Silivri Facebook
banner88

Nazım Toker Ev Sahiplerini Uyardı...
 
TÜM SORULARINIZ VE HİZMET ALMAK İÇİN:
 
Tel  : 0212-727 07 19
Cep: 0533-967 38 13
 
DYO Klimatherm bayi Isı İzolasyon Trakya Bölge Distribütörü Nazım Toker, yeni yürürlüğe giren Kat Mülkiyeti Kanunu hakkında ev sahiplerini uyardı. Toker; “Yasalara uygun olarak mantolama işlemlerini yaptırmayanlar evlerini satamayacak ve kiralayamayacak” dedi.
 
Enerji kimlik belgesi mecburiyeti
 
 Konutlar için getirilen “enerji kimlik belgesi” alma mecburiyeti 1 Temmuz’dan itibaren uygulamaya konuldu. Yeni yürürlüğe giren Kat Mülkiyeti Kanunu (KMK) ile birlikte bin metrekare üzerinde olan binalar mantolama işlemlerini yaptırması gerekiyor. “Gerek yok” deyip yaptırmayan ev sahipleri ise; evlerini satamayacak, kiralayamayacak.
 
Doğalgaz, su, elektrik başvurusu yapamayacak. Site konutları için de zorunlu kılınan uygulamada, mantolama işlemlerinin yapılabilmesi için örneğin 10 üyeli yönetimden üyelerden 6’sının “evet” demesi yeterli oluyor. Yani üyelerin % 51’inin “evet” demesi işlemlerin gerçekleştirilmesi için yeterli oran. Yaptırmayanlara, satılma ve kiralama engellerinin yanı sıra para cezası da uygulanıyor.
 
Konuyla ilgili Yörünge’ye açıklamada bulunan Dyo Klimatherm Mantolama ve Isı İzolasyon Trakya Bölge Distribütörü Nazım Toker, bu uygulamanın tamamı ile vatandaşlara yönelik olduğunu vurguladı. Hem devletin hem de milletin yararına olacağının altını çizen Nazım Toker, konuyu detaylarıyla anlattı.
 
Karbonmonoksit gazı en aza inecek
 
Isınma ve soğutma giderlerini yüzde 50 azaltmanın yolunun ısı yalıtımla sağlanabileceğini vurgulayan Nazım Toker, “Örneğin her ay 200 TL gelen doğalgaz faturanız mantolama işlemi yapıldıktan sonra 90–100 TL civarında gelir” dedi. Vatandaş için yapılan bir uygulama olduğunu ifade eden Toker, bir konuya daha dikkat çekerek, Türkiye’nin atmosfere saldığı karbon monoksit gazının en aza indirileceğini söyledi. Karbon monoksit için Türkiye’ye ait sınır değerleri A.B. standartlarına göre 3 kat daha yüksek olduğunu bildiren Toker, devletin bunu 0’a indirme çabasında olduğunu aktardı. En çok bina yalıtımı yaptırmanın sıkıntılar doğurduğunu belirten Nazım Toker, bu sorunun Kat Mülkiyeti Kanunu’yla çözüldüğünü anlattı. Toker; “Binalarda yalıtım yaptırmak için yönetim kurulu kararının yüzde 80’i gerekiyordu. Çoğu üye de cebinden para çıkmaması için ‘hayır’ diyordu. Yeni kanunla bu oran yüzde 51’lere indirildi. Yani 10 daireli bir binada 6 kişinin ‘evet’ demesi yeterli oluyor. Diğer 4 daire sahibinin ‘hayır’ demesi bir etki etmiyor, onlara karşı ceza yaptırımı uyguluyor. 4 daire sahibi de bu karara uymak zorunda kalıyor. ‘Ben giderlere karışmam. Benim daireme yalıtım yapmayın’ deme şansı yok. Aksi takdirde gecikme faizleriyle birlikte icra ile karşı karşıya kalacak”
 
CANDAR BOYA yetkili
 
Vatandaşları, mantolama yaptırırken nelere dikkat etmesi gerektiği hususunda bilgilendiren Nazım Toker; “ İş vereceğiniz firmanın kurumsal oluşuna özen gösterin. İş yaptırdıktan sonra da mutlaka fatura isteyin. Faturasız iş yapmayın. Yasa ile birlikte alınması mecbur olan ‘enerji kimlik belgesi’ için fatura gösterilmesi şart” dedi.
 
Dyo Klimatherm Mantolama ve Isı İzolasyon Trakya Bölge Distribütörü Nazım Toker, Trakya’da “enerji kimlik belgesi” verecek tek yetkili firma olduklarının altını çizdi.
 
Toker sözlerine şöyle devam etti: “Enerji kimlik belgesi olmak çok kolay değil. Yeni yasaya göre; mantolama yaptırmayan evini satamayacak ve kiraya veremeyecek.
 
TÜM SORULARINIZ VE HİZMET ALMAK İÇİN:
 
Tel  : 0212-727 07 19
Cep: 0533-967 38 13
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol