Silivri Facebook
banner88

Geldi Gelecek Derken...

İstanbul'a yeni sanayi şehirleri kurulması için harekete geçildi. İstanbul Sanayi Odası, İkitelli OSB, Sanayi Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan planına göre İstanbul sınırında iki yeni organize sanayi bölgesi kurulacak. OSB'leri TOKİ konut projeleriyle destekleyecek.

12 milyonu aşan nüfusu ile sınırlarından taşan İstanbul'a yeni bir sanayi yerleşim planı geliyor. Şehir merkezinin rahatlatılması için İstanbul Sanayi Odası, İkitelli OSB, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni bir plan hazırladı. Plana göre şehir içindeki organize sanayi bölgeleri (OSB) ve dağınık bulunan sanayi tesisleri İstanbul il sınırlarında oluşturulacak yeni yerleşim bölgelerine taşınacak. Plan çerçevesinde İstanbul sınırlarında iki yeni OSB kurulacak. Yeni OSB'lerin biri Silivri'de diğer ise Kartal'da olacak. Sanayi tesisleri çalışanları için de TOKİ devreye girecek. TOKİ Silivri'ye kurulacak olan sanayi bölgesinin hemen yanında 22 milyon metrekare alan üzerine 250 bin konut yapacak. Böylece İstanbul'un içindeki kalabalık nüfus da rahatlatılmış olacak. Yeni OSB'ler kurulacak olması yeni yatırımcılarla birlikte İstanbul'un yükünü ağırlaştıracağı sorusunu gündeme getiriyor. Ancak yeni açılacak OSB'lerde iş yapma koşulu ise İstanbul'daki mevcut OSB'lere kayıtlı olmaktan geçecek. Böylelikle bu tehdit de engellenmiş olacak.
 
Öte yandan bunların dışında İstanbul'a bir OSB'de Dudullu'da faaliyet gösteren sanayicilerden gelecek. Kartal'da İMES OSB adında 500 fabrika kapasiteli sanayi bölgesinin altyapı çalışmalarına başlandı. İMES OSB de, Dudullu OSB'ye sığmayan sanayicileri rahatlatacak.
 
Silivri'de 10 milyon m2'lik alan
İstanbul Sanayi Odası, İkitelli OSB, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre en büyük sanayi bölgesi İstanbul ile Tekirdağ sınırında yer alan Silivri'de kurulacak. İlçenin Kayabaşı mevkiinde 10 milyon metrekarelik alan sanayi bölgesi olarak ilan edildi. Bunun için Sanayi Bakanlığı'ndan onaylar da alındı. Silivri'de sanayi bölgesinin hemen yanına yapılacak olan konutlar sayesinde de İstanbul nüfusunun 1 milyonu buraya kayacak.
 
İstanbul'un Anadolu yakasında da yeni bir sanayi bölgesi kurulacak. Yeni OSB için Kartal civarında yer belirlendi. Silivri'de olduğu gibi Kartal'da da sanayi bölgesinin yanına konut projesi yapılması planlanıyor. Ancak konut kapasitesi netlik kazanmadı.
 
Topbaş da planı onayladı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, daha önce İstanbul'un kentsel dönüşüm projesi kapsamında şehir sınırları içinde yeni bir sanayi merkezi kurulmayacağı yönünde açıklamalar yapmıştı. Topbaş'ın yeni plana "olur" vermesinin ardında İstanbul'da işsizlik sorununun artmasını engellemek ve vergi gelirlerini komşu illere kaptırmak istememesi gibi nedenlerin yattığı belirtiliyor.
 
İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük 12 milyon nufusa sahip bir şehirde sanayinin de gözardı edilemeyeceğini söyledi. "İstanbul mutlaka kültür sanat ve finans merkezi olmalı. Ancak İstanbul'u sanayisiz düşünemeyiz" diyen Küçük, şöyle devam etti: "Tarih yarımada da hiçbir sanayi tesisinin olmaması gerekiyor. Planlı ve programlı şekilde sanayi İstanbul sınırına doğru taşınmalı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve sanayiciler ile birçok kez bir araya gelerek bu konular üzerine tartıştık. Uzlaşı içinde yaptığımız görüşmelerde ortak fikir olarak trafiği rahatlatacak ve organize bir sanayi planı çerçevesinde uzlaştık. Yeni kurulacak sanayi bölgelerinin yanında konut projeleri de olacak. Bu plan ile sanayi yavaş yavaş İstanbul'un merkezinden dışına doğru çıkmaya başalayacak."
 
Kurulacak yeni sanayi bölgelerinin daha çok ihtisas ve teknoloji ağırlıklı üretim yapan bölgeler olacağını vurgulayan Küçük, "İstanbul'daki sanayi tesisleri yüksek katma değeri olan ürünler üretmeli. Bu konuda seçici olmak gerekiyor" dedi.
 
Anadolu yakasında OSB'ye gerek yok
İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuri Konak da İstanbul'un sanayisiz hayatta kalamayacağını savundu. İkitelli'nin artık şehiriçinde kaldığını ve kontrollü planlama ile yeni sanayi bölgelerinin yaratılması gerektiğini belirten Konak, Silivri'de kurulması planlanan OSB için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan onay çıktığını ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de bu planı onaylamasını beklediklerini ifade etti.
 
Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Murat Önay ise yeni bir OSB kurulması yerine mevcut OSB'lerin geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Daha önce Dudullu OSB'nin sınırlarının genişletilmesi için Büyükşehir Belediyesine başvuruda bulunduklarını anlatan Önay, Büyükşehir'in kendilerine "İstanbul'da yeni sanayi istemiyoruz" gerekçesi ile izin vermediğini söyledi. "Şimdi ise yeni bir sanayi bölgesi için çalışılıyor" diyen Önay, Anadolu yakası için en iyi çözümün Dudullu OSB'nin sınırlarını genişletmek olduğunu vurguladı.
 
Sanayi şehri projesi emlak fiyatlarını hareketlendirdi
Century 21 Silivri Bölgesi Gayrimenkul Danışmanı Filiz Çolakoğlu, yeni sanayi şehri ve konut projesinin emlak fiyatlarına yansıdığını söyledi. Son iki yıldır Silivri'de emlak fiyatlarının hareketlendiğini yeni projeler ile hız kazandığını söyleyen Çolakoğlu, "Bugüne kadar yapılması planlanan havaalanı, liman ve konut projeleri hareketliliği nedeniydi. Şimdi bölge ile  TOKİ'de yakından ilgileniyor. Bölgede 2 yıl önce metrekaresini 30 YTL'ye aldığınız yerler şimdi dolarla satılıyor. Merkezi yerlerin metrekaresi 100 dolardan başlıyor ve 250 dolara kadar çıkıyor. OSB'lerin buraya taşınması ile birlikte emlak fiyatları ciddi oranda artacak. Bu artışla emlak fiyatları gerçek fiyatlarının çok üstüne çıkacaktır" açıklamasını yapıyor.
 
İSTANBUL'DAKİ ÜÇ OSB
 
Beylikdüzü OSB
Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi(BOSB) yaklaşık bin 600 dönüm üzerinde 286 sanayi parselinden oluşuyor. Birçok OSB’nin aksine İstanbul’un ve ulaşım ağlarının merkezinde yer alıyor. Özellikle ihracat yapan sanayiciler için bulunmaz bir alan. Ambarlı Limanı’na 5 km, TEM Otoyoluna 3 km, Atatürk Havalimanı’na 20 km uzaklıkta. Çevresi yerleşime açıldığı için konutların ortasında kalan BOSB’da genişleme alanı bulunmaması sorun yaratıyor.
 
Dudullu OSB
Türkiye'nin en önemli organize sanayi bölgelerinden İstanbul-Dudullu Organize Sanayi Bölgesi (İDOSB), 1 Fabrikalar Bölgesi ve toplam 3 küçük sanayi sitesinden oluşuyor. Küçük sanayi siteleriyle birlikte yaklaşık 2500 dönüm üzerinde 3.000 irili ufaklı işletmeyi kapsıyor. Bölgeye taşınan firmalar arasında tekstil ve hazır giyimden, elektronik sanayine, mobilyadan taşımacılık şirketlerine kadar geniş bir yelpaze göze çarpıyor.
 
İkitelli OSB
1980'lerin başında şehir içinde kalan işletmelerin, dışarıya taşıyarak, organize üretim yapması hedefiyle kurulan ve bugün Türkiye'nin en büyük sanayi bölgeleri arasında yerini alan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, (İOSB) aradan geçen 25 yıl sonunda şehir içinde kaldı. Bölgede 30 bin işletme faaliyet gösteriyor. 2006'da 1 milyar dolardan fazla ihracat gerçekleştirildi. 200 bin kişiye iş imkanı sağlayan bölgeye hergün 100 bine yakın araç giriş çıkışı oluyor.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol