Silivri Facebook
banner88
banner43

'Ekonomik krizle ilgili söylenenlerin hiçbir inandırıcılığı yok!'

Haber MERKEZİ

Ekonomik krizle ilgili söylenenlerin hiçbir inandırıcılığı olmadığını dile getiren Eğitim İş Silivri İlçe Başkanı Sanlı Taşkın, konuyla ilgili yazılı bir basın açıklamasında bulundu. Ekonomik krizle ilgili somut öneriler belirten Taşkın, şunları söyledi;
“Türkiye İstatistik Kurumu'nun en son verilerine göre şu an 2,5 milyon işsiz vardır. Bu rakama 2 milyon dolayında iş aramayıp iş verildiği takdirde çalışacak durumda olanlar ve mevsimlik işçiler de eklenince, işsizlerin sayısı 5 milyonu geçmekte ve oranda % 20 yi aşmaktadır.

Krize karşı partiler, sendikalar, demokratik kitle örgütleri çeşitli paket ve öneriler getirmektedir.  Ancak emperyalizme karşı çıkılmadan krizle baş edilemeyeceğini kimse söylememektedir. Sadece IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü'nün politikalarının eleştirilmesi, emperyalizmi gizlemek demektir. Çünkü IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütünü yöneten güç ABD ve AB emperyalizmidir. Bugün kriz için mitinglerde örgütlerin söylemlerine baktığımızda ABD ve AB emperyalizmi ile ilgili tek bir satıra rastlanmamaktadır! AB'den doğrudan ya da dolaylı yollarla para alan sendikalar tabi ki krizle mücadelede ABD ve AB emperyalizmini gündeme getirmeyecektir. Bu nedenle, bu ittifaklar ve platformlar krize çözüm olmayacaktır.
Türkiye bugün, yarı sömürge yarı feodal bir ülke durumuna düşmüştür. Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde, Kurtuluş Savaşı ile kazandığımız bağımsızlığımız, O'nun ölümünden sonra devrimler yarım kaldığı için tekrar emperyalizmin denetimine girilmiştir. Bugün ABD ve AB emperyalizmi denetimine girilmiş ve yaşanan tüm sorunlar bu bağı koparmadan bitmeyecektir.
Bugün açlığın, yokluğun, parasızlığın, krizin sebebi birinci olarak ABD, ikinci olarak AB emperyalizmi ve onlarla işbirliği yapan AKP hükümetinin başta olmasıdır. Bugün sendikalar yaptığı ve yapacağı mitinglerde bunları söylemeyecekse miting yapmasının bir anlamı yoktur. IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü ABD emperyalizminin kullandığı yüzlerce  enstrümandan sadece birisidir ve bunları demek ABD demek anlamına gelmez..
ABD'nin en büyük tekelleri hiçbir değeri olmayan kâğıtları vadeli olarak satmış ve vadesi gelen kâğıtların parasını savaşlarda çarçur ettiği için karşılığını ödeyememiştir. Peşin para verip bono alan devletler perişan hale gelmiştir. Krizin nedeni ABD'dir ve AB'nin büyük tekelleridir. Buna karşı çıkmadan "krizin ağırlığını biz taşımayacağız, ödemeyeceğiz" demenin hiçbir inandırıcı yanı yoktur! Yani ağasına bir şey demeden marabayı dövmek akıllıların yapacağı iş değildir..

Krizden kurtuluşun yolu, Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlık ve bütünlük mücadelesinden geçmektedir. Önce ülke sonra sendika söylemi şimdi daha da önem kazanmıştır. Ekonomik krizle ilgili somut öneriler şunlardır:
            1- ABD ve AB emperyalizmine, IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütünün dayatmalarına net bir şekilde hayır denmelidir.
            2- AB ve Gümrük Birliği ilişkisine son verilmelidir.
            3- Özelleştirilmeler hemen durdurulmalıdır. Antiemperyalist ve emekten yana olan,  ATATÜRK' ün Devletçilik ilkesi uygulanmalıdır.
            4- Yerli üretime ve yerli mallarının tüketimine ağırlık verilmelidir.
            5- İç ve dış borçlar yeniden yapılandırılmalıdır.
            6- Yolsuzluk, hırsızlık ve hortumculuk önlenmelidir.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.