Silivri Facebook
banner88

Bilinçli Tarım İçin El Ele...

IŞIKLAR; “İLÇEMİZİN TARIMSAL ZENGİNLİĞİNE SAHİP ÇIKARAK GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ”
Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlüğü ile gerçekleştirilen işbirliği protokol töreninde konuşan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar; “Türkiye’de ilk defa bir belediye tarafından gerçekleştirilen, tarımın gelişimini sağlayacak bu projede bizleri cesaretlendiren Tarım Kredi Kooperatifi camiasına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, ‘Silivri Tarımsal Araştırma ve Üretim Merkezi’ projesi kapsamında, Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlüğü ile işbirliği protokolü imzaladı. Bölgemizde ürün çeşitliliğinin artırılması, çiftçilerin katma değeri yüksek karlı ürünlere yönlendirilmesi, çiftçinin pazara ve müşteriye erişiminin kolaylaştırılması, tarımda istihdamın artırılması ve tarımdaki gelişmeler doğrultusunda bölgemizde Ar-Ge çalışmaları yapılması amacıyla oluşturulan proje kapsamında hazırlanan işbirliği protokolü, 14 Ekim 2010 Perşembe Günü Silivri Belediye Meclis Salonu’nda imzalandı.
Gerçekleşen imza törenine; Tarım Kredi Kooperatifi Merkez Birliği Denetim Kurulu Üyesi İlhan Saltık, Tarım Kredi Kooperatifi Tekirdağ Bölge Müdürü Veli Çelebi, Tarım Kredi Kooperatifi Tekirdağ Bölge Müdür Yardımcısı Serdar Kadakal, CHP ve AK Parti’li Silivri Belediye Meclis Üyeleri, CHP Silivri İlçe Başkanı Selami Değirmenci ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Tarım Kredi Kooperatifi Silivri İlçe Müdürü Bayram Ali Öztürk, Tarım Kredi Kooperatifi Silivri Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Lâçin ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Önder Çiftçi Derneği Başkanı Turgay Sakarya, Silivri Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Dilruba Önal, Danışma Kurulu Üyesi Esma Işıklar, Ziraat Bankası Müdürü Nazmi Demir, Yağlı Tohumlar Müdürü Alaattin Çakal, Silivri Belediye Başkan Yardımcıları ve Silivrili birçok çiftçi katıldı. Silivri Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nden Murat Onkardeşler, protokol konuşmaları öncesinde işbirliği yapılacak proje ile ilgili bilgiler verdi.

ÇELEBİ; “BAŞKANIMIZIN HEYECANINA ORTAK OLACAĞIZ”
Toplantıda ilk konuşmayı gerçekleştiren Tarım Kredi Kooperatifi Tekirdağ Bölge Müdürü Veli Çelebi, şunları söyledi; “Öncelikli olarak böyle bir projede yer almanın heyecanı içerisinde, bizi bu projeye ortak eden, çiftçi ile buluşturan Silivri Belediye Başkanı’na ve meclis üyesi arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Bir belediye başkanı olarak bu kadar yoğun işlerinin arasında, tarıma verdiği destek verdikleri için kurumum adına kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Biz bu projede çiftçi ile buluşmak istiyoruz. Devletin imkânlarını ve tarım kredi imkânlarını çiftçinin ayağına götürmek için bu projede varız. Bu projede olmamızın bir diğer nedeni de; tarım kredi olarak, devletin faizsiz imkânlarını 0- 6 arasındaki faiz oranı ile çiftçiyi kredilendirerek, bu projeden çiftçinin kar etmesini sağlamak. Bu projede Belediye Başkanımızın heyecanına gerçekten ortak olacağız. Bu proje müthiş bir proje. Bu projenin Türkiye’de bütün çiftçilere ve belediyelere bir model olması için çalışacağız.” Kooperatifin çalışmalarından bahseden Çelebi, konuşmasına şöyle devam etti; “Biz Tarım Kredi Kooperatifleri olarak, Trakya’da 101 noktada, 2 fabrika ve 520 çalışanımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu bölgenin 70 bin kayıtlı çiftçisiyle çalışmaktayız. Trakya bölgesinde yıl içinde 450- 500 bin ton arasında bir gübre kullanımı var. Bunun % 40’ını çiftçiye dağıtırız. Bunu da bir yıl vadeli dağıtırız ve faiz aralığımız 0 ile % 8 arasındadır. Bu bölgede biz otuza yakın tankerimizle, ortaklarımızın 25- 30 bin ton arasındaki akaryakıt ihtiyaçlarını karşılarız. Yine bu bölgenin tohumluk ihtiyacının % 27’ye yakınını biz çiftçi ortaklarımıza dağıtırız. Zirai ilaçların % 12’lik kısmını biz karşılarız. Tarım Kredi Kooperatifleri, Trakya’da bir bilinirliği olan, ortağı ile yakın bir teması olan, her uç içindeki ortağı ile arası iyi olan bir kurumdur. Tarım Kredinin faydaları anlatmakla bitmez, bu nedenle bizi çiftçiyle buluşturacak olan bu proje için heyecan duyuyoruz. Başka Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.”

IŞIKLAR; “TARIM GELECEĞİN SEKTÖRÜ”
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, tarım sektörünün önemini belirttiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bugün çok önemli bir işbirliği için bir araya gelmiş bulunuyoruz. ‘Öncelikle bir hayaliniz olacak, sonra onun peşinden koçacak cesaretiniz olacak’ diye bir söz vardır. Tabi bunları tek başına yapabilmek kesinlikle mümkün değil. Ben tarımı ve tarım teknolojilerini çok iyi anlamam. Memleketimde Allah vergisi bu toprakların İyi işlenmesinden anlarım ve bunu isterim. Benim de başlangıç düşüncem böyle gelişti. Biz bir kent yöneticisi olarak; bir hedefe yönelten, bir araya toplayan, hayalini ortaya koyan ve o hayalin gerçekleşmesi için cesaret gösteren insanları bir araya getirerek kolaylaştırıcılığı üstlenebiliriz. Bizim haritamızda 430 km2’lik bir yeşil alan var ve bu çok sevindirici bir durum. İstanbul’un başka hiçbir yerinde bu tarım toprağı yok. Din ve kültür turizmi ile tarımın geleceğin sektörleri olduğunu bilmeyen yok. Ülkemizde yaşanan tüm kaosların nedeni tarım gücünü yok etmeye çalışmalarıdır. Konuyu siyasallaştırmak istemiyorum, yerel olarak bakmak istiyorum. Bizi buradaki sorun ilgilendiriyor. 430 bin dönüm arazinin bölünüp yok olmasını, ekilebilir niteliğinin kaybolmasını önlemek ve bunu sosyal bir faydaya, ekonomik kalkınma motoru haline getirip bölgemize bir zenginlik olarak yansımasından başka bir isteğimiz yok. Bizim yapmak istediğimiz; bölgenin tarımsal aktörlerini bir araya toplayıp, senede sadece 23 gün olan ekim süresinin arttırılarak refahı yakalayan bu sektörü geliştirmek.

SİLİVRİ’NİN DOĞAL ZENGİNLİĞİNİ GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ
En önemli varlığımız, toprağımız. Geçtiğimiz haftalarda balıkçılık ile ilgili Türkiye’de ilk defa gerçekleşen bir seminer düzenledik. Bunu gerçekleştirmekten çok büyük kıvanç duyduk.  Geri dönüşlerini aldıkça, daha çok memnun oluyorum. Umuyorum ki bu projede de aynı sonucu alacağız. Bizi cesaretlendiren Tarım Kredi Kooperatiflerine, Namık Kemal Üniversitesine, bu konuda bize alım desteği verecek özellikle Arıkanlı Holding ve dünyaca ünlü alım garantisi veren Martin Bauer Group’a teşekkür ediyoruz. Buğdaydan aldığımız gelirin yaklaşık 20 katına yakın gelir elde üretebilecek bir ekim kontrolü ve ürün çeşitlemesi yapacak düzenlemeyi bölgede başlatacağız. Bizim 430 bin dönüm arazimizin ne kadarını bu teknolojiyle, bu bilgi birikimi ve verimlilikle ekebilir ve sürebilirsek, hem bölgemize yansıyacak refahı hep birlikte paylaşacağız, hem de bu güzelim toprakların kaybolmasını, parçalanmasını ve rant yaratılmasına engel olacağız. Bölgemizin sosyal ve ekonomik çalkantıların içinden çıkmasının yegâne çözümü burada. Önce bir zenginlik oluşturacağız, onu hakkaniyet ve adaletle paylaşacağız. Fakirlikten beslenen ve insanı yok sayan anlayışı bir kenara itip, çok çalışarak bölgemizin bu zenginliklerini ekonomik faydaya çevirmek için emek vereceğiz. Silivri’nin bu zenginliğini geleceğe taşıyacağız. Bizim istediğimiz bu.”

“EĞİTEREK, ÖĞRETEREK ÜRETİM YAPACAĞIZ”
Proje kapsamında çiftçilere belediyenin ücretsiz fide ve tohum temin edeceğini, Namık Kemal Üniversitesi ve Tarım Kredi Kooperatifi ile de eğitim sağlanacağını belirten Başkan Işıklar; “Ben huzurlarınızda Tarım Kredi Kooperatifi camiasına şükranlarımı sunuyorum. Bunu Türkiye’ye yayacak bir model haline getirebiliriz. Silivri adına sizlere teşekkür ediyorum. Silivri’de uygulamaya geçirdiğimiz bu proje Türkiye’de ilk defa bir belediye tarafından gerçekleştiriliyor. Biz fideyi ve tohumu ücretsiz olarak vereceğiz, az önce bölge müdürümüzün de ifade ettiği gibi uzun vadeli kredilerle, ekonomik kolaylıklarla, uzman eğitmenler eşliğinde yerinde görerek, öğreterek ve üreterek bunu gerçekleştireceğiz. Halkımıza geleceğin tarımda olduğunu bildirmek, bölgemizin zenginliğinin farkına varmak ve bunu sürdürerek, ileriye taşıma düşüncemiz var. İlklerin zorlukları vardır ama bizi cesaretlendiren Tarım Kredi Kooperatifi camiasına tekrar teşekkür ediyorum. Bugün zaman ayırıp bu projeye destek veren herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Gerçekleşen konuşmaların ardından, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve Tarım Kredi Kooperatifi Tekirdağ Bölge Müdürü Veli Çelebi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Başkan Işıklar ve Bölge Müdürü Çelebi, birbirlerine karşılıklı teşekkür şilti takdim etti. Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifi Silivri Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Lâçin ve Yönetim Kurulu Üyelerine ve Silivri Belediye Meclis Üyeleri adına Melih Yıldız’a da teşekkür belgesi sunuldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol