Silivri Facebook
banner88
banner43

ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI...

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ SİLİVRİ ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

Halk son aylarda Alevi, Bektaşiler üzerinde yapılan olumsuz alaycı tavırlara bir tepki verdi. Taksim gezi parkı olaylarında verdiği tepkiyi, bu kez Serçeşme’ye akın, akın gelerek koydu. Hem de büyük inanç ile.16 ağustos sabahında açılışta, hükümetin bakanına verilen tepki onun bir yansıması idi. Ama bakana yapılan saldırı, Alevilere yakışmıyordu. Bu anlamda, hele bir konuğa yapılan saldırı üzücü bir olay olarak kamuoyuna yansıdı. Hala mesajı alamayan hükümet bu işin altında da muhalefeti suçladı.

 

Göreve geldiği günden bu yana, Alevi Bektaşi örgütleri ile bir türlü, yıldızları barışamayan belediye başkanı, bu yıl Cem Vakfı ile işbirliğine gittiği, bazı etkinlikleri birlikte yapma gibi olumlu adımlar attığı görüldü. Sayın Belediye Başkanı göreve gelinceye kadar, her yıl en geç mayıs ayında bir araya gelinir. Program taslağı hazırlanır, görev bölümü yapılır. Etkinlikler yapılırdı. İşte nasıl olduysa, oldu; göreve gelir gelmez, Alevi örgütlerini bir kenara itti. Bu kez katkıyı hükümetten bekledi. Onlarda katkılarını yaptılar ama temsilcilerini gönderdiler.

Birkaç yıldır Alevilerin bakanlara ıslıklı,yuhalama tepkilerini gördük. Ama bakana yapılan bireysel saldırı da olsa, bizleri üzdü.

Dileriz önümüzdeki dönem aklıselim bir yerel yönetim gelir, 51. yılında dört dörtlük bir etkinlikler yapılır. Bu katılım Serçeşme’ye olan bağlılığımızdan ileri gelmekte. Zaman, zaman alternatif etkinlik gibi görünse de, etkinliği zarar vermeden, şenliklilerin dışında cemler düzenlendi. Birlik cemlerine önemli katılımlar oldu. Cemlerde olmazsa, olmaz samahlarını döndüler. Sazan darlar, nefesleri çalındı ve söylendi...

Başta kültür merkezinde olmak üzere, konferanslar, paneller düzenlendi. Sergiler açıldı.Tören alanında yapılan konserlere rağmen; akşamları cem yapılan yerlere akın, akın gittiler. Niyazlarını ettiler. İnançlarını yerine getirdiler. Başta Pir Hacıbektaş’ın türbesi olmak üzere, Beştaşlar, Çilehane, Dedebağ, Kadıncık Ana gibi kutsal yerleri, akın, akın ziyaret edip, niyazlarını ettiler. Dileklerini tuttular. Deliktaş tan geçtiler. Zaman, zaman sıra oldular. Ama bütün bunların yanında dergahı ziyaret etmek isteyen binlerce can sırada iken, bir grup türbanlı, kara çarşaflı kadın, biz camide namaz kılacağız diye kapıya dayandılar. Yıllardır, Serçeşme’nin her yanında girişler paralı iken, kimse camiye girenden para almadı. Bunlar da neyi kanıtlamak istediler bilemiyorum. Ama tepki gösteren alevi bayanları görevliler tartakladılar. 1826 dan sonra, Serçeşme’ye atanan Nakşibendi şeyhi, ilk işi buraya bir cami yaptırmak oldu. Şimdi eğer inançlara saygılı bir yönetim, diyanet işleri hemen bir karar alıp, camiyi boşaltmaları, bu külliyeyi Alevilere teslim etmelidirler. Birkaç yıl önce dergâh içinde bir Tv. Çekimi için bakanlıktan izin alınarak yapıldı. Bu ülkeyi yönetenlerin ayıbıdır.

 Eşit yurttaşlık hakkı tanındığında; Madımak Müze Olur, Cem Evleri ibadet yeri olur. Serçeşme Alevilerin inanç yeri olur. Ülkede Alevilerin, Sunilerin, Türklerin, Kürtlerin sorunları kalmaz. Bu sorunlar ortada durdukça, bahane edilecek çok sorun çıkar. Binler, yüz binler akın, akın geldiler. Dışarıda, bahçelerde çadır kurdular, zor koşullar altında ziyaretlerini yaptılar. İnançlarını yerine getirdiler. 3-4 günlük dönemde konutlar yapılamaz ama, bu insanların kalabileceği alt yapıları olan çadır kentler yapabiliriz. Suriye’de Esad yönetimini yıkmak için Çadır kentler buraya kurulamaz mı? Daha önce Cumhurbaşlarımızdan Sayın Demirel’in emri ile kurulan çadırken TOK’iye verilmiş. Anfi Tiyatro, kapalı spor salonu ihtiyaca cevap veremez olmuş. Yapılan tüm yatırımlar 1990 yıllardaki SHP (CHP), DYP koalisyon hükümetleri döneminde yapılmış. Son on yılda yapılan bir şey yok.Ben herkesten daha çok aleviyim diyen kişilere seslenmek zor değil aslında  Fazla bir şey istemiyoruz. Konya’da Mevlana anma programları için ayrılan ödenek kadar bir bütçeyi buraya aktarılsa yeter.

 

SERÇEŞME ye giden bütün Canların ziyaretlerini Hak Kabul ede. Ne diledilerse yerine gele.

 

Alevi Kültür Dernekleri Silivri Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

Coşkun AKSOY

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.