Silivri Facebook
banner88

Çevre Derneği Başkanı Korsan Mitinge Davet Etti
 
Kaynak : Değişim Gazetesi
 
Küresel ısınmayla mücadele için önümüzdeki günlerde, Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleşecek olan “Başka Bir Enerji Mümkün Türkiye Kyoto’yu İmzala” adlı mitinge Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan, tüm Silivrilileri davet etti. Korsan’ın yazılı basın açıklaması şu şekilde;
 
“Başka bir enerji mümkün, Türkiye Kyoto’yu imzala!
Haydi, 8 Aralık’ta Mitinge
 
Tabiat Ana kuramının baş yaratıcılarından, dünyanın en büyük bilim insanlarından biri sayılan James Lovelock, 2006 yılı kapanırken yaptığı bir konuşmada, küresel ısınma konusunda uçurumun kenarından az öteye gidildiğini söyledi. Onun kanısına göre, artık insanlar geri döndürülmesi imkânsız bir noktayı aştılar gibi. Bu gidişle yeryüzünde en fazla 500 milyon insan kalacak, onlar da Kuzey Kutbu civarındaki “vahalarda” barınıyor olacaklar.
 
Küresel ısınmayı dünyada ilk telaffuz eden ve modelleyen grubun başı, dünyanın en büyük iklim bilimcisi sayılan, NASA (uzay ve havacılık kurumu) uzmanlarından James Hansen, Lovelock kadar karamsar değil; 2006 yılına girilirken yaptığı bir konuşmada, derhal çok radikal tedbirler alınmazsa, uçurumun eşiğini en fazla 10 yıl içinde aşmış olacağımızı söylüyor! Yani, atmosfere karbon akışını bu sürede geri çeviremezsek, iklim kontrolden çıkacak.
 
Hansen’in bu konuşmasının üstünden 1 yıl geçti. Bu 1 yıldır da hiçbir şey yapmadığımız ortada. Yani şimdi sadece 9 yılımız kalmış durumda. Yaklaşan felaketin belirtileri hızla gözümüzün önünden akıyor.
 
Kış uykusuna yatamayan ayılar,  hızla eriyen buzullar, okyanusların ve denizlerin yükselmesi,  yazların kuraklaşması, yağışların düzensiz ve seller şeklinde olması dolayısıyla susuzluğun dünyayı sarması.
 
Afrika’da hayvanlarına su içirebilmek için iyice sığlaşmış nehirlerin etrafında çıkan kabile savaşlarında, göçebe çobanların sopalarla birbirlerini öldürmeye başlamaları, bugüne kadar petrol ve doğal kaynakları yağmalamak için yapılan savaşların önümüzdeki günlerde dünyanın her yanında su için yapılmaya başlanacağını da göstermekte.
 
Yakın çevremize bakarsak, bu yıl ayçiçeklerimiz kurudu, belki seneye buğdaylarımız sırada. Geçtiğimiz günlerde tüm Trakya’da yaşadığımız seller bundan sonra olacakların bir başlangıcı gibi görünüyor. Tüm bunlar olurken birileri hala havamızı, toprağımızı ve su kaynaklarımızı yok edecek kimyasal atık bertaraf tesisi yapmaya çalışıyorlar.
 
İklim değişikliğine dur demek için belki de son şansımızı kullanmak üzere olduğumuz bu günlerde herkesi bu cumartesi Kadıköy’de yapılacak “Başka Bir Enerji Mümkün Türkiye Kyoto’yu İmzala” adlı mitinge katılmaya davet ediyoruz.
 
Miting Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleşecek. Grup Marsis ve 45’lik Şarkılar, Pelin Batu, Zeynep Casalini sahne alacaklar. Birçok yerel kampanyadan aktivistler konuşmalar yapacaklar.
 
Miting Programı
Buluşma noktası: Kadıköy Tepe Natilius Önü
Buluşma saati: 11.00
Yürüyüş başlangıcı: 12.00
Miting: 14.00 Kadıköy İskele Meydanı
Konuşmalar ve konser:  15.00–16.00

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol