Silivri Facebook
banner101

Silivri Tepkisini Gösterdi
 
Kaynak : Silivri Belediyesi
 
Özel bir şirketin Silivri B.Çavuşlu’da yapmayı planladığı Endüstriyel Atık Entegre Bertaraf Tesisi Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı B.Çavuşlu Yeni Mahalle Kıraathanesi’nde yoğun katılımla gerçekleştirildi. Tesisin vereceği zararların yazılı olduğu afiş ve dövizlerle tepkilerini gösteren halka, ilçe siyasileri ve halkı da destek verdi. Yer altı su kaynaklarının kirlenmesi, tarım ve orman arazileri ile çevrenin zarar görmesi hem fikrinden doğan kararlılığını gösteren halk, “İstemiyoruz” mesajını yüksek sesle ortaya koydu.
 
B.ÇAVUŞLU’DA ATIK TESİSİNE TEPKİ
İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ÇED ve Planlama Şube Müdürü Nedim Özkılıç’ın başkanlığında gerçekleştirilen ÇED toplantısına Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, B.Çavuşlu Belediye Başkanı Nazım Subaşı, Değirmenköy Belediye Başkanı Osman Topaç, Kızılpınar Belediye Başkanı Faruk Korkmaz, siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, tesise karşı olduklarını ve yapılmaması için mücadele edeceklerini söyledi.
 
Bölge sakinlerinin atık tesisine tepkisini ortaya koyduğu toplantıda firma yetkililerinin proje hakkında açıklama yapma prosedürü, tepkiler nedeniyle uzun süre gerçekleştirilemedi. Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan’ın ortamı sakinleştirici konuşmasının ardından firma yetkilisi tesis hakkında bilgi verdi. Toplantıda, vatandaşlar ile firma yetkilileri arasında sert tartışmalar yaşandı.
 
Firma yetkilisinin açıklamasının ardından toplantıya katılanlar, yer altı su kaynaklarının kirlenmesi, tarım ve orman arazileri ile çevrenin zarar görmesi gerekçeleri ile tesise karşı olduklarını açıkladılar. B.Çavuşlu’da tesisin istenmediğini gösteren dilekçeler ve yapılan açıklamalar, ÇED toplantısını yöneten komisyon tarafından kayda alındı.
 
Toplantıyı yöneten İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ÇED ve Planlama Şube Müdürü Nedim Özkılıç, halkın düşünceleri ve yasalara göre tesis hakkında karar verileceğini bildirdi.
 

 

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol