadece. Vatanın bizlere hangi zorluklar altında emanet bırakıldığını, alemden bir şuur olarak kalbimizin en derin yerinde hissedelim istedik. Böylece bir kere daha dünyada imanla yola çıkmış, insanlardan daha güçlü bir silah olmadığını, davasına inanmış insanlar karşısında yeryüzünü tüm gelişmiş teknolojilerinin, tüm maddi güçlerinin bir anlam ifade etmediğini bütün ruhumuzla bir kere daha hissedelim istedik” dedi.

Başkan Babuşcu, “Çanakkale sadece fedakarlığın, yiğitliğin, direnişin, adanmışlığın değil, aynı zamanda buram buram iman kokan bir kardeşliğin de adıdır. Çanakkale’de etnik kökenleri, mezhepleri ne olursa olsun, farklı yörelerden gelmiş şehitlerimizin yan yana sıralanan mezarları kardeşliğimizin, aynı ideal etrafında kenetlendiğimizin ve millet olma şuuruyla vatan toprakları üzerinde bağımsız yaşamamızın ruhuna işaret etmesi bakımından da son derece anlamlıdır. Çanakkale’deki şehitlerimiz mezarlarında yan yana Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Laz, Arnavut, Makedon, Boşnak, Alevi, Sünni tüm şehitlerimiz bizim için, çokluk içinde birliğin, iman içinde dirliğin sembolü ve teminatıdırlar. Çanakkale, renklerin, tonların eriyip, sonra kardeşlik olarak fışkırdığı bir ruhun adıdır. Çanakkale, yeri geldiğinde Türkçe’nin, Kürtçe’nin, Lazca’nın, Çerkezce’nin, Boşnakça’nın, Arapça’nın vatanca ya döndüğü, imanca ya döndüğü kardeşliğin adıdır. Çanakkale hangi dinin güftesiyle söylenirse söylensin, notaları hepimiz için ortak olan kardeşlik şarkısının adıdır.”

''FİLİSTİN İÇİN FİİLİ GAYRETLERİMİZ OLACAKTIR''

AK Parti İstanbul İl Başkanı Babuşcu, “Şehit torunlarımızın, bu masa etrafında bir araya getirilebilmiş olması, önemli bir çabanın sonucudur. Bunun için Başakşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu güzel bir gelenek diye düşünüyorum. Yapılanın doğru olduğuna, sürdürülmesi gerektiğine inanıyorum. Dualarımızı ümmet için, Müslümanlar için, bugünler de özellikle Filistin için yapalım. Duaların ötesinde bir gayretimiz olamıyor maalesef. İnşallah o ‘büyük Türkiye’ hayalini gerçekleştirdiğimizde, duanın ötesinde fiili gayretlerimiz de şüphesiz olacaktır. Bütün mazlumlar ve mağdurlar için. Bugün bunu biriktirmenin, bunu depolamanın ve büyük Türkiye’yi inşa etmenin gayreti içerisindeyiz” dedi.

KÜRT NİNE'DEN ERDOĞAN'A DESTEK

İftara Batman'dan katılan Diyarbakır Silvanlı Gazi Mirzo Karaaslan'ın kızı Ferfure Akyol, kürsüde duygularını Kürtçe dile getirdi. Artık anaların ağlamadığını belirten yaşlı kadın, "Kardeş kanını durdurduğundan dolayı rabbim Recep Tayyip Erdoğan'a Cumhurbaşkanlığını kazanmayı nasip eylesin" dedi.

 

SAHUR YEMEĞİ KEŞAN’DA

 

AK Parti Silivri İlçe Teşkilatı, iftarın ardından dönüş yoluna geçti. Partililer, Silivri dönüşü AK Parti İlçe Başkanlığı’nca  Keşan’da bulunan Ağadayı Hotelin Restaurant’ında düzenlenen sahur yemeğinde bir araya geldi. 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol