Silivri Facebook
banner88

Silivri Çevre Derneği Basın Açıklaması ...

Geçtiğimiz hafta, Silivri Belediyesine ait, eski Beyaz Saray Çay Bahçesinin bulunduğu alandaki yedi ağaç kesilmiş. Bu ağaçların altı tanesi gerçekten çok büyük boyutlarda korunması gereken yaşlı ağaçlar. Bu ağaçların kesilmiş olması gerçek bir katliamdır. Yeşil alan fakiri Silivride, kesilen her ağaç Silivrililere karşı işlenmiş bir suçtur. Belediyenin bu alanı iki balık lokantası ihalesi için hazırladığı iddiası ise bu suçu katlayarak büyütmektedir. Söz konusu alan içindeki ağaçlar kesilmeden de buraya balık lokantaları yapılabilirdi. Bu sadece iyi bir mimarlık çalışmasıyla çözümlenebilecek bir sorunken, en vahşi yöntem seçilerek yedi ağaç kesilmiştir. Bu Silivri belediyesi için bir yüz karasıdır.
Bu arada yapılan başka ayıplara da değinmek istiyorum. Söz konusu alanın ihaleye verileceği Silivri Belediye Meclisinde tartışılmış, oylanmış ve AKP'li meclis üyeleri bu projeye red oyu vermişler fakat hiç kimse ağaçlarla ilgili bir şerh koymamış. Ayrıca ağaçların kesileceğini ne gazetelere ne de derneğimize duyurmamışlar, fakat ağaçlar kesildikten sonra iki AKP'li meclis üyesi, neden ağaçların kesilmesine müdahale etmediğimizi sordular. Siz meclis üyesisiniz, bu konudaki yetkili kişisiniz. Biz size soruyoruz, neden ağaçların kesilmesine müdahale etmediniz?

Biz çevre derneği olarak, bu tür konularda elimizden gelen çabayı her zaman gösteriyoruz. Ağaçlar kesilmeden önce haberimiz olsaydı müdahale ederdik, hatta ağaçlar kesiliyorken haberimiz olsaydı yine durdurmak için gerekeni yapardık. Bu konudaki duyarlılığımız Silivrililer tarafından bilinmektedir.
Ağaçlar kesilmeden önce haber vermek yerine, kesildikten sonra suçlamaya çalışmanın ne anlama geldiğini merak ediyoruz. Üstelik de kendi işi olduğu halde yeterince müdahale etmeyenler tarafından...

Silivri Çevre Derneği Başkanı                                        
Ali Korsan                                                                       

Adres:                                                                                         TEL:  0212 727 55 88
Piripaşa Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi,                                  GSM: 0532 241 74 67
Makbule Yönel İş Merkezi, Çekme Kat, No: 206                      E Mail: [email protected]
Silivri 34570 İSTANBUL

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol