Silivri Facebook
banner88

Kapatılacak beldelerin başkanları isyanlarda
 
Kaynak : Hürriyet
 
CHP ve MHP yönetimlerinden ’destek’ bulan belediye başkanlarından AKP ’li olanların, kendi partilerinden randevu alınamamasına tepkili oldukları söyleniyor.
 
Bu gelişmeler olurken imzaya açılan tasarı ile Bakanlar Kurulu dün akşam 3225 olan belediye sayısının 2100’e düşürüleceğini bildirdi. 16 Büyükşehir ’e bağlı 283 ’ilk kademe belediyesi ’nin kaldırılması kararlaştırıldı. 8’i İstanbul ’da 42 yeni ilçe kuruluyor. Bunlar; Arnavutköy , Ataşehir , Başakşehir , Beylikdüzü , Çekmeköy , Esenyurt , Sancaktepe ve Sultangazi... Eminönü , Fatih ilçesine katılıyor. Ankara ’da sadece Pursaklar ilçe olurken, Çankaya sınırlarına dokunulmadığı belirtildi.
 
Erzurum ’daki iki yeni ilçenin adları Palandöken ve Yakutiye oldu; Dadaşkent ’le birleştirilerek ’Aziziye ’ adı verileceği söylenen Ilıca ise konumunu korudu.
 
Kaldırılacak yaklaşık 1200 belde belediyelerinde yaklaşık 15 bin resmi memur bulunuyor. Buna taşeron olarak hizmet veren yerel çalışanlar dahil değil. Bu beldelerde en az 9 belediye meclis üyesi bulunduğu hesabıyla 12.000’den fazla ’seçilmiş’ parti üyesi bulunuyor. Bunların görevi yeni yerel seçimlere kadar sürecek; memurlar ise başka kadrolara aktarılacak.
 
Partisi bizde saklı bir belediye başkanı, "AKP ’nin böyle bir hazırlığına karşı, ne yapmak istediklerini öğrenmek istediğimiz iktidar partisi meclis grup yöneticilerinin randevu vermemelerini, Tayyip Bey ’in korkusuna bağlıyoruz. AKP ’de parti içi demokrasisi yok, Tayyip Bey ’in söyledikleri sanki ’dini bir hüküm’ gibi algılanıyor; hiçbir görüş tartışılmıyor. Böyle kararın gerekçesini kendi partilerinin başkanlarına bile anlatmaktan çekiniyorlar. Çünkü ne yapmak istediklerini kendileri de bilmiyorlar. Samimi bir durum değil bu. Bir yapboz oyunu" diyor.
 
JANDARMADAN KURTULMAK
AKP ’nin kafasının gerisinde bir başka gerçeğin olduğu öne sürülüyor:
 
Jandarma denetiminden kurtulmak.
İstanbul ve Kocaeli il sınırlarının, Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil olduğu dikkate alınırsa bu iddiaya hak vermemek olanaklı değil. Örneğin, 8 belde ve 20 köyün bağlı olduğu Silivri , 5 belde ve 20 köyün bağlı olduğu Çatalca ’da, köy sınırları jandarmaya ait bulunuyor. Bu belde ve köyler ilgili ilçelere bağlandığında idari anlamdaki asayiş yönetimi jandarmadan polise geçecek.
 
Bir belediye başkanının yorumu şöyle: "Bu kanunla, asker bölgelerinin güvenlik hizmetleri polise geçecek... Jandarmanın yolsuzluk, kaçakçılık ve hırsızlık olayları karşısında gösterdiği özen ve hassasiyetini, siyasi kadronun emrindeki polis gösterebilecek mi? Ama esas olan AKP ’nin, özellikle İstanbul ’dan jandarmanın denetiminden uzaklaşmak istemesidir; kafaların ardındaki esas niyet budur."
 
Türkiye ’de her partinin belde belediye başkanlarının bu haftadan itibaren gruplar halinde tepkilerini iletmek üzere Ankara ’da meclis gruplarını ziyarete devam edecekleri öğrenildi.
 
İmar ruhsatı
’BÜYÜKŞEHİR göz şamartıyor’ (15.2.2008) yazısına arsa sahibi Ayhan Yazkan’dan yanıt: Pendik Doğu Mahallesi , 98 pafta 2324 ada, 189 ve 202 no’lu parseller, akaryakıt istasyonun uygulanması esnasında bu arsalar mecburen birbirine tevhid edilmek zorundadır. Bu durumda 189 ve 202 nolu parseller toplamı, yani akaryakıt istasyonu alanı 1.485 M’2 olacaktır. Diğer bir ifadeyle meri planda arsa 1.485 M’2 ’dir. Söz konusu parsellere plan tadilatı müracaatım 2001 yılıdır. Bu tarihte akaryakıt istasyonu metrekare şartı 1.000 M’2 ’dir. Daha sonra 2004 yılında petrol piyasası kanunuyla bu şart 1.200 M’2’ye çıkarılmıştır. Dosyamızda haberde belirtildiğinin aksine hiçbir menfii kurum ve görüş yoktur.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol